Trampoliny ogrodowe dla dzieci i dorosłych. Jaką kupić?

Trampoliny ogrodowe dla dzieci i dorosłych. Jaką kupić? [1]
Trampoliny ogrodowe dla dzieci i dorosłych. Jaką kupić? [2]
Trampoliny ogrodowe dla dzieci i dorosłych. Jaką kupić? [3]
Trampoliny ogrodowe dla dzieci i dorosłych. Jaką kupić? [4]
Trampoliny ogrodowe dla dzieci i dorosłych. Jaką kupić? [5]
Trampoliny ogrodowe dla dzieci i dorosłych. Jaką kupić? [6]

Trampolina stanowi doskonałą formę rozrywki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nie zajmuje szczególnie dużo miejsca, a dobrze wpływa na kondycję i jest źródłem nieustającej radości. Dzieci uwielbiają skakać, więc trampolina wydaje się być dla nich idealna. Z kolei dorośli mogą poćwiczyć i zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Skoro jesteś już przekonany do zakupu, pozostaje tylko jedno pytanie: jaką trampolinę kupić?

Charakterystyka trampoliny ogrodowej

Trampoliny ogrodowe mają od 2 do 5 metrów średnicy i są zrobione z bardzo wytrzymałego materiału, odpornego na zmienne warunki atmosferyczne. Dzięki temu trampolina może stać w ogrodzie, a Ty nie musisz się martwić, że zniszczy się po pierwszej ulewie. Modele ogrodowe są skierowane zarówno do dorosłych, jak i do dzieci. Znoszą duże obciążenia – w zależności od wybranego modelu od 100 kg wzwyż – i są bardzo proste i wygodne w użytkowaniu.

Większość trampolin ogrodowych ma siatkę zabezpieczającą przed wypadnięciem. Mimo że wiele osób uważa ją za niewygodną, to jest to bardzo dobre rozwiązanie. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a siatka jest absolutnie niezbędna, jeśli z trampoliny korzystają dzieci. Duże znaczenie ma również fakt, w jaki sposób jest zamocowana siatka. W przypadku zewnętrznego mocowania wciąż można upaść na sprężyny (o ile nie są zabezpieczone kołnierzem ochronnym) i zrobić sobie krzywdę, więc jest to rozwiązanie niewskazane przy użytkowaniu przez dzieci. Siatka mocowana wewnątrz ogranicza nieco przestrzeń do skakania, jednak masz pewność, że maluch nie uderzy się o konstrukcję ani nie upadnie poza główną część trampoliny.

Trampoliny dla dzieci

Jak sama nazwa wskazuje są to trampoliny przeznaczone wyłącznie dla najmłodszych dzieci. Są odpowiednio zabezpieczone (tutaj już nie znajdzie się modelu bez siatki i kołnierza ochronnego) i na tyle małe, że można je postawić w domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu dziecko może skakać i pozbyć się nadwyżek energii, a przy tym wciąż znajduje się w zasięgu wzroku rodzica.

Trampoliny dla dzieci mają bardzo małe maksymalne obciążenie, więc dorośli, a nawet starsze dzieci nie mogą na nich skakać. Jest to jednak bardzo dobry wstęp do zabawy na dużej trampolinie ogrodowej.

Budowa trampoliny

Mogłoby się wydawać, że wszystkie trampoliny są do siebie podobne, jednak różne elementy mogą być wykonane z bardziej lub mniej trwałych materiałów, warto więc zapoznać się z podstawową specyfikacją najważniejszych części trampoliny.

Mata do skakania

Mata do skakania musi być elastyczna, aby dobrze wybijać osobę skaczącą. Musi też być bardzo wytrzymała. Jeśli nagle by się zarwała, to człowiekowi korzystającemu z trampoliny mogłaby stać się krzywda. Zwróć uwagę na sposób wykończenia. Wokół maty powinna być przyszyta solidna taśma. Ważne, żeby szwy były bardzo gęste i mocne, ponieważ od sposobu mocowania sprężyn w dużej mierze zależy wytrzymałość trampoliny.

Sprężyny

Sprężyny powinny mieć dużo zwojów i stosunkowo dużą średnicę. Dzięki temu możesz mieć pewność, że mata, do której są przyczepione faktycznie będzie elastyczna i wytrzymała. Pamiętaj też, że dużo bezpieczniejsza jest trampolina składająca się z większej liczby sprężyn. Poza tym trampolina z solidnymi sprężynami może znieść większe obciążenie.

Stelaż trampoliny

Trampolina powinna być odpowiednio wysoka, aby nie pojawiło się ryzyko, że podczas wybijania osoba zapadnie się na tyle głęboko, że dotknie ziemi. Nogi muszą być bardzo grube, stabilne i dobrze przymocowane do ramy. Zwróć uwagę na liczbę nóg, ponieważ im więcej, tym lepsza stabilizacja trampoliny. Zadbaj o to, żeby wybrać model, który ma ramę i podpórki wykonane z solidnego tworzywa, najlepiej dodatkowo zabezpieczonego piankowymi lub gumowymi osłonami. Ten zabieg chroni przed skaleczeniami oraz siniakami w przypadku niefortunnego skoku.

Siatka

Siatka powinna wytrzymać bardzo duży nacisk. W końcu nie chodzi o to, żeby pod wpływem nagłego, silnego nacisku się podarła, a osoba korzystająca z trampoliny spadła na ziemię. Siatka powinna też być odpowiednio wysoka, aby nie istniało ryzyko przeskoczenia lub zaczepienia o nią podczas wyższych skoków.

Kołnierz ochronny

Kołnierz ochronny to kolejne zabezpieczenie dla osoby skaczącej na trampolinie. Dzięki niemu nawet podczas niefortunnego skoku nie ma niebezpieczeństwa, że człowiek zetknie się ze sprężynami. W ten sposób unika skaleczeń oraz ryzyka wsunięcia nogi między sprężyny.

Drabinka

Drabinka przydaje się przy większych trampolinach oraz wtedy, gdy z normalnych trampolin korzystają dzieci. Lepiej, żeby nie próbowały z nich zeskakiwać.

Dodatkowe akcesoria do trampolin

Jeśli kupiłeś trampolinę bez siatki, a teraz chcesz, żeby mogły korzystać z niej dzieci, to nic straconego. Możesz dokupić siatkę i zamontować ją na swojej trampolinie. Podobnie sprawa wygląda w przypadku trampolin, które z różnych przyczyn nie mają kołnierza ochronnego zabezpieczającego przed upadkiem na sprężyny. Kołnierz ochronny jest dostępny w samodzielnej sprzedaży. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń sprężyn, można kupić zamienniki (na sztuki).


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.