Fotel do salonu. Klasyczny czy bujany? Jak wybrać?

Fotel do salonu. Klasyczny czy bujany? Jak wybrać? [1]
Fotel do salonu. Klasyczny czy bujany? Jak wybrać? [2]
Fotel do salonu. Klasyczny czy bujany? Jak wybrać? [3]
Fotel do salonu. Klasyczny czy bujany? Jak wybrać? [4]
Fotel do salonu. Klasyczny czy bujany? Jak wybrać? [5]

Wszystkie meble w salonie powinny ze sobą współgrać zarówno pod względem przyjętego stylu, kolorystyki, jak i materiału. Dla większości osób jest to oczywiste stwierdzenie, podobnie jak to, że fotel powinien pasować do kanapy. A najlepiej, żeby był z tego samego kompletu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy fotel oprócz walorów estetycznych, posiada również szereg cech funkcjonalnych z wygodą na czele. Niewygodny fotel jest utrapieniem, a co jeszcze gorsze: może doprowadzić do poważnych bólów kręgosłupa. Jak temu zaradzić? Jaki fotel wybrać, żeby cieszyć się z komfortowego użytkowania?

Cechy wygodnego fotela

Wygodny fotel to fotel ergonomiczny, czyli taki, który ma zagłówek, podłokietniki, wygodne, stosunkowo głębokie siedzisko oraz w miarę możliwości regulację kąta nachylenia oparcia. Dobrze jeśli do fotela dołączony jest podnóżek. Wszystkie te elementy umożliwiają człowiekowi zajęcie pozycji, w której faktycznie będzie odpoczywał. Jakiekolwiek uchybienia prędzej czy później doprowadzą do bólu kręgosłupa, nóg, a nawet rąk (przy niewłaściwym umiejscowieniu podłokietników).

Rodzaje foteli do salonu

Na rynku można znaleźć bardzo dużo różnych foteli, od klasycznych, głębokich foteli z wysokimi podłokietnikami, poprzez fotele stylizowane na barokowe, aż po nowoczesne fotele o fikuśnych kształtach i nietypowych kolorach.

Fotel klasyczny

Fotel klasyczny to taki, który ma głębokie, ale wygodne siedzisko, oparcie z zagłówkiem oraz szerokie podłokietniki. Charakteryzuje się pewną prostotą, chociaż producenci zadbali o to, aby nawet klasyka zyskała nowy design. Dzięki temu klasyczne fotele cieszą oko pięknymi kolorami oraz różnorodnymi materiałami na tapicerce. Porządny klasyczny fotel ma dynamiczne siedzisko, dostosowujące się do zmiany pozycji człowieka, opcję regulowania kąta nachylenia oparcia, a niejednokrotnie posiada też podnóżek (zamontowany na stałe lub oddzielny w formie pufa). Wszystko to sprawia, że fotel dobrze dopasowuje się do naturalnych krzywizn ludzkiego ciała i jest ergonomiczny.

Fotel skórzany

Można powiedzieć, że fotel skórzany to klasyka gatunku – wiecznie popularny i elegancki. Na ogół jest bardzo masywny i rozbudowany, a człowiek się w nim zapada. Jest jednak sztywny (zarówno dosłownie, jak i w przenośni), co oznacza, że nie dopasowuje się dobrze do krzywizn ciała oraz że trzeba zadbać o dodatki, by złagodzić jego poważny charakter.

Fotel bez podłokietników

Fotel bez podłokietników nigdy nie będzie tak wygodny, jak fotel, który je posiada. Podłokietniki pozwalają utrzymać ręce na komfortowej wysokości, dzięki czemu kończyny górne również odpoczywają. Jeśli masz zamiar kupić taki fotel, to zastanów się, jakie byłoby jego przeznaczenie i czy faktycznie jest to najlepsze rozwiązanie.

Fotel papasan

Fotel papasan jest bardzo nowoczesny i designerski, jednak nieszczególnie wygodny. Idea tego fotela opiera się na moszczeniu się na wielkiej poduszce ułożonej na rattanowym stelażu. Oznacza to brak odpowiedniego oparcia i zagłówka, nienaturalną sylwetkę, a przy częstym użytkowaniu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia bólów kręgosłupa.

Fotel bujany

Fotel bujany kojarzy się z dzieciństwem i wizytami u babci, która przesiadywała na takim fotelu, robiąc na drutach. Drugim skojarzeniem jest matka usypiająca niemowlę w dziecięcym pokoju. Czy to oznacza, że fotel bujany nie pasuje do salonu? Skąd! Obecnie wrócił do łask i coraz częściej wykorzystuje się go jako wygodny mebel oraz nietuzinkowy element wystroju.

Fotel leżakowy

Fotel leżakowy sprawdzi się u osób, które lubią odpoczywać w pozycji leżącej. Dysponuje zagłówkiem, podłokietnikami oraz podnóżkiem, dzięki czemu jest bardzo wygodny. Niestety zajmuje dużo miejsca i jest dość drogi.

Fotel klasyczny czy bujany?

Wśród opisanych powyżej rodzajów foteli na pierwszy plan wysuwają się fotele klasyczne (ewentualnie rozszerzone o fotele leżakowe) i bujane. Teraz pozostaje pytanie, co wybrać?

Fotel klasyczny sprawdzi się właściwie w każdym wnętrzu. Wystarczy tylko dopasować kolor i kształt, żeby dobrze wyglądał w salonie urządzonym w stylu nowoczesnym lub eklektycznym. Fotel klasyczny jest bardzo wygodny i ergonomiczny. Oznacza to, że przy prawidłowym użytkowaniu, człowiek nie musi się obawiać o swoje zdrowie. Doskonale sprawdza się zarówno do czytania książek, oglądania telewizji, czy zwykłego odpoczynku.

Z kolei fotel bujany najlepiej wygląda w salonach urządzonych w stylu rustykalnym lub skandynawskim. Wzbudza poczucie bezpieczeństwa i tworzy aurę przytulności. Delikatne bujanie się podczas odpoczynku uspokaja i koi nerwy, więc jest doskonałym remedium na troski po całym dniu pracy. Warto też zdawać sobie sprawę, że współczesne fotele bujane znacząco różnią się od tych sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. W tej chwili można kupić bardzo nowoczesne i ciekawe fotele, które do złudzenia przypominają klasyczne modele, z tym że są na biegunach. Fotel bujany jest wygodny, ponieważ pozwala ułożyć nogi w najbardziej komfortowej pozycji, stosując odchylenie do tyłu.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.