Styl skandynawski w salonie

Styl skandynawski w salonie [1]
Styl skandynawski w salonie [2]
Styl skandynawski w salonie [3]
Styl skandynawski w salonie [4]
Styl skandynawski w salonie [5]

Urządzając mieszkanie, bardzo wiele uwagi poświęca się zagadnieniu wyposażenia salonu. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż to właśnie pokój gościnny jest wizytówką każdego domu. To właśnie w tym pomieszczeniu przyjmowani są goście, odbywają się spotkania i uroczystości, ale jest to także miejsce gdzie można wypocząć, samemu lub w towarzystwie rodziny. Jak połączyć naturalną elegancję z przytulnym charakterem domowego zacisza? Odpowiedzią na to pytanie może być właśnie wnętrze w stylu skandynawskim.

Styl skandynawski był zawsze niezwykle ceniony, a ostatnio zyskuje coraz większą popularność. Wynika to bezpośrednio z faktu, że styl ten łączy surową elegancję z przytulnym i funkcjonalnym wnętrzem. Aby zrozumieć ten fenomen, warto wyobrazić sobie małą, drewnianą chatkę, o jasnym, ciepłym wnętrzu, zagubioną gdzieś pośród śniegów północy. Ten magiczny klimat oswojonej dzikiej przyrody, rodem z północnych krańców Europy można bardzo łatwo zaadaptować do prawie każdego wnętrza.

Cechy stylu skandynawskiego

Tworząc wnętrze utrzymane w stylistyce rodem ze Skandynawii, duży nacisk należy położyć na prostotę. Nie ma tu miejsca na bogate, wyszukane ozdoby, czy przytłaczający przepych. Liczy się otwarta przestrzeń, jasne barwy oraz proste linie i geometryczne kształty.

Wiele uwagi poświęca się na związki z naturą, przejawiające się przede wszystkim w rodzajach użytych materiałów. We wnętrzach w stylu skandynawski króluje przede wszystkim naturalne drewno oraz tkaniny z naturalnych włókien.

Ogromnie ważną cechą stylu skandynawskiego jest jego uniwersalność. Dzięki temu jest on doskonałą bazą pod wszelkiego rodzaju modyfikacje i dodatki. Umożliwia to stworzenie całkowicie indywidualnego wnętrza, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności, bez zakłócania całości kompozycji.

Przykładem ilustrującym powyższe stwierdzenie może być dodanie elementów kolorystycznych do wnętrza utrzymanego w jasnej, pastelowej stylistyce. Kolorami, które szczególnie dobrze pasują do wnętrz w stylu skandynawskim, są czerwienie i brązy. Nie wyczerpuje to jednak wszystkich możliwości.

Meble do salonu w stylu skandynawskim

Salon jako pomieszczenie, łączy w sobie funkcje reprezentacyjne i wypoczynkowe. Wymaga to umiejętnego i przemyślanego doboru mebli, które się w nim znajdą.

Podstawą każdego salonu, jego centralnym elementem, będzie oczywiście sofa. W zależności od potrzeb, a także od wymiarów samego pomieszczenia, można zdecydować się na kanapę prostą lub narożnik. Sofa w stylu skandynawski będzie wykonana z naturalnej tkaniny. Nie uświadczymy w jej przypadku pikowań, a główną ozdobą będą proste poduszki. Stawiając na funkcjonalność, można wybrać rozkładany model sofy wyposażonej w funkcje spania.

Obok kanapy powinien znaleźć się stolik. W przypadku wnętrz w stylu skandynawskim warto postawić na niskie, proste ławy. Dobrym wyborem będzie również konwencjonalny stolik kawowy. Im prostszy mebel, tym lepiej. Ważne jest, aby był on wykonany z naturalnego drewna i posiadał nieskomplikowany, geometryczny kształt.

Kolejnym elementem, który powinien trafić do salonu, jest oczywiście stolik lub szafka pod telewizor. Również w tym przypadku naczelną zasadą będzie prostota i naturalność.

Rolę szafki do salonu może pełnić komoda. Mebel o gładkiej powierzchni, wyposażony w symetrycznie rozmieszczone, pojemne szuflady i utrzymany w jasnych barwach odnajdzie się niezawodnie w skandynawskim salonie.

Wspominając o szafkach, nie można zapomnieć o regale. Umiejscowimy na nim zarówno sprzęt elektroniczny jak i książki, czy typowe dla wnętrz w stylu skandynawskim dekoracje, takie jak ramki ze zdjęciami, czy szklane naczynia dekoracyjne. Tak jak w przypadku pozostałych mebli, wybór powinien paść na nieskomplikowane, pozbawione wielu detali modele.

Jasny, przytulny salon

W żadnym salonie nie może zabraknąć oświetlenia, a w szczególności w takim, którego charakter opiera się na jasnych, ciepłych barwach. Charakterystycznym elementem spotykanym we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim są duże lampy z jasnymi, geometrycznymi kloszami. Elementem doskonale uzupełniającym wyposażenie salonu będzie lampa podłogowa stojąca w pobliżu fotela lub kanapy.

Dopełnieniem zestawu mebli do salonu może być pufa lub miękkie siedzisko. Pozwoli ono na wygodne usadowienie się na nim i odpoczynek przy ulubionej lekturze, z filiżanką aromatycznej herbaty i konfiturą z jeżyn.

Poszukując inspiracji do stworzenia salonu w stylu skandynawskim warto odwiedzić onemarket.pl. Linia mebli JORGEN wchodząca w skład oferty sklepu jest doskonałym przykładem skandynawskiego wzornictwa i trafi w gusta niejednego klienta.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.