Przenosimy salon do ogrodu. Czego będziemy potrzebować?

Przenosimy salon do ogrodu. Czego będziemy potrzebować? [1]
Przenosimy salon do ogrodu. Czego będziemy potrzebować? [2]
Przenosimy salon do ogrodu. Czego będziemy potrzebować? [3]
Przenosimy salon do ogrodu. Czego będziemy potrzebować? [4]
Przenosimy salon do ogrodu. Czego będziemy potrzebować? [5]

Ogromną zaletą posiadania domku jednorodzinnego jest fakt, że w sezonie wiosenno-letnim oraz ciepłą jesienią możemy przenieść salon z wnętrza do ogrodu. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w meble ogrodowe oraz zaaranżować przestrzeń w taki sposób, aby stworzyć miejsce dla rodzinnych spotkań.

Kiedy na zewnątrz robi się ciepło, staramy się spędzać jak najwięcej czasu poza domem. Jest to oczywiste, bowiem lato w Polsce jest stosunkowo krótkie i każda chwila na zewnątrz nabiera dodatkowego znaczenia. Aby jak najbardziej wykorzystać ciepłe dni, niektóre osoby decydują się na przeniesienie salonu z wnętrza domu do ogrodu. Zdarza się również, że na jego terenie organizują nawet letni domek, w którym mieszkają do czasu aż pozwalają na to warunki atmosferyczne. Nie namawiamy jednak do tego ostatniego - urządzenie takiego domku może nastręczyć nie lada kłopotów i jest kosztowne. Skupmy się na letnim salonie we własnym ogrodzie.

Zacznij od przystosowania ogrodu

Wbrew pozorom przeniesienie salonu do ogrodu nie odbywa się natychmiast. Nie wystarczy jedynie postawić stołu i krzeseł po to, aby móc zacząć organizować spotkania pod chmurką. Oczywiście, w wersji minimalistycznej, można założyć takie wyjście, jednak zdajemy sobie sprawę, że jest ono odpowiednie jedynie w momencie, kiedy decydujemy się na okazjonalne wyprawienie przyjęcia ogrodowego. W przypadku, kiedy letni salon w ogrodzie ma pełnić swoją funkcję przez dłuższy czas, lepiej dopełnić wszystkich przygotowań.

Jednym z ważniejszych punktów w przygotowaniu salonu w ogrodzie jest przystosowanie ogrodu. Wiadomo, że ani właścicielom, ani odwiedzającym ich gościom, nie będzie sprawiało przyjemności przebywanie wśród rozkopanych grządek oraz wysuszonej trawy. Z tego powodu należy zadbać, aby otoczenie, w którym zamierzamy przebywać było urządzone w sposób przemyślany i zadbany. Czyli przede wszystkim, skupiamy się na posadzeniu trawy, którą podlewamy i przycinamy. Podobnie postępujemy z drzewami i krzewami. Możemy pokusić się o posadzenie drzewek ozdobnych oraz wszelkiego rodzaju kwiatów o różnej porze kwitnienia – sprawi to, że w całym sezonie letnim będziemy mogli cieszyć się nimi bez ustanku. Dobrym pomysłem jest zadbanie o wszelkiego rodzaju elementy dekoracyjne: figurki, karmniki dla ptaków, fontanny lub płotki. Ich wprowadzenie w do ogrodu nie tylko uporządkuje przestrzeń roślinną, ale także wprowadzi ład i porządek oraz podkreśli unikalny charakter tego miejsca. To, na które dodatki się zdecydujemy, zależy od naszych upodobań oraz stylu, w którym urządzamy to miejsce.

Posiadając wypielęgnowany ogród, powinniśmy skupić się na rozplanowaniu przestrzeni i wyznaczeniu miejsca, w którym mają stać poszczególne meble. Warto w tym miejscu pamiętać, że to, ile krzeseł i stołów ustawimy, zależy przede wszystkim od ilości wolnego miejsca, którą możemy wykorzystać. W przypadku niewielkich, będziemy musieli ograniczyć się jedynie do podstawowego wyposażenia. Jednak, jeśli dysponujemy ogromnym ogrodem, otwierają się przed nami spektakularne możliwości. Tutaj wstawimy nie tylko pokaźnych rozmiarów stoły oraz wiele krzeseł, ale możemy pokusić się również o ustawienie wielokolorowych pufów albo łóżka po to, aby stworzyć doskonały punkt obserwacyjny, z którego będzie widać nie tylko cały ogród, ale również na ulicę i wnętrze domu.

Meble ogrodowe

W niektórych przypadkach, jak chociażby przy obmyślaniu wyżej wymienionego punktu obserwacyjnego, możemy posłużyć się meblami, które znajdują się w naszym domu. Do ogrodu możemy wstawić na przykład: fotele, pufy, krzesła, kanapy. Jednak przenosząc się na zewnątrz lepiej jest zaopatrzyć się w specjalnie do tego przystosowane meble ogrodowe. Pytanie tylko, które wybrać, aby ogrodowy salon wyglądał elegancko i modnie.

Jak wskazują specjaliści od wystroju wnętrz, najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie takich, które będą nadawać się do wykorzystania na zewnątrz. Mogą być one zarówno minimalistyczne, jak i nieco bardziej wyszukane. Najważniejszym kryterium jest jednak fakt, że takie meble mają wyglądać estetycznie. Nie warto zatem inwestować w tanie, plastikowe krzesełka oraz stoliki. Po pierwsze, są one lekkie i każdy podmuch wiatr może je przewrócić. Po drugie, nie komponują się one z zadbanym ogrodem.

W poszukiwaniu inspiracji warto wzorować się na Brytyjczykach, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w aranżowaniu przestrzeni zielonych. W ich ogrodach spotyka się przede wszystkim meble drewniane. Są one najczęściej wyprodukowane z teku, ponieważ ten materiał charakteryzuje się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Meble tekowe pozostawiane są na Wyspach przez cały okres wiosenno-letni, nie chowa się ich do środka z powodu deszczu lub podmuchów wiatru. Mimo że niekorzystne warunki mogą nieco je niszczyć, wykorzystany materiał powoduje, że meble te z upływem czasu wydają się jeszcze piękniejsze. Podobnie zachowują się również te wykonane z wszelkiego rodzaju stopów żelaza. Są one kute i specjalnie postarzane po to, aby wyglądały jakby znajdowały się w ogrodzie od wielu lat. Taki zabieg sprawia, że ogród przemienia się w eleganckie miejsce, w którym przesiadywanie sprawia wiele przyjemności. Dodając do niego hamak, sprawiamy, że ogród staje się strefą relaksu i odpoczynku.

W poszukiwaniu odpowiednich mebli ogrodowych możemy zdecydować się na przeszukiwanie stron internetowych. W szczególności znajdujące się tam sklepy mogą oczarować nas ogromnym wyborem wszelkiego rodzaju krzeseł, stołów, foteli, itp. oraz dodatków. Ciekawym rozwiązaniem jest podpatrywanie tendencji podczas targów – to na nich pokazywane są najnowsze trendy. Uczestnictwo w takich wydarzeniach może być bogatym źródłem inspiracji i pomysłów na urządzenie salonu w ogrodzie lub zmianę jego wystroju. To tutaj także możemy zaopatrzyć się w wszelkiego rodzaju wodoodporne poduchy, które z powodzeniem można położyć bezpośrednio na trawie.

Szukając inspiracji możemy również podpatrzeć styl urządzania letniego salonu, który praktykują Francuzi lub Włosi. W tych krajach przyjmuje się zasadę, że dom i ogród stanowią zawsze integralną całość. Z tego powodu, wystrój jednego i drugiego zaaranżowany jest w takiej samej stylistyce po to, aby wzajemnie się uzupełniały.

Jak urządzić salon w ogrodzie?

Odpowiadając na to pytanie, musimy zdać sobie sprawę z tego, że to, jak będzie wyglądał ogrodowy salon zależy przede od jego przeznaczenia. Z tego powodu jeszcze przed angażowaniem się w pracę właściciele ogrodów powinni zastanowić się, jak często zamierzają z takiego salonu pod chmurką korzystać. Czy ma się to odbywać sporadycznie, a może zamierzają jeść w nim każde śniadanie i organizować w nim w weekendy spotkania ze znajomymi i rodziną. Znając odpowiedzi, można zacząć kupować meble – częstotliwość przebywania w salonie wpływa przecież nie tylko na ilość krzeseł, w które trzeba się zaopatrzyć, ale również na wielkość stołu.

Urządzając salon w ogrodzie trzeba pamiętać, że przeznaczony do tego celu ogród projektuje się w podobny sposób jak dom. A umieszczone w nim rośliny jedynie podkreślają charakter tego miejsca. W ogrodzie znajdują się zatem: ściany z żywopłotów lub cegieł, drewniane przepierzenia. Sufity buduje się z pergoli lub markiz. Można pokusić się również o stworzenie podłóg – do tego celu wykorzystuje się żwir, kamienie lub piasek.

Warto pamiętać, że posiadając nawet niewielki taras możemy stworzyć własny mini-salon na świeżym powietrzu. Wystarczy zakupić kilka krzeseł i niewielki stolik, aby móc raczyć się kawą poza domem.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.