Regał czy półki – gdzie lepiej przechowywać książki w pokoju dziecięcym?

Regał czy półki – gdzie lepiej przechowywać książki w pokoju dziecięcym?…
Regał czy półki – gdzie lepiej przechowywać książki w pokoju dziecięcym?…
Regał czy półki – gdzie lepiej przechowywać książki w pokoju dziecięcym?…
Regał czy półki – gdzie lepiej przechowywać książki w pokoju dziecięcym?…
Regał czy półki – gdzie lepiej przechowywać książki w pokoju dziecięcym?…

Urządzanie pokoju dziecięcego jest nie lada wyzwaniem, ponieważ jest to przestrzeń spełniająca wiele rozmaitych funkcji. Przede wszystkim jest to pokój zabaw, ale też miejsce do nauki i sypialnia. W związku z tym warto zastanowić się nad odpowiednią aranżacją przestrzeni i wydzieleniem kącika do zabawy i nauki. A co zrobić z książkami, które łączą się z najważniejszymi aktywnościami dziecka, służąc mu do zabawy, nauki oraz czytania przed snem? Zastanów się, co się lepiej sprawdzi, półki czy regały, oraz gdzie je umieścić, aby dziecko miało do nich swobodny dostęp.

Regał do pokoju dziecięcego

Regał jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, więc warto wziąć go pod uwagę przy urządzaniu pokoju dla dziecka. Niektórzy obawiają się, że regał wizualnie pomniejszy pokój nie tylko przez to, że zajmuje przestrzeń na podłodze, ale również ze względu na zasłonięcie ściany. Jednak wcale nie musi tak być! Dobrze dobrany regał będzie ozdobą pokoju.

Pamiętaj, że regał w pokoju dziecięcym nie musi, a nawet nie powinien zajmować całej ściany ani sięgać do sufitu. Zdecydowanie lepsze są niskie regały, do których dziecko ma swobodny dostęp. Konieczność ciągłego wołania rodziców, wchodzenia na krzesło czy każdorazowego korzystania z drabiny jest niebezpieczna oraz niewygodna. Dlatego warto zainwestować w regał, który jest skonstruowany specjalnie z myślą o dzieciach. Będzie wystarczająco niski, żeby pociecha mogła korzystać ze wszystkich półek. Warto zdawać sobie sprawę, że dostosowany regał uczy dziecko samodzielności i podejmowania decyzji. Maluch doskonale wie, co lubi, więc ulubione bajki powinny znaleźć się na niższych półkach, aby miał do nich stały dostęp (pozwól mu zaaranżować rozłożenie książek na półkach, niech ma swój wkład w urządzanie pokoju). Jest to szczególnie istotne, jeśli dziecko samo zasypia, a przed snem ma w zwyczaju czytać lub oglądać obrazki w bajkach.

Oferta regałów dziecięcych jest niesamowicie bogata. Do najbardziej popularnych należą regały w ciekawych kształtach, np. drzewka, samochody, domki, a nawet statki pirackie. Coraz częściej pojawiają się regały z półkami z każdej strony, więc bez problemu możesz postawić taki ciekawy mebel choćby na środku pokoju. Przyjęło się, że regał powinien mieć prostokątne półki, jednak to nie jest żaden wyznacznik, a już na pewno nie do pokoju dziecięcego. Wybierz formę, która będzie intrygująca i dopełni całokształt wystroju. Zastanów się też, czy szukasz regału, na którym książki będą stały grzbietami czy frontami, ponieważ od tego zależy między innymi grubość mebla. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. A to oznacza, że bez problemu znajdziesz atrakcyjny wizualnie regał, który będzie pasować do pozostałych mebli i całego wystroju pokoju.

Zalety regałów dziecięcych

Regały dziecięce są funkcjonalne i dostosowane do wzrostu dziecka, dzięki czemu maluch sam może sięgać po ulubione książki. Duży wybór sprawia, że każdy znajdzie coś, co będzie bardzo ciekawe, estetyczne i odwzoruje pasję dziecka.

Wady regałów dziecięcych

Mimo że regały są dostosowane do wzrostu dziecka i mogą mieć wymyślne kształty, to jednak zajmują więcej miejsca niż półki. Trzeba mieć choćby kawałek przestrzeni (pod ścianą, w rogu pokoju, a może nawet na środku), gdzie można postawić dodatkowy mebel. Dziecko ma do niego stały dostęp, więc trzeba zadbać o atesty i sprawdzić, czy regał jest stabilny i odpowiednio zabezpieczony, co niejednokrotnie dodatkowo podnosi cenę.

Półki do pokoju dziecięcego

Półki można wcisnąć praktycznie wszędzie. Jeśli tylko masz kawałek wolnej ściany, to półka z pewnością się tam zmieści. Podobnie jak w przypadku regałów, warto zwrócić uwagę na modele przeznaczone dla dzieci. W takiej ofercie można znaleźć zarówno pojedyncze półki stojące, jak i wiszące. Niektóre przyjmują kształt zwierzątek, inne są zrobione w ciekawy sposób, a jeszcze inne zostały pomalowane w motywy z różnych bajek.

Dobrze przemyśl miejsce, w którym chcesz zawiesić półkę w dziecięcym pokoju. Chociaż teoretycznie może wisieć właściwie wszędzie, to w praktyce są miejsca, które aż się proszą o siniaki. Unikaj wieszania półki nad łóżkiem dziecka. Maluchy miewają różne pomysły, łącznie ze skakaniem po łóżku, co może się skończyć nabiciem sobie guza. Zastanów się też, czy chcesz, żeby dziecko miało dostęp do książek ułożonych na półce. Jeśli tak, to musi być bardzo nisko (najlepiej nadaje się wtedy półka stojąca), co z kolei powoduje ryzyko poobijania nóg, gdy półka znajdzie się w nieodpowiednim miejscu. Na koniec zdecyduj, czy książki będą stały frontem, czy grzbietem. Ustawienie lektur frontem może być dość niebezpieczne, ponieważ nie zapewnia odpowiedniej stabilności i książka może spaść dziecku na głowę. Z kolei ustawienie grzbietem bez odpowiednich podpórek również nie jest najlepszym pomysłem. Na szczęście oferta podpórek do książek jest równie bogata, jak oferta półek i regałów.

Zalety półek dziecięcych

Półki dziecięce nie zajmują dużo miejsca i można je wcisnąć praktycznie wszędzie. Są funkcjonalne i ciekawie wykonane, dzięki czemu ożywiają pokój dziecięcy. Maluch ma łatwy dostęp do półek stojących.

Wady półek dziecięcych

Półki dziecięce powinny mieć odpowiednie zabezpieczenia kantów i rogów, żeby dziecko nie mogło zrobić sobie krzywdy, jednak bardzo często producenci nie inwestują w takie ogumienia, wobec czego rodzic musi je przygotować na własną rękę. Ponadto trzeba dobrze przemyśleć kwestię umiejscowienia półki i zastanowić się, czy dziecko ma mieć do niej dostęp. Jeśli tak, to w jaki sposób (zwłaszcza w przypadku półek wiszących).


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.