Parasolnik, czyli stojak dla parasoli. Jaki wybrać?

Parasolnik, czyli stojak dla parasoli. Jaki wybrać? [1]
Parasolnik, czyli stojak dla parasoli. Jaki wybrać? [2]
Parasolnik, czyli stojak dla parasoli. Jaki wybrać? [3]
Parasolnik, czyli stojak dla parasoli. Jaki wybrać? [4]
Parasolnik, czyli stojak dla parasoli. Jaki wybrać? [5]

Parasolnik to kosz lub stojak, w którym trzyma się parasole. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko ich uporządkowanie, ale także zabezpieczenie, aby niepotrzebnie nie stanowiły zagrożenia dla domowników, w tym przede wszystkim dla małych dzieci. Miejscem do którego zazwyczaj trafia parasolnik jest przedpokój.

Wybierając parasolnik należy brać pod uwagę to, aby tworzył wraz z pozostałymi meblami i elementami wyposażenia takimi jak wieszaki, stojaki, półki czy ławki spójną całość, a jednocześnie nie tracił możliwości spełniania swojej podstawowej roli, jaką jest pomoc w zachowaniu należytego porządku. Nie może być on bowiem przedmiotem, który przeszkadza, a domownicy się o niego potykają.

Fakt posiadania parasolnika docenić można szczególnie w okresie od wczesnej jesieni do późnej wiosny, kiedy za oknem panują na przemian deszcz, śnieg i plucha. Dzięki parasolnikowi mokry parasol nie brudzi podłogi i nie tworzy wokół siebie wielkiej kałuży.

Rodzaje parasolników

Sklepy z wyposażeniem wnętrz oferują bardzo szeroki wybór parasolników. Najczęściej wybieranymi są te stojące, które można umieścić zarówno w kącie, tak aby nie rzucały się w oczy, jak również w centralnym punkcie przedpokoju, jeśli parasolnik stanowić ma również dekorację pomieszczenia.

Parasolniki stojące to bardzo praktyczne rozwiązanie do dużych pomieszczeń, do tych mniejszych lepiej jednak wybrać wiszące lub połączone wraz ze stojakiem na ubrania. Zajmują one wtedy mniej miejsca i są praktyczniejsze.

Wybierając parasolnik warto wziąć pod uwagę też jego pojemność. Jeśli w domu mamy tylko dwa lub trzy parasole składane, to pojemnik na nie może być malutki, przyjmując kształt wazonu, który można postawić na podłodze, na stoliku czy szafce.
Jeśli są one długie i jest ich sporo lepiej wybrać oddzielny mebel na nie, na przykład w postaci dużego kosza. Dobrze również sprawdzić w jaki sposób można z niego odprowadzić wodę, która ściekła z parasola oraz czy dany parasolnik jest stabilny.

Parasolnik jako element dekoracji przedpokoju

Parasolniki oprócz spełniania funkcji użytkowej, czyli bycia miejscem do przechowywania parasoli, mogą mieć też funkcję dekoracyjną i stanowić mogą ozdobę przedpokoju. Warto zadbać o to, by ich wygląd dobrze współgrał z wystrojem przedpokoju. Za spore ułatwienie można uznać fakt, że są one dostępne zarówno w różnych rozmiarach, ze zdobieniami o ciekawych motywach, jak i również to, że mogą być one wykonane z bardzo różnych materiałów. Wśród popularnych rozwiązań wyróżnić można parasolniki wykonane z blachy nierdzewnej lub aluminium, ale dostępne są też plastikowe, rattanowe, drewniane oraz ceramiczne.
Materiał, z którego wykonane są parasolniki, ma bezpośredni

Parasolniki mogą przyjmować bardzo różne formy. Dostępne są zarówno modele eleganckie, klasyczne, przypominające figury geometryczne, jak i te bardziej nowoczesne, kosze, puszki, posiadające kształt wymyślnych esów floresów, a nawet te w stylu Art Deco.

W zależności wyboru parasolnika musi on się komponować z całością pomieszczenia. Nie znaczy to jednak, że ma się z nim zlewać. Parasolnik jest bowiem jego istotnym elementem i powinien się wyróżniać.
Zatem jeśli na ścianach występuje boazeria to zamiast drewnianego kosza na parasole lepiej wybrać model kuty, wykonany np. ze złotej blachy. Natomiast w domu osoby lubiącej podróżować doskonałym dodatkiem będzie parasolnik w kształcie np. angielskiej budki telefonicznej. Zwolennicy nowoczesnego stylu docenią z pewnością parasolniki wykonane ze stali, o chromowanej lub niklowanej powierzchni.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.