Jaką sofę wybrać?

Jaką sofę wybrać? [1]
Jaką sofę wybrać? [2]
Jaką sofę wybrać? [3]
Jaką sofę wybrać? [4]
Jaką sofę wybrać? [5]

Sofa jest jednym z najważniejszych mebli w każdym salonie. To na niej rozgrywa się większa część życia rodzinnego oraz wspólnie spędzanych popołudni. W związku z tym zakup sofy powinien być dokładnie przemyślany tak, aby spełniał wszystkie wymagania. Waga tego wyboru wzrasta, jeśli sofa dodatkowo ma pełnić funkcję łóżka. Jak wybrać najlepszą sofę? Na co zwrócić uwagę? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sofy?

Wybór sofy do salonu nie jest prostym przedsięwzięciem, ponieważ jest to mebel, który zajmuje dużą część pomieszczenia. Sofa powinna być spójna z resztą wnętrza, nie przytłaczać ani nie zmniejszać optycznie pokoju. W związku z tym należy wybrać odpowiedni, niezbyt toporny model o kolorze pasującym do ścian oraz pozostałych mebli.
Najważniejsze jest jednak to, żeby była wygodna i funkcjonalna. Na nic nikomu się nie zda nawet najpiękniejszy mebel, jeśli jest tak niewygodny, że po kilkunastu minutach boli nie tylko siedzenie, ale też kręgosłup. Zanim kupisz sofę, dopytaj się sprzedawcy, z czego jest wykonana oraz przetestuj ją we własnym zakresie. Usiądź, połóż się, sprawdź ile miejsca zostanie dla innych domowników.

Siedzisko sofy

Bardzo ważne jest określenie, jaką techniką wykonano siedzisko. Jeśli jest to zwykła gąbka lub przestarzały mechanizm sprężynowy, to nawet przy początkowym złudzeniu wygody, szybko okaże się, że sofa zapadła się w miejscach najczęstszego użytkowania lub sprężyny wbijają się w pośladki. Najlepsze są sofy wykonane w ten sam sposób, co materace z górnej półki, np. mają sprężyny kieszeniowe lub są wypełnione pianką.

Tapicerka sofy

Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest tapicerka. Wybór materiału zależy od Ciebie, więc wykorzystaj szansę, żeby dokonać dobrego wyboru. Nie spiesz się i sprawdź kilka możliwości. Sprzedawca zapewne zasypie Cię wzornikami, jednak nie zrażaj się, ponieważ od tego zależy zarówno wygoda, funkcjonalność, jak i wygląd Twojej przyszłej sofy. Przede wszystkim zastanów się nad rodzajem materiału. Jeśli wybierzesz kiepski materiał, tapicerka szybko się wytrze i powstaną dziury. We wzornikach powinna być informacja dotycząca trwałości materiału. Jeśli jej nie ma, dopytaj o to sprzedawcę (trwałość jest podzielona na cztery kategorie, w których czwarta oznacza najbardziej trwałą). Trzecia lub czwarta klasa wytrzymałości jest niezbędna, jeśli masz w domu dzieci uwielbiające wycierać brudne ręce w kanapę lub zwierzęta wylegujące się na sofie. W tej sytuacji dodatkowo zadbaj o to, by tapicerkę można było łatwo wyczyścić. Sprawdź, czy wybrany model ma opcję zdejmowania pokrowców oraz jak znosi pranie w pralce.

Zastanów się też nad wyborem odpowiedniego koloru. Duże, krzykliwe wzory lub intensywne kolory mogą przytłoczyć i zdominować całe pomieszczenie. Jeśli jednak cenisz sobie nowoczesny styl, to kanapa może stanowić ciekawy akcent kolorystyczny. Z drugiej strony zawsze możesz wybrać stonowaną sofę i dokupić do niej zwariowane poduszki. To drugie rozwiązanie jest o tyle ciekawe, że pokrowce na poduchy zawsze można zmienić, gdyby naszła Cię ochota na zmianę wystroju, a kanapy z tego powodu raczej nie zmienisz.

Wielkość

Wielkość sofy należy rozpatrzyć w dwóch kategoriach: potrzeb oraz możliwości. Pierwsza odnosi się do liczby domowników, a więc potencjalnej liczby osób regularnie korzystających z kanapy. Dobrze by było, gdyby wszyscy byli w stanie się na niej zmieścić (chyba że planujesz dokupić dopasowane fotele). Z drugiej strony pojawiają się możliwości, a więc wielkość salonu oraz przestrzeń, którą dysponujesz. Mimo najszczerszych chęci nie umieścisz trzyosobowej sofy w pokoju, w którym ledwie mieści się dwuosobowa. Chyba że planujesz przechodzić przez kanapę w drodze z kuchni do sypialni.

Sposób rozkładania

Jeśli sofa ma pełnić funkcję łóżka, to niezbędne jest sprawdzenie mechanizmu rozkładania. Trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ fakt, że sofa się rozkłada, nie oznacza jeszcze, że to prosta sztuka. Najlepiej sprawdzi się sofa, w której przesuwa się siedzisko i opuszcza oparcie, tworząc w ten sposób szerokie, dwuosobowe łóżko. Mechanizm jest prosty i nie wymaga dużych nakładów siły, więc każdy sobie z nim poradzi. Inne rozwiązania często wiążą się z szarpaniem, ciągnięciem, podnoszeniem lub siłowaniem się ze sprężynami. Wyobrażasz sobie taką walkę przy porannym składaniu i wieczornym rozkładaniu sofy? Tragedia. Nawet jeśli sprzedawca nie będzie tym zachwycony, poproś go o zgodę na przetestowanie mechanizmu rozkładania. Dzięki temu zobaczysz, czy sofa się sprawdzi oraz zweryfikujesz rodzaj zabezpieczeń. Jeśli po rozłożeniu z sofy wystają sprężyny lub ostre elementy, to istnieje bardzo poważne ryzyko, że w końcu ktoś się o nie skaleczy.

Podłokietniki i zagłówki

Podłokietniki i zagłówki są bardzo przyjemnym i wygodnym dodatkiem do każdej sofy. Nie są niezbędne, jednak możliwość oparcia ręki lub głowy czasami bywa na wagę złota. Warto dowiedzieć się, czy istnieje możliwość dokupienia zagłówków, jeśli nie ma ich w podstawowej ofercie. Pamiętaj też, że możesz zdecydować się na jeden ruchomy zagłówek, który będziesz przekładać w zależności od potrzeb i upodobań.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.