Mata antypoślizgowa do łazienki, czyli jak poprawić bezpieczeństwo pod prysznicem i w wannie

Mata antypoślizgowa do łazienki, czyli jak poprawić bezpieczeństwo pod…
Mata antypoślizgowa do łazienki, czyli jak poprawić bezpieczeństwo pod…
Mata antypoślizgowa do łazienki, czyli jak poprawić bezpieczeństwo pod…
Mata antypoślizgowa do łazienki, czyli jak poprawić bezpieczeństwo pod…
Mata antypoślizgowa do łazienki, czyli jak poprawić bezpieczeństwo pod…

Jak pokazują statystyki, ze wszystkich wypadków, jakie zdarzają się każdego roku w naszym kraju, aż dwadzieścia procent ma miejsce w domu. Aranżując poszczególne pomieszczenia, wyjątkową uwagę zwrócić powinniśmy nie tylko na ich wygląd i funkcjonalność, lecz również bezpieczeństwo związane z codziennym użytkowaniem. Przestrzenią, w której najłatwiej o wypadek jest łazienka. Szczególnie zapobiegliwi powinniśmy być w sytuacji, gdy nasze gospodarstwo domowe zamieszkują osoby starsze, niepełnosprawne lub małe dzieci. O jakich zasadach związanych z urządzaniem łazienki należy wówczas pamiętać?

Gwarancja bezpieczeństwa w wannie i pod prysznicem? Mata antypoślizgowa!

By uniknąć poślizgnięcia się podczas wchodzenia czy wychodzenia z wanny lub spod prysznica, na ich dnie umieścić należy specjalną matę. Na rynku spotkać możemy się zarówno z matami prostokątnymi, owalnymi lub zaokrąglonymi stworzonymi z myślą o posiadaczach wanien, kwadratowymi lub okrągłymi przeznaczonymi do brodzików, jak i sprzedawanymi na metry o dowolnej, wybranej przez nas, długości. Alternatywę dla tego typu rozwiązań stanowią naklejki antypoślizgowe w formie przyklejanych pojedynczo pasków, kwadratów czy prostokątów. Maty i naklejki dostępne są w najróżniejszych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu bez przeszkód dopasujemy je do barw, jakie dominują w naszej łazience. Spotkać można się także ze specjalnymi matami dla dzieci z nadrukiem przedstawiającym różne kreskówkowe postacie.

Cechą wspólną wszystkich tego typu akcesoriów jest fakt, że cała ich powierzchnia jest chropowata, a pod swoją spodnią stroną posiadają przyssawki, które uniemożliwiają ich przesuwanie się po podłożu. Najczęściej produkuje się je z gumy, winylu, wiskoelastycznej pianki, nietoksycznego tworzywa PCV, mikrowłókien z lateksową powłoką lub prasowanego drewna bambusowego. Wybierając tego typu produkt, zwróćmy uwagę, czy w swoim składzie nie zawiera on ftalanów, które mogą wywoływać alergię i astmę u dzieci.

By prawidłowo przymocować matę antypoślizgową, napełniamy wannę lub brodzik wodą, a następnie kładziemy ją na dnie i dociskamy równomiernie z każdej strony. Po każdej kąpieli należy ją umyć, najlepiej przy pomocy mydła, i pozostawić do wyschnięcia.

Dywaniki, uchwyty i siedziska

Bezpieczeństwo seniorowi, osobie niepełnosprawnej czy naszej pociesze zapewniają podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych także dywaniki łazienkowe, które produkuje się zarówno z bawełny, poliestru z dodatkiem mikrofibry czy akrylu. Kupując taki produkt, upewnijmy się, że posiada on specjalny antypoślizgowy podkład. Inne rozwiązanie to specjalna, siateczkowa mata, którą stosuje się na przykład przy coraz popularniejszych dywanikach dwustronnych. Tego typu produkt warto umieścić zarówno przy wannie lub brodziku, jak i umywalce.

W łazience, z której korzystać będzie starszy lub niepełnosprawny domownik, znaleźć powinny się również specjalne uchwyty ułatwiające wstawanie, siadanie i utrzymanie równowagi. Zamontować należy je zarówno przy prysznicu lub wannie, jak i obok umywalki i w pobliżu sedesu. Warto zainwestować w modele wysokiej jakości, które wytrzymają nawet duże obciążenie. Alternatywą dla uchwytów mogą być również siedziska wannowe i prysznicowe, które zapewnią wygodną i bezpieczną pozycję podczas kąpieli.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.