Kreatywny i funkcjonalny - urządzamy pokój dla ucznia

Kreatywny i funkcjonalny - urządzamy pokój dla ucznia [1]
Kreatywny i funkcjonalny - urządzamy pokój dla ucznia [2]
Kreatywny i funkcjonalny - urządzamy pokój dla ucznia [3]
Kreatywny i funkcjonalny - urządzamy pokój dla ucznia [4]
Kreatywny i funkcjonalny - urządzamy pokój dla ucznia [5]

Planując urządzenie pokoju dla dziecka musimy wziąć pod uwagę, że to pomieszczenie będzie służyło mu nie tylko do zabawy, ale również pracy. Dlatego jego styl powinien być dostosowany tak, aby rozwijać u niego niezbędne umiejętności i inspirować do poznawania świata.

Obecnie oferta sklepów internetowych przeznaczona dla urządzenia pokoju dziecięcego jest bardzo bogata. Możemy wybierać z wielu wariantów kolorystycznych i wzorów mebli, dodatków oraz multimedialnych przyborów, które pozwolą maluchom uczyć się szybciej. Na co zdecydować się projektując pokój dla chłopca lub dziewczynki?

Rozpoczynamy projektowanie wystroju

Zasiadając z kartką powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie potrzeby powinien spełniać taki pokój. Jak pokazują badania, istnieją trzy podstawowe cechy, które przypisuje się dziecięcym sypialniom. Powinny one być przede wszystkim ładne, co oznacza, że od najmłodszych lat możemy wypływać na gusta i poczucie estetyki naszych dzieci. Jak wiadomo już od najmłodszych lat ludzie uczą się rozróżniania tego, co w danej kulturze uznaje się za brzydkie i ładne. Podobnie jest zresztą z kształtowaniem innych postaw – jeśli pragniemy, aby nasze dzieci od początku czytały książki lub odwiedzały muzea, takie przyzwyczajenia wykształcamy u nich już od pierwszych lat życia.

Drugą cechą, wydaje się, najważniejszą, jest funkcjonalność pomieszczenia. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie istotne czynniki, jak odpowiednie rozplanowanie ustawienia mebli, być może podzielenie przestrzeni na strefy: snu, zabawy, nauki. Bardzo ważne jest także bezpieczeństwo. Innymi słowy, pokój dziecięcy powinien być przyjazny dziecku, ale również być wygodny dla rodziców, którzy przynajmniej w pierwszych latach jego życia będą spędzać w nim sporo czasu.

Ostatnią cechą jest kreatywność. Pokój musi być zaaranżowany tak, aby przedmioty się w nim znajdujące sprawiały dziecku radość używania i inspirowały je do zabawy oraz nauki. Można zatem pokusić się o umieszczenie w nim wszelkiego rodzaju pomocy naukowych, plakatów oraz innych elementów wystroju, które sprawią, że maluch z wielką chęcią będzie odkrywał otoczenie, a także przyswajał nowe umiejętności.

Wskakując na te podstawowe cechy, możemy przejść do projektowania pokoju dziecięcego. W tym miejscu musimy pamiętać, że to, co się w nim znajdzie musimy dobrać do wieku dziecka. I tak w przypadku maluchów, musimy postarać się o takie rozmieszczenie mebli, które będzie odpowiednie z punktu widzenia raczkującego lub stawiającego pierwsze kroki berbecia. Z tego powodu specjaliści zalecają, aby przetestować ustawienie mebli w pokoju poruszając się z perspektywy takiego dziecka, a więc na czworakach. Czy rozmieszczenie jest dobre? Meble nie stoją za blisko? Jeśli odpowiemy twierdząco na te pytania, pokój urządzony jest prawidłowo.

Planując pomieszczenie dla starszych dzieci, ich potrzeby poznamy podczas rozmowy z nimi. Bardzo często dzieciaki mają wiele pomysłów na temat tego, jak dokładnie powinien wyglądać ich pokój i z pewnością bardzo chętnie się nimi z nami podzielą. Wspólnie opracowany projekt na pewno zadowoli i dorosłych, i dzieci.

W tym miejscu zachęcamy również do takiego zaplanowania aranżacji sypialni dziecięcej, aby w przyszłości można było zmienić jej wystrój w prosty sposób. Wraz z wiekiem dziecka pozbędziemy się przecież pewnych mebli – kiedy maluch podrośnie, przewijak i łóżeczko nie będą już potrzebne i zostaną zastąpione przez meble, które będą bardziej odpowiadać potrzebom starszego dziecka, a później – nastolatka. Dobrze zatem postawić na taki sposób organizacji tego pomieszczenia, aby można było zmienić jego wystrój nie ponosząc przy tym znacznych kosztów oraz nie poświęcając na to za dużo czasu.

Wyposażenie pokoju dziecięcego

W tym miejscu ponownie odwołamy się do stwierdzenia, że projekt wystroju pokoju dziecięcego powinniśmy odnieść do jego wieku. Podobnie jest z wyposażeniem. Decydując się na zakupienie mebelków do pokoju dla niemowląt musimy zastanowić się, jak będzie wyglądała codzienna egzystencja takiego dziecka. Trzeba przemyśleć chociażby takie kwestie, jak długość snu dziecka, konieczność karmienia w określonych odstępach czasu, a także wykonywanie czynności typowo higienicznych. Ze względu na to, że w pierwszych miesiącach swojego życia maluch przeważnie śpi, istotną kwestią będzie wybranie odpowiedniego dla niego łóżeczka. Właściwe łóżko w tym przypadku oznacza takie, w którym dziecko będzie się czuło bezpiecznie i komfortowo oraz takie, w którym znajdzie się miejsce na kocyki, otulacze oraz zabawki.

W pokoju przeznaczonym dla starszych dzieci również ważne co właściwie dopasowane łóżko, jest również wyznaczenie strefy do zabawy lub rysowania. Niezbędne staje się zatem biurko lub niewielki stolik. Dodatkowo, musimy przeznaczyć nieco miejsca na garderobę oraz zabawki. Tutaj z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju szafy, regały oraz komody. Warto pamiętać, że urządzanie takiego pokoju powinno być zaplanowane tak, aby wraz ze wzrostem dziecka, nie trzeba było wymieniać jego całego wyposażenia. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

W momencie, kiedy planujemy pokój dla nieco starszego dziecka, możemy pokusić się o stworzenie w nim specjalnych stref. Przyjmuje się, że te najbardziej potrzebne to: strefa zabawy, kreatywna, snu i wypoczynku, garderoby. Pierwsza z nich ma za zadanie umożliwić dziecku swobodne bawienie się lub układanie klocków. Musi być dobrze oświetlona. Strefa kreatywna to miejsce, w których dzieciaki skupiają się na swoich zainteresowaniach oraz wszystkich innych czynnościach, które pobudzają ich inteligencję i rozwój. Tutaj również trzeba zadbać o odpowiednią porcję światła. Strefa wypoczynku lub snu powinna znajdować się jak najdalej okna. Należy ją zaprojektować w taki sposób, aby dziecko miało możliwość regeneracji. Ostatnia strefa, garderoba, to miejsce, w którym znajdują się ubrania oraz buty.

Jaki kolor ścian?

Do niedawna, projektanci wnętrz zalecali malowanie ścian pokoju dziecięcego na kolory ściśle odpowiadające podziałowi na te odpowiednie dla chłopców i dziewczynek. Jednak trendy się zmieniają, a ten jasno wyznaczony podział powoli odchodzi do lamusa. Obecnie, w czasach, kiedy różnice między stylistyką typowo chłopięcą i dziewczęcą ulegają zatarciu, mamy wolną rękę w planowaniu koloru ścian w pokojach naszych milusińskich. Biorąc pod uwagę ogromny wybór odcieni farb oraz dekoracji na ściany, ciężko ograniczać się jedynie do odcieni niebieskiego i różowego. Zważywszy na to, że swój renesans popularności przeżywa obecnie biel – kolor, który jest uznawany teraz za wyznacznik elegancji, sterylności i dobrego gustu, być może warto umieścić go na ścianach pokoju dziecięcego.
Zajmując się tą kwestią wystroju, trzeba zwrócić uwagę na styl, w którym zamierzamy zaprojektować pokój dziecka. Ważne jest, aby trzymać się od początku do końca wyznaczonej stylistyki. Oznacza to, że jeśli decydujemy się na urządzenie sypialni dziecięcej na styl minimalistyczny, kolorowy lub marynarski, wszystkie znajdujące się w nim elementy powinny ze sobą współgrać.

Pobudź kreatywność swojego dziecka

Rozwijanie nowych umiejętności to ważny etap w procesie uczenia się maluchów. Poprzez odpowiednie rozplanowanie strefy kreatywnej możemy sprawić, że dziecko nauczy się nowych rzeczy oraz znajdzie interesujące dla siebie hobby. Obecnie w ofercie sklepów internetowych znajduje się wiele przedmiotów, które mogą nam pomóc stymulować rozwój naszych pociech. Począwszy od wszelkiego rodzaju mat edukacyjnych, gier oraz zabawek, skończywszy na tabletach i laptopach.

Produkty

479.00
Zmień produkt
Niedostępny
 
3,579.00
Zmień produkt
Niedostępny
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.