Stoliki i szafki RTV – jak wybrać i ustawić?

Stoliki i szafki RTV – jak wybrać i ustawić? [1]
Stoliki i szafki RTV – jak wybrać i ustawić? [2]
Stoliki i szafki RTV – jak wybrać i ustawić? [3]
Stoliki i szafki RTV – jak wybrać i ustawić? [4]
Stoliki i szafki RTV – jak wybrać i ustawić? [5]

Salon jest miejscem rodzinnych spotkań, a główną rolę wciąż odgrywa telewizor. To jedna z pierwszych rzeczy, które ustawia się w salonie, dopiero potem dostawiając kolejne meble. W związku z tym, że czasy się zmieniają, telewizory robią się coraz cieńsze i coraz większe, a do pełnej radości z oglądania nie wystarczy już tylko właściwe ustawienie anteny, okazuje się, że potrzeba sporego zestawu szafek do trzymania całego sprzętu RTV. Jak je wybrać i ustawić, żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń oraz zapewnić rodzinie odpowiedni komfort?

Czym różni się szafka RTV od zwykłej szafki?

Jeśli nurtuje Cię to pytanie, to odpowiedź jest bardzo prosta. Mianem szafek RTV określa się meble, które są przygotowywane z myślą o sprzęcie RTV, a więc posiadają odpowiednie wymiary, półki, na których zmieści się np. DVD, szuflady na płyty i co najważniejsze: z tyłu mają otwory na kable. Bardzo często są to szafki bez uchwytów (wystarczy nacisnąć w odpowiednim miejscu, żeby szafka się otworzyła), dzięki czemu cała konstrukcja meblowa do spółki z telewizorem wygląda bardzo modnie i profesjonalnie.
Coraz częściej przygotowuje się modułowe szafki RTV, dzięki czemu każdy może skompletować zestaw, który w pełni odpowiada jego indywidualnym potrzebom.

Rozmiar szafki i stolika pod telewizor

Najbardziej komfortowe oglądanie telewizji zapewnia ustawienie ekranu na wysokości oczu oglądającego. W związku z tym warto usiąść na kanapie i sprawdzić, gdzie w sposób naturalny utrzymuje się spojrzenie. To powinien być mniej więcej środek ekranu. Oczywiście rozmiar szafki pod telewizor będzie się znacząco różnił w zależności od wielkości telewizora oraz liczby dodatkowego sprzętu, jednak podstawowe wymiary są takie same jak w przypadku stolika. Standardowy rozmiar mebla, na którym ma stać telewizor to 30-70 cm wysokości, 100-170 cm szerokości i ok. 50 cm głębokości. Dzięki temu zyskujesz pewność, że telewizor stoi stabilnie i znajduje się na odpowiedniej wysokości. Warto pamiętać, że im większy telewizor, tym niższa powinna być szafka, aby zapewnić odpowiednią stabilizację. Jeśli z tego powodu oglądanie stałoby się uciążliwe, warto zdecydować się na podwieszenie telewizora na stelażu.

Jak wybrać stoliki i szafki RTV?

Wybór stolików i szafek RTV zależy od stylu, w jakim zostało urządzone mieszkanie, a w szczególności salon. Dzięki temu, że telewizory, chociaż większe, generalnie są lżejsze niż kiedyś, można skupić się na wyglądzie i funkcjonalności, bez martwienia się, czy stolik utrzyma ciężar telewizora.

Styl klasyczny

Klasyka zawsze jest w cenie i nigdy nie wychodzi z mody. Jeśli urządzasz salon w stylu klasycznym, to najlepiej sprawdzą się drewniane szafki o widocznej strukturze. Dopasuj kolor drewna do kolorystyki ścian oraz pozostałych mebli. Dzięki temu pokój zachowa swój elegancki, prosty charakter.
W klasycznym salonie równie dobrze będą wyglądać stoliki pod telewizor, wiszące szafki RTV, jak i duża konstrukcja powstała ze stojących szafek RTV. Wybór konkretnego ustawienia zależy od wielkości pomieszczenia.

Styl nowoczesny

Mieszkania urządzone w stylu nowoczesnym cechują się doborem niecodziennych kształtów i zabawą koncepcją. Producenci wykazali się kreatywnością, oferując różnorodne i nietypowe rozwiązania oraz nietuzinkowe kształty szafek. W stylu nowoczesnym doskonale sprawdzą się podwieszane, wielokolorowe szafki modułowe, które można intrygująco rozstawić.

Styl skandynawski

Styl skandynawski zyskuje na popularności. Charakteryzuje się minimalizmem i prostotą. Postaw na geometryczne szafki, najlepiej całkowicie zabudowane, bez uchwytów. Jednolita biel płyty będzie się doskonale prezentować. Możesz też zdecydować się na meble wykonane z jasnego drewna z przeszklonymi frontami.

Styl industrialny

Bardzo ciekawy jest też styl industrialny, który charakteryzuje się surowym i prostym wnętrzem, przypominającym trochę halę produkcyjną. Do takiego salonu możesz wybrać szafki RTV ze stali lub z palet. Ważne, żeby było funkcjonalnie i prosto.
To jedyny styl, w którym wiszące kable nie będą się gryzły z resztą wystroju.

Jak ustawić szafki RTV w salonie?

Odpowiednie ustawienie szafek RTV jest kluczowe nie tylko dla estetyki wnętrza, ale też funkcjonalnego korzystania ze sprzętu. Telewizor nie powinien stać ani na tle okna, ani naprzeciwko niego, ponieważ światło będzie się odbijać w ekranie. Jeśli chcesz podwiesić telewizor, to zadbaj o odpowiednie ukrycie wiszących kabli (możesz zamontować specjalną listwę) i pamiętaj, że w dzisiejszych czasach telewizor to nie wszystko. Musisz zadbać o miejsca na szafkę RTV, w której schowasz wszystkie dodatkowe sprzęty RTV wymagające bezpośredniego podłączenia do telewizora – DVD, sprzęt nagłaśniający, dekoder itp.

Odległość szafek RTV od kanapy

I znów wszystko zależy od wielkości telewizora. Kiedyś uznawano, że wystarczającą odległością są 2 m, jednak te czasy już dawno minęły. Obecnie ta odległość wynosi pomiędzy 2,5 a 3,5 m, np. przy ekranie 32' najlepiej umieścić szafkę RTV w odległości 2,8 m od kanapy, z kolei przy 40' nawet 3,6 m. Przy mniejszych odległościach obraz staje się nieostry, a wzrok nie jest w stanie objąć całego ekranu. Jeśli masz mały salon i nie dysponujesz odpowiednią przestrzenią, lepiej zdecyduj się na mniejszy model. Może nie wzbudzisz takiego podziwu wśród znajomych, ale przynajmniej będziesz się cieszyć dobrą jakością obrazu i brakiem bólu oczu oraz głowy.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.