Wybieramy zegar do pokoju dziecięcego

Wybieramy zegar do pokoju dziecięcego [1]
Wybieramy zegar do pokoju dziecięcego [2]
Wybieramy zegar do pokoju dziecięcego [3]
Wybieramy zegar do pokoju dziecięcego [4]
Wybieramy zegar do pokoju dziecięcego [5]

Dziecko mogłoby bawić się przez cały dzień, jednak prawda jest taka, że potrzebuje stabilizacji i rutyny. Posiłki o określonej porze, konkretna kolejność czynności wykonywanych przed snem – to wszystko wpływa na poczucie bezpieczeństwa dziecka. W związku z tym warto nakłonić malucha do nauki kontrolowania czasu, jeszcze zanim nauczy się odczytywać godzinę z zegara. W tym celu doskonale sprawdzi się ciekawy model zegara ściennego lub stojącego.

Zegary ścienne

Zegar ścienny może być doskonałą ozdobą dziecięcego pokoju, o ile zdecydujesz się wybrać ciekawy model. Pamiętaj, że era kuchennych plastikowych zegarów już dawno przeminęła. Lepiej zainwestować w zegar w kształcie owcy lub przypominający zegarek na rękę. Świetnie sprawdzą się też zegary z postaciami z ulubionych bajek. Oferta jest tak bogata, że nawet najbardziej wybredne dziecko znajdzie coś dla siebie.

Warto powiesić zegar w takim miejscu, żeby jego tarcza była widoczna, gdy dziecko siedzi przy biurku oraz kiedy leży w łóżku. To rozwiązanie może przydać się rodzicom uczącym swoją pociechę spania do późniejszej godziny. Można ustalić z maluchem, że wstaje się dopiero wtedy, gdy krótka wskazówka pokazuje cyfrę 7. Nawet jeśli dziecko nie zna się jeszcze na zegarze i nie potrafi odczytać godziny, to jest w stanie zarządzać czasem na zasadzie wzrokowego określania pory dnia.

Budzik

Jeśli nie można zawiesić zegara ściennego w miejscu widocznym z łóżka, warto dokupić dziecku budzik. Podobnie jak w przypadku zegarów, oferta jest niezwykle bogata i różnorodna. Można kupić budziki stylizowane na staromodne, ale są też kolorowe budziki z postaciami z bajek oraz o wymyślnych kształtach.

Podstawowa funkcja budzika nie musi być wykorzystywana w pierwszych latach życia dziecka, gdy za wstawanie odpowiadają rodzice. Do pewnego momentu budzik jest traktowany jak zwykły zegar, który stoi na szafce nocnej na wypadek, gdyby dziecko obudziło się wcześniej i chciało sprawdzić, która godzina. Warto wybrać model z fluorescencyjnymi cyframi i wskazówkami, dzięki czemu dziecko nie będzie musiało włączać światła, aby odczytać godzinę z tarczy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zegara do pokoju dziecięcego?

Przede wszystkim zegar powinien być przejrzysty. Najlepiej jeśli ma gładką, jasną tarczę, wszystkie liczby i proste, wyraźnie różniące się od siebie wskazówki. Dzięki temu dziecko szybciej nauczy się odczytywać godzinę z zegara.
Mimo że zegar musi być funkcjonalny, to nie można zapominać o jego wyglądzie. Ciekawy kształt i kolor, ramka z postaciami z ulubionych bajek, odwołanie do głównego motywu pokoju – dzięki tym elementom zegar będzie przykuwał uwagę dziecka. Atrakcyjny wygląd sprawia, że dziecko chętniej patrzy na zegar i uczy się odczytywania godziny.

Pamiętaj też, że zegar powinien być cichy. Niewiele jest rzeczy gorszych niż głośne tykanie zegara w ciemności. Jeśli masz nadzieję, że Twoje dziecko zaśnie w takich warunkach, to najprawdopodobniej mocno się zdziwisz. Tykanie rozprasza i wybudza. O ile w ciągu dnia może wydawać się ciche, o tyle w nocy zdaje się dudnić. Koniecznie zweryfikuj to przed zakupem.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.