Wyspa kuchenna – gotowa czy robiona na zamówienie?

Wyspa kuchenna – gotowa czy robiona na zamówienie? [1]
Wyspa kuchenna – gotowa czy robiona na zamówienie? [2]
Wyspa kuchenna – gotowa czy robiona na zamówienie? [3]
Wyspa kuchenna – gotowa czy robiona na zamówienie? [4]
Wyspa kuchenna – gotowa czy robiona na zamówienie? [5]
Wyspa kuchenna – gotowa czy robiona na zamówienie? [6]
Wyspa kuchenna – gotowa czy robiona na zamówienie? [7]
Wyspa kuchenna – gotowa czy robiona na zamówienie? [8]
Wyspa kuchenna – gotowa czy robiona na zamówienie? [9]
Wyspa kuchenna – gotowa czy robiona na zamówienie? [10]

Wybór odpowiednich mebli kuchennych to bardzo ważne przedsięwzięcie. Nie wystarczy wybrać ładnych frontów – muszą jeszcze pasować do infrastruktury kuchennej i połączeń kanalizacyjnych czy gazowych. W związku z tym decyzję w sprawie wyglądu kuchni i ułożenia mebli należy podjąć możliwie jak najwcześniej, by wszystko odpowiednio przygotować. Jest to szczególnie istotne, jeśli planujesz postawienie wyspy kuchennej.

Co to jest wyspa kuchenna?

Wyspa kuchenna to szafka postawiona na środku kuchni, całkowicie niezależna od pozostałych mebli. Takie usytuowanie szafki sprawia, że wyspa staje się centrum życia rodzinnego (a przynajmniej kulinarnego). Pozwala na równoczesną pracę kilku osób bez wzajemnego wchodzenia sobie w drogę. Wystarczy ustawić się przy narożniku lub naprzeciwko siebie, by swobodnie przygotowywać wspólny posiłek. Rodzice mogą pomagać dzieciom w odrabianiu lekcji, nie przerywając robienia obiadu. Goście mogą usiąść przy wyspie, podczas gdy gospodarz dokończy rozlewanie drinków.

Wyspa jest ciekawym rozwiązaniem w kuchniach otwartych, ponieważ z jednej strony ułatwia kontakt z osobami przebywającymi w salonie, a z drugiej wyraźnie oddziela przestrzeń dzienną od kuchennej. Problemem jest to, że wyspę trzeba zaplanować już na etapie tworzenia instalacji. W przeciwnym wypadku nie da się zainstalować na niej płyty grzewczej czy zlewozmywaka.

Niestety postawienie wyspy wymaga też dużej przestrzeni, wobec czego zupełnie nie sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Z tego powodu na wyspę najczęściej decydują się osoby, które mają otwartą kuchnię. W przypadku zamkniętej kuchni pomieszczenie powinno mieć ok. 15–20m2, aby wyspa nie utrudniała pracy.

Funkcjonalna wyspa ma przynajmniej 80 cm długości, a przestrzeń pomiędzy nią a szafkami przy ścianach powinna wynosić ok. 120 cm. Dzięki temu bez problemu można wyminąć osobę pracującą przy wyspie i otworzyć szafkę, która jest za jej plecami. Jeśli masz za małą kuchnię, możesz zrezygnować z wyspy na rzecz półwyspu. Jedna część szafki będzie przylegała do głównego wyposażenia wnętrza, dzięki czemu zyskasz przestrzeń potrzebną na swobodne przemieszczanie.

Wyspa kuchenna robiona na zamówienie

Jeśli chcesz, aby na wyspie kuchennej znajdowała się płyta grzewcza, zlewozmywak lub zmywarka, to wyspa robiona na zamówienie jest praktycznie niezbędna. Konieczne jest dokładne dopasowanie wymiarów szafki do instalacji elektrycznej, gazowej czy kanalizacji.

Zalety

Wyspa robiona na zamówienie będzie dokładnie taka, jak oczekujesz. Możesz zdecydować jaki kształt przyjmie wyspa, jaką funkcję będzie pełnić, zdecydować o rodzaju elementów umieszczonych na wyspie lub wybrać szafki otwierane z dwóch stron, np. na przestrzał. Ważne jest też to, że wyspa kuchenna robiona na zamówienie będzie bardziej ergonomiczna. Możesz dostosować jej wymiary w taki sposób, aby ułatwiała pracę w kuchni. W przypadku gotowej wyspy istnieje ryzyko, że będzie przeszkadzać, a nie pomagać. Wyspa przygotowana specjalnie do Twojej kuchni będzie się też lepiej komponować z wystrojem kuchni, np. za sprawą okapu lub dodatkowych akcesoriów, na które się zdecydujesz.

Wady

Wyspa kuchenna robiona na zamówienie jest dużo droższa niż gotowa wyspa kupiona w sklepie. Jeśli masz kuchnię o odpowiednich wymiarach, a wyspa nie ma jakichś szczególnych zastosowań, to nie ma sensu przepłacać. Poza tym robiąc meble na zamówienie, nigdy nie masz pewności, jak będzie wyglądał efekt końcowy i czy faktycznie wszystko będzie wyglądało tak, jak sobie wymarzyłeś.

Gotowa wyspa kuchenna

Gotowa wyspa kuchenna sprawdzi się w sytuacji, w której ma pełnić funkcję dodatkowej przestrzeni roboczej, a jej głównym zastosowaniem jest kolejny blat oraz kilka szafek.

Zalety

Gotowa wyspa kuchenna jest dużo tańszym rozwiązaniem niż wyspa robiona na zamówienie. Istotne jest też to, że w sklepie możesz obejrzeć gotowy mebel i zdecydować, czy będzie pasować do wystroju Twojej kuchni. Oferta jest bardzo szeroka, wobec czego nie powinieneś mieć problemu z wyborem frontów lub sposobem otwierania szafek.

Wady

Jeśli masz niewymiarową kuchnię, to gotowa wyspa może znacząco utrudnić przygotowywanie posiłków, doprowadzając do sytuacji, w których ktoś musi przerywać pracę, żeby przepuścić drugą osobę. Istnieje też ryzyko, że nie da się otworzyć dwóch szafek w tym samym momencie, ponieważ drzwiczki będą się blokować. Poza tym gotowa wyspa nie daje takiego pola do popisu, jak robiona na zamówienie. Dużo trudniej znaleźć wyspę pełniącą określoną funkcję, np. barku, która jednocześnie będzie spełniać szereg innych wymagań.

Wyspa kuchenna gotowa czy robiona na zamówienie?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości jest Twoja kuchnia oraz jaką funkcję ma pełnić wyspa. Czy od początku planowałeś umieścić ją na środku pomieszczenia i masz przygotowane wszystkie potrzebne rodzaje instalacji i kanalizacji? A może ma stanowić uzupełnienie dla blatów i szafek? Zastanów się też, ile chcesz wydać na wyspę.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.