Jak zorganizować przestrzeń wokół zlewu kuchennego? Lista niezbędnych dodatków i akcesoriów

Jak zorganizować przestrzeń wokół zlewu kuchennego? Lista niezbędnych…
Jak zorganizować przestrzeń wokół zlewu kuchennego? Lista niezbędnych…
Jak zorganizować przestrzeń wokół zlewu kuchennego? Lista niezbędnych…
Jak zorganizować przestrzeń wokół zlewu kuchennego? Lista niezbędnych…
Jak zorganizować przestrzeń wokół zlewu kuchennego? Lista niezbędnych…
Jak zorganizować przestrzeń wokół zlewu kuchennego? Lista niezbędnych…
Jak zorganizować przestrzeń wokół zlewu kuchennego? Lista niezbędnych…
Jak zorganizować przestrzeń wokół zlewu kuchennego? Lista niezbędnych…

W kuchni większości z nas znajduje się zmywarka, która jest nieoceniona zarówno podczas codziennych porządków, jak i różnego rodzaju przyjęć okolicznościowych. Niestety, w niektórych przypadkach, np. gdy mamy do czynienia ze zdobioną zastawą stołową, konieczne będzie ręczne umycie naczyń. Jakie akcesoria powinny znaleźć się wokół naszego kuchennego zlewu, by nieco uprzyjemnić tą, nielubianą przez sporą część osób, czynność?

Suszarka do naczyń

Wybierając suszarkę do naczyń, pod uwagę powinniśmy wziąć zarówno układ zabudowy meblowej, rodzaj naszego zlewozmywaka, jak i indywidualne preferencje.

Największą popularnością cieszą się suszarki stojące, które stawia się na zlewie lub tuż obok niego. Jeżeli jesteśmy posiadaczami zlewozmywaka wielokomorowego, w naszym przypadku lepiej sprawdzi się suszarka zlewozmywakowa, którą instaluje się w jednej z komór zlewu opierając na brzegach. Posiadacze małych blatów postawić powinni natomiast na suszarkę wiszącą lub będącą elementem kuchennej zabudowy (tą drugą mocuje się w wiszącej szafce nad zlewozmywakiem).

Suszarki do naczyń występują w różnych konfiguracjach. Możemy zaopatrzyć się w taką, która przeznaczona jest jedynie na talerze, bardziej rozbudowaną z wersją na kubki lub model wyposażony dodatkowo w pojemnik na sztućce. Alternatywnie, ociekacz na sztućce możemy zakupić także jako osobny element wyposażenia kuchennego.

Suszarki na naczynia mogą się różnić od siebie także materiałem, z jakiego zostały wykonane. Najczęściej spotkać możemy się z plastikowymi, które charakteryzują się niską ceną, łatwością w utrzymaniu i bogatym wyborem zarówno jeżeli chodzi o rozmiar, jak i kolorystykę. Gdy natomiast zależy nam na trwałości i efektownym wyglądzie, postawmy na suszarkę chromowaną.

By mieć pewność, że będziemy w stanie utrzymać naszą suszarkę do naczyń w czystości, zaopatrzmy się w model, który nie posiada skomplikowanej formy i niepotrzebnych rowków czy załamań, w których mogłaby się gromadzić woda i brud. Dobrym pomysłem jest wybór wersji wyposażonej w ociekacz, czyli tackę, na którą skapuje woda z umytych naczyń. Dzięki niej czyszczenie suszarki stanie się znacznie łatwiejsze, a co więcej - unikniemy uszkodzeń blatu kuchennego spowodowanych wilgocią.

Rękawiczki gumowe

Jeżeli nie chcemy, by skóra naszych dłoni była przesuszona, ściągnięta i łuszczyła się, naczynia zawsze myjmy w specjalnych rękawiczkach. Sprawdzą się one również podczas innych prac domowych, jak chociażby czyszczenie toalety. Na rynku dostępne są zarówno te jednorazowe, jak i przeznaczone do wielokrotnego użytku. Produkuje się je z gumy, lateksu winylu oraz nitrylu. Jeżeli po nałożeniu na skórę wywołają reakcję alergiczną, pod spód nałóżmy bawełniane lub zaopatrzmy się w takie, które od wewnątrz obszyte są przyjemnym materiałem. Alternatywę dla rękawiczek kuchennych stanowić mogą kremy z dodatkiem parafiny.

Akcesoria do mycia naczyń

By mieć pewność, że po umyciu nasze naczynia będą wyglądały jak nowe, poza odpowiednim detergentem, należy się także zaopatrzyć w stosowne akcesoria. Do usuwania zaschniętego tłuszczu najlepiej sprawdzi się miękka gąbka wyposażona w twardszą końcówkę, skrobania - specjalna szczotka, a czyszczenia trudno dostępnych powierzchni - szczoteczka do zębów. Garnki, patelnie oraz naczynia żaroodporne najlepiej czyścić natomiast przy pomocy drucianego czyścika.

Poza tym, przydatna może okazać się również szczotka do mycia naczyń, chłonna, łatwa w spłukiwaniu i szybkoschnąca gąbka w formie ściereczki, która świetnie sprawdzi się do mycia przestrzeni wokół zlewu oraz ściereczka do wycierania naczyń do sucha (alternatywę dla niej mogą stanowić bardziej higieniczne ręczniki papierowe).

Gąbkę do naczyń najlepiej wymieniać co około dwa tygodnie. W międzyczasie możemy ją odświeżyć zwilżając wodą i wkładając do kuchenki mikrofalowej na około 30 sekund lub zalać octem na całą noc, a następnie dokładnie wycisnąć.

Pojemniki na przybory do zmywania

Aby codzienne korzystanie z akcesoriów do mycia naczyń było w pełni komfortowe, warto zaopatrzyć się w praktyczny pojemnik do ich przechowywania, który występuje w różnych konfiguracjach. Może mieć on np. postać wiszącego koszyka montowanego nad zlewem lub na drzwiach szafki kuchennej. Dostępny jest on również w formie pojemnika na płyn do mycia naczyń, gąbkę, szczotkę oraz wieszaczek na wilgotną ściereczkę.

Wkłady do zlewu

By zabezpieczyć nasz zlewozmywak przed zarysowaniami i obtłuczeniami, warto zaopatrzyć się w specjalne wkłady. Akcesoria tego typu produkuje się z materiałów odpornych zarówno na wysoką, jak i niską temperaturę oraz działanie detergentów. Maty można w dowolnym momencie wyciągnąć ze zlewu i pozbyć się nagromadzonych nieczystości. Dzięki temu, że dostępne są one w najróżniejszych kształtach i rozmiarach, z łatwością dopasujemy je do każdego zlewozmywaka. Za sprawą oryginalnego designu i kolorystyki, wkłady pełnić mogą także funkcję dekoracyjną.

Kosz na śmieci

Zanim przejdziemy do mycia naczyń, pamiętajmy o wyrzuceniu do kosza znajdujących się na nich resztek. Dzięki temu czynność ta przebiegnie w sposób szybszy i łatwiejszy, a co najważniejsze - nie będziemy musieli się obawiać o zapchany odpływ.

Wybierając kosz na śmieci do kuchni, warto pod uwagę wziąć parametry takie, jak:

  • Kształt - najlepiej sprawdzą się tu pojemniki kwadratowe lub prostokątne, które z łatwością dopasujemy do przestrzeni w szafce.
  • Wielkość - powinna być ona uzależniona zarówno od ilości produkowanych przez nas każdego dnia śmieci, jak i dostępnej powierzchni (przed zakupem koniecznie zmierzmy wewnętrzne wymiary szafki, by po zakupie nie okazało się np., że kosz zahacza o przyłącza wodno-kanalizacyjne).
  • Konieczność segregacji - jeżeli dysponujemy sporą przestrzenią, możemy zaopatrzyć się w kilka osobnych pojemników, najlepiej od jednego producenta. Inne rozwiązanie to coraz popularniejsze pojedyncze kosze z kilkoma podziałkami, które tworzą osobne pojemniki na odpadki różnego typu (tzw. sortowniki). Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest kosz wyposażony w wyjmowany pojemnik na odpady organiczne, który można wyjąć podczas przygotowywania posiłku. Ułatwia on również jego opróżnianie i czyszczenie pojemnika.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.