Jak wybrać fotel biurowy?

Jak wybrać fotel biurowy? [1]
Jak wybrać fotel biurowy? [2]
Jak wybrać fotel biurowy? [3]
Jak wybrać fotel biurowy? [4]
Jak wybrać fotel biurowy? [5]
Jak wybrać fotel biurowy? [6]
Jak wybrać fotel biurowy? [7]

Wszystkie osoby spędzające długie godziny za biurkiem, wiedzą jak ważne jest ergonomiczne i wygodne krzesło. Wiele osób spędza dziennie w pozycji siedzącej nawet 13 h. W tym czasie wielokrotnie dochodzi do zmiany pozycji, a to wymaga ciągłego dopasowania się krzesła do potrzeb osoby na nim siedzącej. Aby więc zapewnić sobie komfort oraz uniknąć przykrych dolegliwości ze strony naszego kręgosłupa, powinniśmy bardzo uważnie rozważyć zakup odpowiedniego fotela lub krzesła biurowego.

Ergonomia - na co zwrócić uwagę?

Podłokietniki - mogą być regulowane zarówno w pionie jak i w poziomie. Regulacja w pionie pozwala na dopasowanie ich wysokości do wzrostu osoby siedzącej. Opcja regulacji w pionie pozwala na dopasowanie wysokości, na której umieścimy łokcie. Jest to szczególnie przydatna funkcja w przypadku osób bardzo wysokich i bardzo niskich.
Regulacja długości podłokietników pozwala na ich dopasowanie do długości przedramienia użytkownika.
Dodatkowo nakładki podłokietników mogą być obracane, co np. pozwala na skierowanie ich do wewnątrz, tak by ułatwić sobie pisanie na klawiaturze.

Podpórka lędźwiowa - rzadziej spotykany element, nie mniej może być ciekawą opcją dla osób cierpiących na bóle w dolnej części pleców. Regulowana podpórka pozwala na dokładne dopasowanie do kształtu pleców i zapewnia optymalne podparcie w każdej sytuacji.

Regulacja głębokości siedziska - pozwala na ustawienie siedziska w pozycji umożliwiającej na to by około ¾ ud znajdowało się na siedzisku. Ten typ regulacji obecny jest w bardziej zaawansowanych modelach krzeseł i foteli biurowych.

Regulacja wysokości siedziska - podstawowa funkcja obecna w zdecydowanej większości foteli i krzeseł biurowych. Pozwala na zachowanie prawidłowej postury, dopasowując pozycję siedziska do wzrostu użytkownika.

Regulowany zagłówek - może być umieszczony na elastycznym, bądź sztywnym wysięgniku. Dobrze by posiadał możliwość regulacji w czasie siedzenia oraz by można go było w razie potrzeby zdemontować.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę:

  • mechanizm synchro - funkcja pozwalająca na jednoczesną regulację położenia oparcia i siedziska,
  • regulacja krzesła bez konieczności wstawania,
  • siedzisko - odpowiednio wyprofilowane, z delikatnym spadkiem ku dołowi, nie powoduje ucisku ud i zapobiega drętwieniu nóg, zapewniając swobodny przepływ krwi w kończynach.

Prawidłowa postawa przy siedzeniu

Aby godziny spędzone w pozycji siedzącej nie doprowadziły do chronicznego bólu pleców należy zadbać nie tylko o odpowiedni fotel, ale również o to, by zachowywać prawidłową pozycję podczas siedzenia. Zaleca się by stopy spoczywając na ziemi, tworzyły kąt prosty z podudziami. Kolana powinny być ugięte pod kątem prostym lub nieco większym, a przedramiona powinny być ułożone równolegle do podłoża.
Należy również pamiętać by nie pozostawać w pozycji siedzącej zbyt długo i robić przerwę lub dwie w ciągu godziny.

Fotel obrotowy, czy na płozach?

W zdecydowanej większości przypadków, najwygodniejszym w użytkowaniu będzie obrotowy fotel na kółkach. Dzięki możliwości obracania się wokół własnej osi, a także przemieszczaniu się na kółkach, pozwala on na wygodną pracę przy biurkach narożnych, wymagających nieustanego korygowania położenia fotela.

Do wad foteli obrotowych zaliczamy przede wszystkim zwiększoną eksploatację powierzchni, po której poruszają się kółka fotela. Aby zminimalizować to zużycie stosuje się specjalne kółka z miękkiego materiału. Inną potencjalną wadą jest możliwość przedwczesnego zużycia elementu siłownika odpowiadającego za amortyzację i możliwość regulacji wysokości siedziska. Zależy to jednak od wielu czynników takich jak waga użytkownika czy jakość wykonania konkretnego modelu fotelu czy krzesła.

Fotele i krzesła na płozach lub na klasycznych nóżkach są stabilniejsze i trwalsze. Powodują również mniejsze zużywanie się powierzchni, na których są umieszczane, jednak brak możliwości szybkiej korekcji położenia może stanowić spore utrudnienie.

Fotel / krzesło biurowe

Wykonane najczęściej z tkanin i tworzyw sztucznych, skonstruowane tak by zapewnić maksymalnie optymalne warunki do wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej. Posiadają szeroki wachlarz sposobów regulacji, a także atesty gwarantujące wysoką wytrzymałość i bezpieczeństwo użytkowania.

Fotel gabinetowy

Wygodne i komfortowe fotele pasujące stylistyką do biur i gabinetów. Wykonane z wysokiej jakości materiałów takich jak drewno i skóra naturalna. Bardzo często posiadają mechanizm bujania, z możliwością regulacji oporu. Ich rolą jest zapewnienie wygody użytkownikowi i jednoczesne spełnianie wysokich walorów estetycznych poprzez podnoszenie prestiżu pomieszczeń w których się znajdują.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.