Półki kuchenne vs. reling kuchenny. Co wybrać?

Półki kuchenne vs. reling kuchenny. Co wybrać? [1]
Półki kuchenne vs. reling kuchenny. Co wybrać? [2]
Półki kuchenne vs. reling kuchenny. Co wybrać? [3]
Półki kuchenne vs. reling kuchenny. Co wybrać? [4]
Półki kuchenne vs. reling kuchenny. Co wybrać? [5]

By możliwe było utrzymanie porządku w naszej kuchni, niezbędne, by znalazło się tu sporo miejsc do przechowywania produktów spożywczych i różnego rodzaju akcesoriów. Z pomocą przychodzą nam półki kuchenne i przeżywające od jakiegoś czasu swoją drugą młodość, relingi kuchenne.

Półki kuchenne

W nowoczesnych kuchniach coraz częściej spotkać można się z systemami zamkniętych szafek, które, owszem, są bardzo praktyczne i pozwalają na przechowywanie dużej ilości akcesoriów, lecz sprawiają niekiedy, że wnętrze wydaje się zimne i mało przytulne. W związku z tym, warto rozważyć, czy nie znajdzie się w niej miejsce na otwartą półkę, na której będziemy mogli przechowywać ulubioną zastawę stołową czy książki kucharskie.

Zamiast kupować gotowe półki, możemy wybudować z płyt kartonowo - gipsowych wnękę, w której zmieści się kilka łukowo zwieńczonych półeczek. Równie ciekawym rozwiązaniem są regały - nadstawki na blaty oraz wyspy kuchenne. Drugie z nich mogą być wyposażone w otwarte półki, które podświetlić możemy LED-ami tworząc niezwykle efektowną aranżację.

Reling kuchenny

Relingi kuchenne przywodziły dotychczas na myśl tradycyjne kuchnie naszych babć, które większości z nas kojarzą się z wiszącymi chochelkami, durszlakami i dekoracyjnymi kubkami. Teraz jednak, spotkać można je również we wnętrzach bardziej nowoczesnych. Nic w tym dziwnego - to bowiem rozwiązanie zarówno praktyczne, jak i kuszące oko. Relingi, owszem, nie są w stanie zastąpić tradycyjnych szafek, lecz nie taka jest ich rola. Zamiast tego, umożliwiają funkcjonalne i efektowne zagospodarowanie miejsca na ścianie nad blatem roboczym pod ciągiem górnych szafek kuchennych. Na rynku dostępne są wersje wyposażone w zestaw uchwytów, półeczek czy haczyków, z których można tworzyć dowolne kompozycje dopasowane do indywidualnych potrzeb i przyzwyczajeń każdego z domowników. Oto kilka pomysłów, które mogą się sprawdzić w naszej kuchni:

  • Jeżeli jesteśmy posiadaczami kuchni o niewielkim metrażu, dobrym pomysłem będzie montaż długiego relingu, który zajmie całą szerokość ściany nad blatem. W zależności od strefy roboczej, umieścić możemy tam różnego rodzaju akcesoria kuchenne. Przykładowo - nad zlewem znaleźć mogą się szczoteczki do czyszczenia naczyń i gąbki, przy kuchence - chochelki i cedzaki.
  • Reling posłużyć może nam także do przechowywania butelek. Możliwe jest to dzięki specjalnym, wyprofilowanym półkom.
  • Zawieszając na relingach specjalne półki na haczykach, w pełni wykorzystamy przestrzeń nad blatem. Znaleźć mogą się tam na przykład przyborniki na przyprawy czy pudełka, w których przechowujemy produkty sypkie.
  • Na relingu umieścić możemy również suszarkę na naczynia oraz pojemnik do suszenia sztućców. Przez szynę warto przewiesić ozdobną ściereczkę, która posłuży nam do ich wycierania.
  • Relingi wykorzystać można także w sposób mniej tradycyjny - na rynku dostępne są bowiem specjalne podstawki na książkę kucharską, a nawet tablet, dzięki któremu podczas gotowania będziemy mogli oglądać nasz ulubiony serial czy słuchać muzyki.

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.