Gotowe szafki kuchenne – jakie wybrać?

Gotowe szafki kuchenne – jakie wybrać? [1]
Gotowe szafki kuchenne – jakie wybrać? [2]
Gotowe szafki kuchenne – jakie wybrać? [3]
Gotowe szafki kuchenne – jakie wybrać? [4]
Gotowe szafki kuchenne – jakie wybrać? [5]
Gotowe szafki kuchenne – jakie wybrać? [6]

Wyposażenie i umeblowanie kuchni wymaga bardzo dużych nakładów finansowych, więc warto wiedzieć na czym można oszczędzić. Kupowanie taniego sprzętu AGD wiąże się z ryzykiem nieekonomicznego użytkowania lub szybkiego zepsucia. Dobrym rozwiązaniem jest kupienie gotowych szafek kuchennych. Są dużo tańsze niż szafki robione na zamówienie, a ich funkcjonalny i wizualny aspekt nie odbiega znacząco od projektów przygotowywanych na wymiar.

Czym charakteryzują się gotowe szafki kuchenne?

Gotowe szafki kuchenne są to szafki, które można oglądać na wystawach sklepowych. Dzięki temu nie kupujesz „kota w worku" i dokładnie wiesz, czego się spodziewać. Możesz kupić cały wystrój kuchni lub zdecydować się na własną aranżację z gotowych modeli szafek. Wśród szafek do wyboru znajdziesz zarówno szafki stojące, wiszące, jak i pod zabudowę zlewozmywaka i sprzętu AGD. Gotowe meble mają uniwersalne wymiary, dzięki czemu nie ma ryzyka, że zostanie luka po zakupie zmywarki lub że szafki nie będą się ze sobą łączyć.

Ważną cechą gotowych szafek kuchennych jest też niska cena. Zestaw szafek można kupić już od 400 zł. Cena oczywiście zależy nie tylko od liczby i rodzaju szafek, ale także materiału, z którego są wykonane korpusy, fronty oraz mechanizmy otwierające.

Materiał wykonania

Szafka dzieli się na dwie-trzy części: niewidoczną, widoczną (opcjonalnie) i front. Niewidoczne części szafek często są wykonywane z płyty wiórowej laminowanej, ponieważ jest to najtańszy materiał. Nie jest szczególnie atrakcyjny, dlatego unika się pokazywania go w świetle dziennym. Widoczne elementy szafek również można wykonać z płyty wiórowej, jednak znacznie częściej jest ona pokryta fornirem. Czasami wykorzystuje się też foliowane płyty MDF. Najważniejsze z punktu widzenia estetyki są jednak fronty, dlatego to na nich skupia się największa część uwagi producentów mebli kuchennych. Wśród większości gotowych mebli kuchennych stosuje się materiały imitujące drewno lub drewnopodobne. Należy uważać, ponieważ czasami zdarza się, że producenci sztucznie podnoszą wartość mebli, malując tańsze drewno w taki sposób, żeby przypominało droższy gatunek.

Zalety i wady gotowych szafek kuchennych

Gotowe szafki kuchenne mają zalety i wady. Czasami są najlepszym rozwiązaniem do kuchni, a innym razem wypada zdecydować się na komplet robiony na wymiar. Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, jaki rodzaj mebli kuchennych wybrać.

Zalety

Gotowe szafki kuchenne są tanie. Jeśli uda Ci się znaleźć dobrą promocję, to możesz kupić zestaw mebli nawet za 300 zł. Będą to szafki przeciętnej jakości, jednak niektórym takie rozwiązanie w zupełności wystarcza. Nie oznacza to jednak, że nie można kupić gotowych szafek zrobionych z dobrych i jakościowych materiałów. Istnieje bardzo bogata oferta szafek, więc każdy znajdzie wystrój kuchni w cenie, która mu odpowiada.

Wybór gotowej kuchni, którą widziało się w sklepie jest łatwiejszy i pozwala uniknąć błędów w trakcie robienia mebli na wymiar. Oznacza to, że doskonale wiesz, jak prezentują się fronty w określonym kolorze, możesz sprawdzić, czy szafki i szuflady mają mechanizmy otwierające, które Ci odpowiadają, a rozmiary mebli są dokładnie takie, jak widzisz. Nie musisz się martwić, że ktoś pomyli się o kilka centymetrów lub zapomni o jakiejś wskazówce.

Coraz częściej pojawia się opcja wyboru pomiędzy zakupem całego zestawu mebli kuchennych w określonej formie a wyborem poszczególnych szafek, które dopasujesz do swojej wizji kuchni. Dzięki temu nawet gotowe szafki kuchenne mogą się wyjątkowo prezentować.

Wady

Gotowe szafki kuchenne nie nadają się do pomieszczeń o nieregularnym kształcie. Może się okazać, że wzdłuż jednej ściany pozostanie luka lub dopasowanie mebli będzie niemożliwe ze względu na nietypowe umiejscowienie grzejnika lub okna. Kuchnie bardzo wąskie lub o nietypowym rozmieszczeniu ścian (np. ze skosami) bardzo często wymagają mebli przygotowanych na wymiar.

Ponadto gotowe szafki dają mniejsze możliwości wyboru materiałów oraz rodzajów frontów. Niektórzy wolą połączenie kilku kolorów czy faktur na frontach szafek kuchennych, a niejednokrotnie gotowe zestawy mebli oferują tylko jeden rodzaj frontu.

Zaprojektowanie mebli na wymiar daje pewność, że kuchnia będzie nietuzinkowa i w pełni dostosowana do potrzeb. Przy gotowych szafkach kuchennych należy liczyć się z optymalnym, ale nie najlepszym rozwiązaniem. Jest to szczególnie istotne, gdy jesteś bardzo wysoki lub bardzo niski. Uniwersalna wysokość szafek i blatów może okazać się nieodpowiednia.

Jak wybrać gotowe szafki kuchenne?

Jeśli podjąłeś decyzję, że chcesz kupić gotowe szafki kuchenne, to sprawdź, jaką ofertą dysponują pobliskie sklepy meblarskie. Zdecyduj, czy wybierzesz cały zestaw, czy poszukasz sklepu, który oferuje zaprojektowanie kuchni z wykorzystaniem gotowych szafek. Zastanów się, czy chcesz, aby fronty się wyróżniały, czy raczej maksymalnie znikały na tle ściany (wtedy dobierz kolor frontów do koloru płytek na ścianie). Musisz też określić, czy chcesz zabudować sprzęty AGD, np. lodówkę lub zmywarkę, czy postawisz urządzenia obok mebli kuchennych.

Na zakończenie jeszcze jedna uwaga: pamiętaj, że każda szafka stojąca jest przygotowana pod zabudowę blatem. Koniecznie dopytaj, czy blaty w gotowych zestawach wchodzą w skład mebli, a jeśli nie, to czy istnieje szansa zakupienia go za dopłatą.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.