Funkcjonalna kuchnia – o czym pamiętać przy jej planowaniu?

Funkcjonalna kuchnia – o czym pamiętać przy jej planowaniu? [1]
Funkcjonalna kuchnia – o czym pamiętać przy jej planowaniu? [2]
Funkcjonalna kuchnia – o czym pamiętać przy jej planowaniu? [3]

Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, w którym spędzamy codziennie sporo czasu, którego zdecydowaną większość poświęcamy na wykonywanie czynności związanych z gotowaniem. Biorąc pod uwagę te okoliczności, podczas urządzania kuchni powinniśmy więc kierować się przede wszystkim myślą o zapewnieniu sobie jak największego komfortu pracy podczas przygotowywania posiłków oraz stworzeniu ładnej, przyjaznej przestrzeni. Oto kilka porad, jak rozplanować kuchnię, aby jak najlepiej wypełniała swoje zadanie.

Starannie rozplanuj kuchenną przestrzeń

Kuchnia powinna być nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale też przede wszystkim ergonomiczna: a więc dostosowana do potrzeb osób, które z niej korzystają m.in. przygotowując czy spożywając posiłki. Kuchnię należy jak najstaranniej rozplanować - tak, aby w pełni wykorzystać dostępne miejsce i rozmieścić sprzęty w sposób ułatwiający ich używanie. Najlepiej jeszcze na etapie projektowania i budowy domu zastanówmy się, czego będziemy w kuchni potrzebować. Czy planujemy jadać w niej posiłki, czy też będziemy mieć osobną jadalnię? Czy zależy nam na posiadaniu mikrofali i ekspresu do kawy? Ile naczyń musimy w naszej kuchni pomieścić? Odpowiedzi na te i podobne pytania pozwolą nam na stworzenie przestrzeni zaspokajającej wszystkie kuchenne potrzeby domowników.

Starannie rozplanuj kuchenną przestrzeń

Często spotykane w nowoczesnym budownictwie rozwiązanie to łączenie kuchni z jadalnią bądź salonem. Rezygnacja ze zbędnej ściany pozwala na zaoszczędzenie miejsca oraz sprawia, że wnętrza wydają się zdecydowanie większe i bardziej przestronne. Warto w takich przypadkach rozważyć jednak zamontowanie między nimi wyspy lub lady oraz położenie różnych rodzajów podłóg w kuchni i przylegającym do niej pokoju. Po pierwsze, stworzy to optyczne wrażenie oddzielenia od siebie tych dwóch stref – kuchennej i jadalnej/wypoczynkowej. Po drugie wolno stojąca wyspa zapewni dodatkowe miejsce do gotowania (można zamontować w niej np. płytę indukcyjną) albo służyć jako stół do zjedzenia szybkiego posiłku.

Istnieje możliwość umieszczenia sprzętów AGD takich jak piekarnik, mikrofala czy ekspres jako elementów zabudowy mebli – dzięki czemu duży, ciężki sprzęt nie zepsuje wizualnego efektu aranżacji. Szafki kuchenne najlepiej zamówić na wymiar: umożliwi nam to dopasowanie ich do naszych potrzeb i maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem są także płyty indukcyjne, które wyglądają bardziej elegancko i nowocześnie niż wolno stojące kuchenki.

Rozplanowując układ sprzętów, pamiętajmy też o tzw. „ciągu roboczym". Chodzi o zachowanie właściwej kolejności urządzeń oraz ustawienie szafek w taki sposób, aby oszczędzić nam zbędnego krążenia po kuchni. Sprzęty kuchenne powinny być więc usytuowane zgodnie z wykonywaniem kolejnych czynności podczas gotowania. Nie ma jednego, uniwersalnego „ciągu kuchennego" – należy dostosować go do konkretnego pomieszczenia. (Inaczej będzie to wyglądać na przykład w kuchni, w której wszystkie sprzęty mają stać w kształcie litery L, inaczej w takiej, w której zainstalowano wyspę.)

Oświetlenie kuchni – okna i światło elektryczne

Kuchnia to pomieszczenie specyficzne ze względu na charakterystyczną zabudowę i przeznaczenie. Duża ilość szafek często utrudnia zapewnienie dostępu do pomieszczenia odpowiedniej ilości naturalnego światła. Brak okna w kuchni to jednak bardzo zły pomysł – chyba że mamy do czynienia z niewielkim aneksem kuchennym, doświetlanym dzięki dużym oknom umieszczonym w salonie. Dobrze rozplanowane okno zapewni nam dzienne oświetlenie i ułatwi pracę, a dodatkowo pozwoli w łatwy sposób wywietrzyć kuchnię po gotowaniu.

Oświetlenie kuchni

Pamiętajmy, że obecnie mamy spore możliwości w zakresie stolarki okiennej – zarówno pod względem rozmiaru, jak i rozmieszczenia okien. Nie musimy wcale wybierać zwykłego okna, montowanego nad grzejnikiem. Możemy zdecydować się na bardziej nowoczesne rozwiązania takie jak chociażby niskie, poziome okna montowane pomiędzy blatem kuchennym a szafkami, albo wąskie, wysokie okno pełniące funkcję drzwi, okno narożne czy też takie, przy którym parapet będzie pełnił funkcję dodatkowej półki lub wręcz połączy się z kuchennym blatem.

Nowoczesne techniki produkcji oraz wysokiej jakości materiały pozwalają na stworzenie okien o niestandardowych wymiarach i kształtach ale doskonałych parametrach. Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać idealne okno do konkretnego pomieszczenia – przekonuje przedstawiciel firmy DAKO, producenta okien i drzwi wejściowych. – Pamiętajmy jednak, że takie nietypowe rozwiązania trzeba zaplanować jak najwcześniej, najlepiej już na etapie projektowania domu. Trzeba także liczyć się z tym, że tego typu okna są bardzo funkcjonalne, ale też zwykle nieco droższe od okien typowych.

Ważny element wyposażenia kuchni to także sztuczne światło. Rozplanujmy właściwie instalację światła elektrycznego w kuchni. Poza głównym, górnym źródłem świata, najlepiej rozmieścić też dodatkowe punkty oświetlenia nad blatami albo ladą: łatwiej będzie nam wykonywać chociażby takie prace jak krojenie warzyw czy odczytywanie instrukcji z przepisu.

Urządzając kuchnię – strzeż się plam!

Wybierając blaty, kuchenne sprzęty i podłogi pamiętajmy, że prawdopodobnie będą się one bardzo szybko brudzić. Osadzająca się para wodna, okruszki po chlebie, krople herbaty, rozsypana mąka, czy plamy bardziej uporczywe, na przykład z tłuszczu – z tym wszystkim mamy do czynienia podczas użytkowania kuchni. Dlatego tak ważne jest dobranie materiałów, które łatwo utrzymać w czystości.

Strzeż się plam

Dobrym rozwiązaniem, zarówno na ścianach, jak i na podłodze, są płytki ceramiczne. Zwłaszcza fragmenty ścian w pobliżu blatów i kuchenki powinny być pokryte materiałem, z którego bez trudu zdołamy usunąć ewentualne plamy. Jeśli wolimy zrezygnować z płytek na rzecz pomalowanych na wybrany kolor ścian, postarajmy się wybrać specjalną, zmywalną farbę. Ze względu na specyfikę pomieszczenia w kuchni należy unikać dywanów i wykładzin, zwykle nie najlepszym pomysłem jest także położenie drewnianej podłogi.

Kupując sprzęty AGD zwróćmy też uwagę, czy na ich powierzchni nie pozostają łatwo plamy: tak często dzieje się zwłaszcza w przypadku srebrnych modeli. Blaty powinny być wykonane z materiału nie tylko łatwego w czyszczeniu, ale też odpornego na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury. Może się zdarzyć, że w pośpiechu, a zamiast sięgnąć po deskę, będziemy na blacie coś kroić, albo że odstawiamy na niego gorący garnek.

Mogłoby się wydawać, że wybór ciemnych kolorów do kuchni to dobry pomysł – na takich przecież mniej widać plamy. Kuchnia w całości utrzymana w ciemnej tonacji będzie jednak sprawiała wrażenie mniejszej i ponurej. Lepiej sprawdzi się połączenie jasnych kolorów (takich jak beżowy czy biały) z jakimś ciemniejszym elementem wykończenia – na przykład brązem albo czernią.

Ergonomia kuchenna ułatwi i uprzyjemni proces przygotowania posiłków oraz sprzątania po nich. Dzięki starannemu planowaniu i nowoczesnym rozwiązaniom, funkcjonalność można pogodzić z designem – i zaprojektować kuchnię komfortową oraz ładnie urządzoną.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.