Dekorujemy salon na Święta!

Dekorujemy salon na Święta! [1]
Dekorujemy salon na Święta! [2]
Dekorujemy salon na Święta! [3]
Dekorujemy salon na Święta! [4]
Dekorujemy salon na Święta! [5]

Święta Bożego Narodzenia to radosny czas, który spędza się z rodziną i przyjaciółmi. Najbardziej kojarzą się ze wspólną Wigilią, śniegiem, zapachem świeżej choinki, cytrusów i tradycyjnych potraw oraz ze świątecznymi dekoracjami, pieczołowicie przechowywanymi przez cały rok. W końcu można wystawić na światło dzienne wszystkie aniołki, mikołaje, bałwanki i podgrzewacze z cynamonowymi świeczkami. Jak udekorować salon, aby nie przesadzić, a jednocześnie zadbać o odpowiednią atmosferę?

Choinka to podstawa

Choinka to podstawa

Jednym z najważniejszych symboli świątecznych jest choinka. Co roku cała rodzina ubiera drzewko, wieszając na nim kolorowe lampki, bombki i łańcuchy. Jeśli szczególnie cenisz sobie tradycję, to możesz zawiesić ozdoby, które wisiały na choinkach twoich babć. Rodzice z pewnością chętnie zawieszą łańcuchy i bombki wykonane przez swoje pociechy, a pozostali mogą zdecydować, czy wolą różnokolorową choinkę, czy postawią na konkretne kolory (najczęściej złoty i czerwony lub srebrny i niebieski).

Jeśli decydujesz się na określoną kolorystykę, to dopilnuj, żeby pozostałe dekoracje również pasowały do tej konwencji.

A jeśli z jakiegoś powodu nie masz bombek, to nic straconego! Możesz przygotować pachnące drzewko, zawieszając na nim plasterki pomarańczy, pierniki czy laski cynamonu. Ogranicza Cię jedynie Twoja własna inwencja twórcza.

Szopka bożonarodzeniowa

Szopka bożonarodzeniowa

Wiele osób decyduje się na ustawienie w domu szopki. Miejsc jest wiele, jednak jednym z najpopularniejszych jest rozłożenie stajenki pod choinką lub na oddzielnym stoliku. Niektórzy decydują się też na parapet, jednak to rozwiązanie sprawdza się wyłącznie w przypadku małych szopek. Jeśli nie dysponujesz wystarczająco dużą powierzchnią, możesz wyłożyć figurki Maryi, Józefa i malutkiego Jezuska.

Kominki i świeczki zapachowe

Kominki i świeczki zapachowe

Zmysł węchu jest bardzo istotny podczas świąt Bożego Narodzenia, ponieważ wiele istotnych elementów budujących bożonarodzeniowy nastrój wiąże się z zapachami. Warto to wykorzystać, stawiając świeczki i kominki zapachowe.

W okresie świątecznym bez problemu znajdziesz świeczki kojarzące się z zimą, z nadrukami w śnieżynki lub renifery. Kominki cechują się różnorodnością, więc z pewnością dobierzesz wzór, który doskonale dopasuje się do świątecznego wystroju salonu. Na święta szczególnie polecane są kominki w kształcie domku lub choinki.

Świeczniki

Świeczniki

Jeśli masz w domu prawdziwie świąteczny i atrakcyjny wizualnie świecznik, to nie ma powodów, żeby szukać odpowiednio świątecznej świeczki. Świecznik doskonale sprawdzi się na wigilijnym stole, ale równie dobrze będzie wyglądać na parapecie. Ostatnio popularne stały się świeczniki w kształcie choinek. Nie zapomnij tylko stworzyć odpowiedniego nastroju! Sam świecznik to trochę mało, więc pamiętaj o regularnym zapalaniu świeczek w święta.

Ozdoby na parapecie

Ozdoby na parapecie

Świeczki i kominki stanowią bardzo atrakcyjne ozdoby na parapecie, jednak czasami wystarczy wystawić jakąś figurkę lub rodzinną pamiątkę, żeby atmosfera świąt stała się wyczuwalna. Niektórzy lubią stawiać figurki aniołków, inni preferują świętego mikołaja, a jeszcze inni uwielbiają podobizny reniferów lub bałwanów. Figurki mogą być podświetlane, grać lub poruszać się (albo robić wszystko jednocześnie).

Innym rozwiązaniem jest sznur podświetlanych bombek, który można rozłożyć na całym parapecie. Prosta i atrakcyjna wizualnie ozdoba, która wygląda niezwykle elegancko.

Świecące ozdoby

Świecące ozdoby

Wielu osobom wydaje się, że lampki wiesza się głównie na choince, ewentualnie na oknie. Oczywiście można ograniczyć się do takiego zestawienia, jednak coraz częściej ludzie wymyślają innowacyjne sposoby na wykorzystanie lampek i tworzą instalacje świetlne. Popularne stało się umieszczanie różnych elementów, np. bombek, w dużym szklanym naczyniu (najlepiej wazonie, ponieważ ma ładny kształt), a następnie wkładanie do środka lampek choinkowych, które w ciekawy sposób podświetlą bombki.

Innym rozwiązaniem jest owinięcie stojącej lampy podłogowej lampkami. Może się to wydawać absurdalne, ponieważ lampa sama z siebie stanowi źródło światła, jednak w tym wypadku chodzi o efekt, który dają włączone lampki, a nie o oświetlenie jakiejś powierzchni. Lampkami możesz też oświetlić framugę drzwi, gzyms kominka, rośliny, np. juki lub fikusy.

Pamiętaj też, że ozdoby coraz rzadziej przyjmują jednolitą, prostą formę. Coraz częściej można spotkać się z ażurowymi gwiazdkami podświetlanymi od środka. Mogą to być zarówno pojedyncze ozdoby na parapet, jak i długie łańcuchy do zawieszenia na oknie.

Skarpety na gzymsie kominka

Skarpety na gzymsie kominka

Polacy coraz częściej wykorzystują zagraniczne zwyczaje, szczególnie jeśli chodzi o dekorowanie domu. W salonie na kominku pojawiają się typowo świąteczne fotografie lub kartki przysłane przez rodzinę i znajomych, a do gzymsu zostają przyczepione wielkie, kolorowe i wybitnie świąteczne skarpety. To całkiem ciekawa ozdoba, ale trochę kłóci się to z tradycją obchodzenia Wigilii, więc zastanów się, czy na pewno chcesz decydować się na takie rozwiązanie.

Produkty

4.79
Zmień produkt
Niedostępny
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.