Jaki narożnik kupić?

Jaki narożnik kupić? [1]
Jaki narożnik kupić? [2]
Jaki narożnik kupić? [3]
Jaki narożnik kupić? [4]
Jaki narożnik kupić? [5]

Lubisz spędzać czas z całą rodziną? Wspólne przesiadywanie w salonie, oglądanie telewizji, granie w planszówki lub leniuchowanie to najlepsza rozrywka szczególnie w ponure jesienne wieczory? A może wolisz ciszę i spokój? Cenisz sobie możliwość wyciągnięcia się na kanapie i poczytania książki? Bez względu na to, co pozostaje w kręgu Twoich zamiłowań, wybór kanapy należy do najważniejszych decyzji, jakie musisz podjąć podczas urządzania mieszkania. Jeśli cenisz sobie wygodę, funkcjonalność oraz przestrzeń, to zastanów się nad wyborem narożnika do salonu.

Rodzaje narożników

Narożnik charakteryzuje się tym, że jak sama nazwa wskazuje, można go umieścić w rogu pokoju. W wielu sytuacjach jest to jedyne rozwiązanie pozwalające całej rodzinie zmieścić się na kanapie. Takie umiejscowienie narożnika jest najprostszym i najbardziej oczywistym sposobem, jednak warto przyjrzeć się rodzajom narożników, aby zrozumieć, że nie jest to jedyna opcja.
Najprostszym podziałem jest kwestia wielkości narożnika. W zależności od potrzeb można zdecydować się na dwa lub trzy miejsca siedzące oraz kolejne „w narożniku", gdzie można wyciągnąć nogi. Jeśli wszyscy mieliby siedzieć, to na ogół liczba osób, które mogą usiąść na kanapie wzrasta o kolejne dwa miejsca.

Narożnik rozkładany

Wizualnie niczym nie różni się od tradycyjnego narożnika, więc podobnie jak on, może przylegać do dwóch ścian. Jedyną, chociaż zasadniczą, różnicą jest fakt, że tego typu narożnik można rozłożyć i stworzyć z niego dwuosobowe łóżko. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie w przypadku przyjazdu gości, a także w sytuacji, w której salon pełni również funkcję sypialni.
Jeśli chcesz kupić narożnik rozkładany, to koniecznie sprawdź, w jaki sposób się rozkłada. Zdecyduj się na model, który ma prosty w obsłudze mechanizm i nie wymaga wiele wysiłku. Jeśli wysuwana część jest na kółkach, dopytaj, do jakiej nawierzchni są dostosowane. W razie potrzeby poproś o zmianę na kółka jeżdżące po śliskich powierzchniach lub dywanach.

Narożnik z opcją regulacji oparcia

Coraz częściej można znaleźć narożniki, które w ramach drugiego boku mają fotel z możliwością regulacji kąta pochylenia oparcia oraz unoszonym podnóżkiem. Dzięki temu rozwiązaniu odpoczynek będzie jeszcze przyjemniejszy. Możesz dostosować wysokość i stopień pochylenia w zależności od tego, czy chcesz poczytać książkę, czy oglądać telewizję. Minusem jest jednak to, że często wymaga pewnej przestrzeni bezpośrednio za narożnikiem, więc nie zawsze można dosunąć go do ściany.

Narożnik modułowy

Narożnik modułowy to jedno z wielkich odkryć ostatnich lat. Taka kanapa składa się z kilku (a nawet kilkudziesięciu) części, które można swobodnie przekładać, przesuwać i reorganizować. Dzięki temu możesz stworzyć narożnik lub kanapę z oddzielnym pufem, poprzekładać zagłówki lub przenieść narożnik na drugą stronę. Wszystko za sprawą prostych, ale solidnych mocowań. Tego typu narożnik jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które lubią co jakiś czas zmienić coś w swoim otoczeniu i cenią sobie możliwość dostosowania mebla do indywidualnych potrzeb.

Jakie obicie wybrać do narożnika?

Wybór tapicerki jest równie istotny jak decyzja dotycząca rodzaju narożnika. Od tego zależy, czy narożnik będzie wygodny, funkcjonalny i ładny. Przede wszystkim zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze: trwałość materiału, miękkość tkaniny, sposób czyszczenia czy jej kolor? Tak naprawdę wszystkie elementy są ze sobą ściśle powiązane, ale taki wybór pozwoli Ci zawęzić obszar poszukiwań idealnej tapicerki.

Wytrzymały materiał pozwoli Ci cieszyć się narożnikiem w niezmienionym stanie przez wiele lat, z kolei miękkie tkaniny lepiej nadają się do drzemek i kanapowego odpoczynku. Sposób czyszczenia jest szczególnie istotny, gdy masz w domu małe dzieci lub zwierzęta. Dzieciaki uwielbiają eksperymentować, np. z rysowaniem po różnych powierzchniach, a zwierzęta z upodobaniem wylegują się na kanapie. Z kolei kolor determinuje wygląd, ogólne poczucie estetyki i spójności salonu oraz określa, jak często trzeba będzie czyścić tapicerkę. Alternatywą jest zainwestowanie w ściągane pokrowce, dzięki czemu utrzymanie narożnika w czystości nie będzie dużym problemem.

Narożnik na środku salonu...

Jeśli masz duży salon lub otwartą kuchnię to narożnik na środku salonu jest całkiem ciekawym rozwiązaniem. Teoretycznie taka idea mija się z założeniem narożnika jako kanapy umiejscowionej w rogu pokoju, jednak w dzisiejszych czasach nic nie jest takie oczywiste. Coraz częściej stawia się narożniki na środku pomieszczenia, oddzielając w ten sposób część typowo rekreacyjną od części użytkowej (np. salon od jadalni). Oznacza to, że tył narożnika również musi być obity lub w inny sposób atrakcyjny wizualnie. Producenci zrobili krok naprzód i postanowili pobawić się konwencją. Niektórzy z nich zaproponowali półki w tylnej części narożnika, dzięki czemu w salonie pojawia się dodatkowa przestrzeń na książki lub bibeloty. Można też trzymać tam rzeczy przydatne podczas odpoczynku, np. okulary do czytania lub pilot do telewizora. Wśród innych możliwości pojawiają się też wysuwane stoliki lub lampki doczepiane do zagłówków.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.