Biurko komputerowe – jak wybrać i ustawić?

Biurko komputerowe – jak wybrać i ustawić? [1]
Biurko komputerowe – jak wybrać i ustawić? [2]
Biurko komputerowe – jak wybrać i ustawić? [3]
Biurko komputerowe – jak wybrać i ustawić? [4]
Biurko komputerowe – jak wybrać i ustawić? [5]
Biurko komputerowe – jak wybrać i ustawić? [6]
Biurko komputerowe – jak wybrać i ustawić? [7]
Biurko komputerowe – jak wybrać i ustawić? [8]
Biurko komputerowe – jak wybrać i ustawić? [9]
Biurko komputerowe – jak wybrać i ustawić? [10]

Biurko do komputera jest jednym z najważniejszych mebli wykorzystywanych w codziennej pracy, więc powinno być funkcjonalne. Jeśli spędzasz dużo czasu przed komputerem, to zadbaj o siebie i swoje zdrowie, wybierając odpowiedni model biurka. Na co należy zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji?

Jakie biurko komputerowe wybrać?

Biurko komputerowe różni się od biurka do nauki, dlatego istotne jest, żeby zdecydować, jaka idea przyświeca zakupowi mebla. Jeśli planujesz spędzać przy nim wolny czas, np. grając w gry komputerowe, to możesz zdecydować się na prostszy model niż przy wyborze biurka do pracy.

Biurko komputerowe przeznaczone do pracy musi być odpowiednich rozmiarów. Najczęściej poleca się modele o blatach głębokości 80 cm. Dzięki temu nogi swobodnie mieszczą się pod biurkiem, a ręce można położyć na blacie i zapewnić im odpowiednie podparcie. Szerokość blatu jest dowolna, jednak nie powinna być mniejsza niż szerokość fotela. Standardowa wysokość biurka to 75 cm, jednak coraz częściej pojawiają się biurka z regulowaną wysokością blatu. Jest to szczególnie przydatna opcja dla osób bardzo niskich lub bardzo wysokich, ponieważ standardowe wyposażenie nie pozwoli im na zachowanie prawidłowej postawy. Prawidłowe ułożenie ciała oznacza swobodne ułożenie nóg tak, by całe stopy znajdowały się na ziemi, a pomiędzy łydkami i udami był kąt prosty. Ręce również powinny być zgięte w łokciach pod kątem prostym i mieć pełne podparcie na całej długości przedramion.

Biurko powinno dawać możliwość swobodnego umieszczenia nóg pod blatem. W związku z tym warto sprawdzić, czy model dysponuje wysuwanym blatem na klawiaturę, który czasami bywa zbyt nisko oraz gdzie są usytuowane ewentualne szuflady. Jeśli nie możesz w łatwy sposób usiąść przy biurku, to znaczy, że ten model nie jest dla Ciebie odpowiedni.

Odległość od monitora

Biurko komputerowe musi mieć odpowiednią głębokość również ze względu na umiejscowienie monitora. Bezpiecznie ustawiony monitor znajduje się w odległości ok. 40-75 cm. Powinien też znajdować się na odpowiedniej wysokości. Dlatego też często zdarzają się biurka z nadbudówkami, na których można postawić monitor. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie monitora tak, by jego górna krawędź znajdowała się mniej więcej na wysokości linii oczu. Sprawdź, czy podstawka ma opcję regulowania wysokości. To stosunkowo proste ułatwienie sprawia, że możesz swobodnie zmieniać pozycję podczas pracy i niewielkim nakładem wysiłku dostosować wysokość monitora.

Niewłaściwe usytuowanie monitora może prowadzić do złego samopoczucia, bólów głowy oraz problemów ze wzrokiem, np. wysuszenia śluzówki, tworzenia się wad wzroku.

Jak ustawić biurko?

W miarę możliwości biurko należy ustawić w miejscu z dobrym dostępem do naturalnego światła. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim biurko nie powinno stać tyłem do okna, ponieważ monitor będzie odbijał wszystkie promienie słoneczne, a co za tym idzie, obraz stanie się nieczytelny. Po drugie ustawienie biurka przodem do okna również jest ryzykowne, ponieważ światło razi w oczy. W tej sytuacji koniecznie musisz zaopatrzyć się w zasłony, rolety lub żaluzje. Najlepiej ustawić biurko bokiem do okna, chociaż to rozwiązanie też nie wyklucza konieczności korzystania z rolet. Jeśli jesteś praworęczny, to ustaw biurko lewym bokiem do okna, aby nie zasłaniać sobie światła. Analogicznie osoba leworęczna powinna mieć biurko ustawione prawym bokiem w stronę okna.

Należy unikać stawiania biurka tyłem do drzwi do pokoju. Ma to związek z dwiema sprawami. Po pierwsze przeszklone drzwi mogą funkcjonować na podobnej zasadzie jak okno i przepuszczać promienie słoneczne, a po drugie chyba nikt nie lubi, kiedy ktoś niespodziewanie może wejść do pomieszczenia.

Oświetlenie biurka

Biurko komputerowe powinno mieć równie dobre oświetlenie, jak biurko do nauki. Światło emitowane przez monitor nie powinno być jedynym źródłem światła w pomieszczeniu. Zadbaj o dostęp do naturalnych promieni słonecznych oraz upewnij się, że światło z głównej lampy również dociera do biurka. Dodatkowo postaw na blacie lampkę stołową – po lewej stronie dla osoby praworęcznej i po prawej dla osoby leworęcznej. W ten sposób zapewnisz sobie stały dostęp do światła.

Dodatkowa zabudowa biurka

Biurko komputerowe jako miejsce przeznaczone do pracy powinno być zachowane w porządku, dlatego przydadzą się szuflady. Jeśli dysponujesz stolikiem komputerowym, to wybierz dodatkowe półki wiszące lub stojące. Obok biurka możesz postawić kontener z wysuwanymi szufladami, w których zmieści się cała dokumentacja biurowa. Doskonale sprawdzi się też regał biurowy lub zamykana szafa.

Jeśli często korzystasz z dodatkowego sprzętu biurowego, to postaw go na półkach. W przeciwnym wypadku równie dobrze możesz umieścić ksero czy faks w zabudowanej szafce, dzięki czemu łatwiej utrzymasz wrażenie porządku.

Przy dużej liczbie sprzętu biurowego przydaje się listwa zasilająca zainstalowana do biurka. W ten sposób nie musisz borykać się z koniecznością wchodzenia pod biurko lub odsuwania szafek, by podłączyć lub odłączyć jakąś wtyczkę.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.