Jak urządzić biuro w mieszkaniu?

Jak urządzić biuro w mieszkaniu? [1]
Jak urządzić biuro w mieszkaniu? [2]
Jak urządzić biuro w mieszkaniu? [3]
Jak urządzić biuro w mieszkaniu? [4]
Jak urządzić biuro w mieszkaniu? [5]

Coraz częściej ludzie podejmują się tzw. wolnych zawodów i rezygnują z codziennego wychodzenia do biura, gdzie spędzają 8 godzin dziennie. Rozwija się freelancing oraz praca zdalna. Ludzie pracują z domu, czasami kontaktując się z klientami wyłącznie drogą telefoniczną, mailową lub podczas wideokonferencji, a innym razem zapraszając ich do swojego domowego biura. Sprawdź, jak urządzić biuro w mieszkaniu, aby wyraźnie rozdzielić przestrzeń domową od zawodowej.

Biuro w pokoju

Jeśli możesz sobie pozwolić na biuro w oddzielnym pokoju, to jesteś w bardzo komfortowej sytuacji. Ustawiasz wszystko jak chcesz i gdzie chcesz, przystosowując całą przestrzeń do swoich potrzeb oraz upodobań. Pamiętaj, żeby pomalować ściany na jasne kolory, ponieważ sprzyjają pracy. Możesz zdecydować się na jakiś inspirujący gadżet. Zadbaj jednak o to, żeby nie zaśmiecać pokoju zbędnymi bibelotami, które stworzą wizualny bałagan. Niech Twoje miejsce pracy charakteryzuje się kompetencją, a nie bylejakością.

Przede wszystkim przemyśl spójny wystrój biura. Dzięki temu miejsce pracy będzie przypominało Ci o misji oraz wizji firmy i nastrajało do działania. Jeśli masz jakieś certyfikaty lub dyplomy, możesz powiesić je na ścianie. Gdyby zdarzyło Ci się zwątpić we własne umiejętności, spojrzysz na nie i przypomnisz sobie, że jesteś specjalistą w swoim fachu i nie ma dla Ciebie rzeczy niemożliwych.

Pamiętaj, że biuro to nie tylko biurko i fotel, ale też wszelkiego rodzaju meble służące do przechowywania dokumentacji oraz innych przedmiotów niezbędnych do pracy. Zainwestuj w regały, półki i szafki, a jeśli to potrzebne, to również na kontenery biurowe.
Jeśli przyjmujesz w biurze klientów, to zadbaj też o fotel dla kontrahenta. Jeśli jesteś grafikiem lub zajmujesz się architekturą wnętrz czy zieleni i pokazujesz klientowi swoje prace, to warto postawić w biurze dodatkowe dwa fotele i stolik, przy którym będziecie wyglądać jak partnerzy, a nie dyrektor i podwładny.

Pamiętaj też, że przyjmując klientów w domu, warto zaaranżować biuro w pokoju najbliżej wejścia, a w miarę możliwości nawet dorobić osobne wejście. Mało kto chciałby mijać się na korytarzu własnego domu z obcymi ludźmi, a już z pewnością nie chciałby, żeby przechodził przez salon i mijał wszystkie pomieszczenia w domu.

Biuro jako część pokoju

Nie zawsze można sobie pozwolić na przerobienie całego pomieszczenia na biuro, a czasami po prostu jest to niepotrzebne. Ale pozostaje pytanie: w jakim pokoju umieścić biuro oraz jak zaaranżować tę część pomieszczenia? Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie biura w salonie lub sypialni.

Biuro w salonie

Biuro w salonie jest doskonałym rozwiązaniem, gdy pozostali domownicy wychodzą do pracy lub szkoły, a Ty pracujesz właśnie w tych godzinach. Jeśli jednak czas Twojej aktywności zawodowej przypada na inną porę, to musisz wziąć poprawkę na to, że w salonie rozgrywa się większa część życia rodzinnego, co może skutecznie utrudnić pracę (zwłaszcza jeśli chciałbyś przeprowadzić wideokonferencję z klientem).

Biurko bez problemu można wkomponować w meble salonowe, a część szafek przeznaczyć na dokumentację. Zakryte szafki przeznaczone do RTV nadadzą się do ukrycia drukarki. Jeśli Twoim głównym narzędziem pracy jest laptop, to po schowaniu go do szuflady, nawet nie widać, że w tym miejscu znajduje się biuro freelancera.
Możesz też zdecydować się na przedłużony blat częściowo zabudowany szafkami, dzięki któremu Twoje biuro będzie prezentować się atrakcyjnie i doskonale wkomponuje się w wystrój salonu.

Jeśli musisz przyjmować klientów, to lepiej sprawdzi się wydzielenie biura za pomocą odpowiednich mebli, np. dwustronnych regałów. Z jednej strony postawisz książki i ozdoby salonowe, a z drugiej pomieścisz wszelkie potrzebne dokumenty. W takim kąciku powinno zmieścić się biurko, fotel dla Ciebie oraz klienta, a także dość miejsca, żeby móc spokojnie wstać i przemieścić się bez przepychania lub przesuwania innych mebli.

Biuro w sypialni

Biuro w sypialni sprawdzi się właściwie tylko wtedy, gdy nie musisz przyjmować klientów w domu. W przeciwnym wypadku obie strony mogłyby czuć się niekomfortowo, przechodząc przez sypialnię do biura. Poza tym jest to nieprofesjonalne i może zepsuć wizerunek firmy.
Mimo to biuro umiejscowione w sypialni ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to pomieszczenie, z którego zasadniczo nie korzysta się w ciągu dnia, więc oferuje dużo większy spokój i zapewnia elastyczność godzin pracy.

Biuro w sypialni, podobnie jak to w salonie, doskonale sprawdzi się w formie wydzielonej przestrzeni. Innym rozwiązaniem jest postawienie biurka przy oknie i wykorzystanie parapetu jako dodatkowej przestrzeni biurowej. Obok stawiasz szafki na najważniejsze dokumenty, a w szafie na ubrania przeznaczasz jedną półkę na resztę dokumentacji.
Jeśli zaczynasz pracę wcześnie rano, a Twoim jedynym narzędziem pracy jest laptop, to równie dobrze możesz urządzić swoje biuro w łóżku. Wystarczy trzymać laptopa na szafce nocnej, a po przebudzeniu włączyć go i przystąpić do pracy.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.