Kamienny blat łazienkowy – marmur czy granit?

Kamienny blat łazienkowy – marmur czy granit? [1]
Kamienny blat łazienkowy – marmur czy granit? [2]
Kamienny blat łazienkowy – marmur czy granit? [3]
Kamienny blat łazienkowy – marmur czy granit? [4]
Kamienny blat łazienkowy – marmur czy granit? [5]

W wielu nowych łazienkach coraz częściej stosuje się blaty kamienne – nie tylko wyglądają bardzo efektownie, ale również są trwałe i odporne na uszkodzenia. Decydując się na tego rodzaju materiał, trzeba jednak pamiętać o tym, że wymaga on odpowiedniej pielęgnacji zależnie od rodzaju kamienia. Najczęściej na blaty łazienkowe wybiera się marmury oraz granity – co będzie lepszym rozwiązaniem?

Zarówno granit, jak i marmur są kamieniami trwałymi, twardymi i efektownymi – są one oferowane w wielu interesujących kolorach i wzorach, dlatego też można dostosować je do aranżacji każdej łazienki, zarówno tej klasycznej, jak i nowoczesnej. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że różnią się one pod względem reakcji na wodę oraz środki chemiczne, które również w postaci kosmetyków oraz detergentów stosowane są w łazienkach.

Granit najlepszy tam, gdzie pojawia się wilgoć

Zdecydowanie lepszym wyborem do łazienki, czyli do pomieszczenia, gdzie panuje wysoka wilgoć, jest granit. Ze względu na swoja strukturę nie chłonie on wody w tak wysokim stopniu jak marmur, ponadto jest mniej narażony na działanie chemikaliów, w tym o odczynie kwasowym. Dlatego jako płytki łazienkowe, na przykład przy wannie, prysznicu czy jacuzzi lepiej sprawdzają się płytki granitowe, które nie będą narażone na nadmierne zawilgocenie czy plamy. Niemniej jednak aby wyglądały efektownie, trzeba również stosować odpowiednie detergenty przeznaczone do kamienia naturalnego.

Jednak w wielu łazienkach można spotkać blaty marmurowe – ten kamień może być stosowany w tych miejscach, gdzie wilgoć nie jest aż tak wysoka, niemniej jednak należy pamiętać o tym, że blaty czy parapety marmurowe w łazience wymagają specjalnej impregnacji i pielęgnacji – w przypadku rozlanej wody czy kosmetyków, szczególnie tłustych czy o odczynie kwasowym, należy wytrzeć je jak najszybciej.

Jeżeli nie wiesz, na co się zdecydować, pomoże ci doświadczony kamieniarz, który dokładnie zaprezentuje ci wszystkie plusy i minusy danych kamieni naturalnych i pomoże w dobraniu tych najlepszych.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.