Biurko dla dziecka. Jak dobrze wybrać i ustawić?

Biurko dla dziecka. Jak dobrze wybrać i ustawić? [1]
Biurko dla dziecka. Jak dobrze wybrać i ustawić? [2]
Biurko dla dziecka. Jak dobrze wybrać i ustawić? [3]
Biurko dla dziecka. Jak dobrze wybrać i ustawić? [4]
Biurko dla dziecka. Jak dobrze wybrać i ustawić? [5]

Wysłanie dziecka do szkoły jest bardzo ważnym momentem w życiu całej rodziny, dlatego bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie. Oczywiście należy kupić młodemu uczniowi wyprawkę szkolną: podręczniki, zeszyty, piórnik z pełnym wyposażeniem itd. Nie należy jednak zapominać o tym, że po powrocie ze szkoły dziecko również musi mieć przestrzeń przeznaczoną do nauki i przyswajania wiedzy zdobywanej w szkolnej ławce. Biurko dostosowane do potrzeb Twojej pociechy sprawi, że dziecko będzie chętnie spędzało przy nim czas.

Rodzaj biurka

Przede wszystkim zastanów się, jaki rodzaj biurka będzie odpowiedni dla Twojego dziecka. Czy chcesz, żeby to był prosty mebel z jednym stanowiskiem do pracy, czy może lepiej sprawdzi się biurko z dużą liczbą szuflad i miejscem na dwie osoby? Bez względu na to, na którą opcję się zdecydujesz, warto wiedzieć, że blat powinien mieć minimum 80 cm szerokości i 120 cm długości, a wysokość biurka powinna być dostosowana do wzrostu osoby, która z niego korzysta.

Pamiętaj, że na początku edukacji powinieneś nadzorować pracę dziecka i wspierać je w wykonywaniu zadań. W związku z tym może się okazać, że dwa stanowiska będą dużo wygodniejsze. Poza tym niewykluczone, że oprócz miejsca do pracy na biurku znajdzie się też komputer. Dziecko nie powinno ściskać się i „walczyć" o miejsce ze sprzętem elektronicznym – w tej sytuacji dłuższy blat jest absolutnie niezbędny.

Z kolei dzięki szufladom możesz uczyć dziecko utrzymywania porządku w miejscu pracy i chowania przedmiotów na wyznaczone miejsce. Jeśli wybierzesz biurko bez szuflad, Twoja pociecha będzie zmuszona trzymać przyrządy do pracy na blacie, co odbije się na powierzchni dostępnej do nauki. Poza tym bałagan na biurku wpływa negatywnie na zdolność skupienia uwagi, zwłaszcza u osoby nieprzyzwyczajonej do długotrwałego i jednostajnego trybu pracy.

Warto też przemyśleć sprawę biurka z regulowaną wysokością. Dzieci szybko rosną, więc dopasowanie blatu do ich wysokości powinno być priorytetem. Pamiętaj, że wyrobienie nawyku prawidłowego siedzenia przy biurku może być kluczowe dla przyszłego zdrowia Twojej pociechy. Dopasowując biurko i fotel do wzrostu dziecka, dbasz o jego kręgosłup, kark, nogi i ręce. Jeśli wydaje Ci się, że regulowane krzesło wystarczy, to szybko przekonasz się, że to za mało. Prędzej czy później dziecko będzie siedzieć w niewygodnej pozycji, upychając kolana pod blatem biurka.

Nadstawka do biurka

Nadstawka do biurka przydaje się, gdy chcesz stworzyć kącik do nauki dla dziecka. Dzięki dodatkowej przestrzeni nad biurkiem, jest wystarczająco dużo miejsca, żeby ustawić na półkach nie tylko podręczniki szkolne, ale też książki do czytania, kolorowanki czy inne przedmioty wspierające naukę i zdobywanie wiedzy przez dziecko.

Komputer na biurku

Nadstawka z narożnikiem jest też doskonałym rozwiązaniem, gdy na biurku dziecka ma stać komputer. Z jednej strony można łatwo obrócić krzesło, żeby coś sprawdzić, a z drugiej dziecko ma normalne stanowisko do nauki, a sprzęt elektroniczny nie rzuca się w oczy i nie rozprasza jego uwagi, dzięki temu, że jest umieszczony poza zasięgiem wzroku.
Jeśli na biurku stawiasz komputer stacjonarny, to pamiętaj, aby kupić biurko z wysuwanym blatem. Dzięki temu klawiatura będzie na odpowiedniej wysokości i nie zabierze przestrzeni do nauki.

Lampka na biurku

Stanowisko do nauki i pracy nie może się obyć bez lampki. Zadbaj o to, żeby była ustawiona w odpowiednim miejscu i oświetlała powierzchnię przeznaczoną do nauki. W tym celu ustaw ją po przeciwnej stronie ręki, którą pisze dziecko. Pamiętaj też, że najlepiej sprawdzają się lampki, które można regulować i łatwo zmieniać ich ustawienie.

Ustawienie biurka

W miarę możliwości ustaw biurko blisko okna, żeby dziecko mogło maksymalnie wykorzystać naturalne światło. Najlepiej, gdy postawisz je przodem do okna lub prostopadle do niego. W tej sytuacji jednak znów musisz pamiętać o tym, którą ręką pisze Twoje dziecko. Jeśli jest praworęczne, to biurko powinno być przystawione do okna lewym bokiem, a jeśli jest leworęczne to prawym. W ten sposób ręka nie będzie rzucała cienia na kartkę. Ponadto ustawienie prostopadłe jest najlepsze w sytuacji, w której na biurku znajduje się komputer. Dziecko nie powinno patrzeć na monitor umieszczony na tle okna, ponieważ wzrok dużo szybciej się męczy.

Zadbaj też o to, żeby wyraźnie wydzielić strefę do nauki. Jeśli biurko znajduje się w pokoju dziecka, to w jego pobliżu nie powinny znajdować się półki ani szafki z zabawkami. Mogą rozpraszać Twoją pociechę i utrudniać jej koncentrację. Z drugiej strony może się też okazać, że dziecko nie będzie chciało bawić się w swoim pokoju, ponieważ pokój będzie mu się kojarzył z nauką i szkołą. Konieczne jest więc zachowanie odpowiedniej równowagi.

Na zakończenie musisz pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Biurko jest ważnym elementem wyposażenia pokoju dziecka, więc powinno pasować do jego wnętrza oraz podobać się młodemu uczniowi. Dużo chętniej będzie odrabiać lekcje przy biurku, które uważa za ładne i fajne. Warto więc wybrać kilka funkcjonalnych modeli, spełniających Twoje oczekiwania oraz mieszczących się w wyznaczonym budżecie, a potem pozwolić dziecku dokonać ostatecznego wyboru.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.