Jak wybrać materac do spania?

Jak wybrać materac do spania? [1]
Jak wybrać materac do spania? [2]
Jak wybrać materac do spania? [3]
Jak wybrać materac do spania? [4]
Jak wybrać materac do spania? [5]
Jak wybrać materac do spania? [6]

Zdrowy sen to podstawowy czynnik warunkujący nasze samopoczucie i chęć do życia. Dzień wypełniony zajęciami, pracą czy innymi obowiązkami, po źle przespanej nocy, może być ciężkim przeżyciem, szczególnie gdy taka sytuacja notorycznie się powtarza.

Według nas, jedną z najważniejszych spraw jest odpowiedni dobór materaca do spania. Jako że w łóżku spędzamy średnio 8 h na dobę, wszelkie niedociągnięcia i braki kumulują się, z czasem powodując narastające zmęczenie i problemy ze zdrowiem. Aby więc niewygody podczas snu nie prowadziły do problemów zarówno fizycznych jak i psychicznych zadbajmy o zdrowy sen. Wszelkie koszty związane z zakupem optymalnego materaca zwrócą się nam z nawiązką podczas wielu lat komfortowego wypoczynku, gdy po dobrym, zdrowym śnie będziemy budzić się wypoczęci i gotowi by stawiać czoła kolejnym czekającym nas zadaniom.

Rodzaje materacy

Wybierając materac stajemy przed niełatwym zadaniem. Aby go nieco ułatwić, warto skonfrontować nasze potrzeby i oczekiwania z tym co oferują nam poszczególne rodzaje materacy.

Rodzaje materacy

Futon

Z języka japońskiego futon oznacza posłanie. Jest to swoisty sposób na powrót do natury i podróż do przeszłości. Ekologiczny materac wykonany z surowej bawełny obszytej płóciennym, składającym się również z bawełny materiałem. Zapewnia on wyjątkowo stabilne oparcie dla naszego kręgosłupa. Dodatkowo materac może posiadać warstwę włókna kokosowego lub lateksu co sprawi że będzie twardszym lub bardziej miękkim. Futon jest również bardzo uniwersalny i można z niego korzystać bez względu na porę roku. Latem nie powoduje uczucia grzania, co wynika z właściwości samej bawełny, która w przeciwieństwie do materiałów syntetycznych umożliwia swobodną cyrkulację powietrza, natomiast w zimie doskonale izoluje i ogrzewa. Niewątpliwą zaletą futonu jest również bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

Materac bonelowy

Rodzaj materaca sprężynowego, składający się z systemu sprężyn o średnicy zwykle 2,2 mm, połączonych ze sobą drutem o średnicy 1,8 mm. Konstrukcja tego typu dostosowuje się do nacisku wywieranego na sprężyny, sprawiając że sam materac jest bardzo uniwersalny i nadaję się dla osób o niskiej jak i wysokiej masie ciała.

Sam materac jest dosyć lekki oraz charakteryzuje się bardzo wysoką trwałością, co w zestawieniu ze stosunkowo niską ceną stanowi bardzo atrakcyjną opcję.
Wadą tego typu konstrukcji jest fakt, że połączone sprężyny przenoszą odkształcenie na całej powierzchni materaca. Powoduje to "zapadanie się" osób lżejszych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie osób o większej wadze, co stanowi problem w przypadku materacy dwuosobowych, z których korzystają osoby różniące się znacznie wagą. Charakterystyczne są również dźwięki wydawane przez materac w momencie odkształcania się sprężyny.

Materac kieszeniowy

Podobnie jak w przypadku materaca bonelowego, i tutaj konstrukcja materaca składa się ze sprężyn. Są one jednak umieszczane w oddzielnych, materiałowych kieszeniach. Dzięki zastosowaniu niezależnych sprężyn, materac kieszeniowy lepiej dopasowuje się do kształtu ciała. Możliwe jest również zastosowanie stref o różnej twardości co dodatkowo podnosi komfort korzystania z materaca. Dodatkową korzyścią jest wytłumienie odgłosu pracujących sprężyn.

Do wad materaca kieszeniowego zaliczyć należy podatność na odkształcenia sprężyn przy większych obciążeniach punktowych. Aby temu zapobiec nie powinno się stawać na materacu, nie poleca się również siadania na jego brzegach i rogach. Inną słabością tego typu konstrukcji jest podatność na przetarcia samych kieszeni. Ten rodzaj materaca jest też stosunkowo ciężki.

Materac kontynentalny

Składa się on z trzech warstw do których zaliczamy materac bonelowy, materac kieszeniowy oraz materac nawierzchniowy. Połączenie trzech materacy sprawia, że materac kontynentalny jest stosunkowo wysoki. Warstwa wierzchnia, w zależności od rodzaju materaca kontynentalnego, może być wykonana z lateksu, pianki termoelastycznej lub np. maty kokosowej. Warstwę środkową stanowi materac kieszeniowy nadający całości dużą elastyczność punktową, co stanowi zaletę szczególnie w przypadku materacy dwuosobowych, gdyż ruchy jednej osoby nie są odczuwalne po drugiej stronie łóżka. Pozwala to również na dokładne dopasowanie się materaca do kształtu ciała. Do dolnej warstwy, którą stanowi materac bonelowy dołączony może być stelaż. Montując do tego stelaża nóżki otrzymujemy w zasadzie kompletne łóżko bez konieczności zakupu dodatkowej ramy.

Materac lateksowy

Materac wykonany z mieszanki lateksu syntetycznego i mleczka kauczukowego, zwanego inaczej lateksem naturalnym. Dzięki wysokiej elastyczności zapewnia bardzo wysoki komfort użytkowania oraz nadaje się bardzo dobrze do stelaży łamanych. Jest również bardzo trwały, a system otworów wykonanych w płycie lateksowej zapewnia odpowiednią wentylację. Lateks bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu ciała przez co jest polecany osobom z wadami kręgosłupa takimi jak skolioza. Nie bez znaczenia jest też bardzo dobra izolacja cieplna jaką zapewnia ten typ materiału.

Wśród wad materaca lateksowego wymienić należy duży ciężar oraz charakterystyczny zapach utrzymujący się przez pierwsze miesiące użytkowania. Wadą może okazać się również mniejsza przewiewność w porównaniu z materacami sprężynowymi, przez co nie jest on najlepszym wyborem dla osób z podwyższoną potliwością. Pewnym ograniczeniem może być również konieczność zastosowania stelaża o stosunkowo gęstym rozmieszczeniu listew poprzecznych, tak by odległość między nimi nie przekraczała ok. 3 cm.

Materac piankowy

Materac z pianki wysokoeleastycznej jest alternatywą dla materaca lateksowego, gdyż podobnie jak on dopasowuje się do kształtu ciała. W porównaniu z materacem lateksowym, materac wykonany z pianki zapewnia lepszą wentylację. Cechuje go wysoka elastyczność i sprężystość. Materac z pianki wysokoelastycznej jest trwały i bardzo lekki, nie wywołuje alergii i posiada właściwości rehabilitacyjne. Można go stosować w celu zapobieganiu powstawaniu odleżyn, w przypadku osób ze schorzeniami kręgosłupa i kończyn.

Do wad materaca wykonanego z pianki wysokoeleastycznej możemy zaliczyć, podobnie jak w przypadku materaca lateksowego, charakterystyczny zapach utrzymujący się przez pierwsze tygodnie użytkowania, a także stosunkowo wysoką cenę.

Innym rodzajem materaca piankowego jest materac z warstwą pianki termoelastycznej, zwiększającej swoją elastyczność i dopasowującą się do kształtu ciała pod wpływem nacisku i temperatury. Pianka termoplastyczna została omówiona szerzej w akapicie poświęconym dodatkowym warstwą modyfikującym właściwości materacy.

Materac na stelażu?

To rozwiązanie to nic innego jak jeden z powyższych rodzajów materacy z dołączonym stelażem i opcjonalnie nóżkami. Konstrukcja taka zapewnia optymalną przewiewność oraz pozwala na korzystanie z materaca jak z pełnoprawnego łóżka, bez konieczności nabywania dodatkowej ramy.

Dodatkowe warstwy w materacu

Mata kokosowa

Składa się z włókien pozyskanych z łupin orzecha kokosowego połączonych za pomocą lateksu. Podnosi twardość, przez co nadaje się dla osób o większej wadze oraz wszystkich tych, którzy preferują twardsze materace. Zwiększa również trwałość materaca. Jest antyalergiczna i zapewnia odpowiednia odpowiedni przepływ powietrza.

Owcza wełna

Wykorzystywana w materacach typu jesień/zima, pokrywa jedną ze stron materaca. Ze względów na bardzo dobrą izolację termiczną, stronę pokrytą warstwą owczej wełny wykorzystuje się sezonie jesienno zimowym.

Pianka termoelastyczna

Materiał z pamięcią kształtu, wynaleziony przez NASA w latach 60. Pod wpływem ciepła oraz nacisku dopasowuje się idealnie do kształtu ciała. Powraca do pierwotnego kształtu po krótkim czasie od zdjęcia obciążenia. Cecha ta zapewnia doskonałe rozłożenie nacisku i zapobiega powstawaniu odleżyn przy długotrwałym leżeniu. Ponadto pianka termoplastyczna dostarcza uczucia niezwykłej miękkości, co z jednej strony stanowi idealne rozwiązanie dla osób ceniących komfort, a z drugiej sprawia że nie jest polecana dla małych dzieci. Dzięki swym właściwością, nie powoduje nadmiernego ucisku przez co poprawia krążenie krwi, a przez to jest idealnym wyborem dla osób marznących podczas snu.

Wadą pianki termoelastycznej może być wywoływanie uczucia gorąca podczas nagrzewania się, co z kolei może powodować uczucie dyskomfortu na tyle dużego, że dyskwalifikuje ten typ materaca w przypadku niektórych osób. Istnieją bardziej zaawansowane, ale i droższe rodzaje pianek termoplastycznych o budowie komórkowej, szybciej oddające ciepło i nie wywołujące nieprzyjemnego uczucia grzania.

Materac jednolity czy strefowy?

Materac strefowy składa się z sektorów o różnym stopniu twardości. Wyróżniamy materace 3-strefowe oraz 7-strefowe. Są one rozmieszczone tak by dopasować się do naturalnych krzywizn ciała, przez co kręgosłup znajduje się w jednej płaszczyźnie i nie jest podawany dodatkowym naprężeniom podczas leżenia. Materac 3-strefowy jest twardszy na wysokości bioder dzięki czemu nie zapadają się one w materac, natomiast 7-strefowy posiada dodatkowe wzmocnienia zarówno w strefie bioder jak i ramion, a także dodatkowe obszary o średniej twardości pomiędzy strefami o wysokiej twardości dla bioder i ramion. Większość obecnie produkowanych materaców strefowych posiada 7-stref twardości.
Materace strefowe są szczególnie polecane dla osób z wagą ciała powyżej 70-80 kg. Nie nadają się natomiast dla osób niskich, o wzroście nie przekraczającym 160 cm oraz dla dzieci.

Sprężystość i twardość materaca

Materac powinien jak najlepiej dopasowywać się do kształtów ciała. O tym czy dany materac spełnia to kryterium mówi nam sprężystość punktowa. Materac o dobrej sprężystości punktowej odkształca się jedynie w miejscu przyłożonego obciążenia i ewentualnie w bezpośrednim sąsiedztwie tego miejsca, natomiast pozostałe obszary materaca powinny pozostać nieodkształcone. Najlepiej pod tym względem wypadają materace kieszeniowe, lateksowe i piankowe, a także materace kontynentalne. Najmniejszą sprężystość punktową wykazują z kolei materace bonelowe. Dodatkowo, bez względu na rodzaj materaca, każda warstwa dodatkowa pogarsza jego sprężystość punktową.

Innym niezmiernie ważnym parametrem materaca jest jego twardość. Powszechnie panuje opinia że im twardszy materac tym zdrowiej dla kręgosłupa. Takie ogólne stwierdzenie nie jest prawdziwe gdyż dobór twardości materaca powinien być podyktowany osobistymi preferencjami, a także wskazaniami zdrowotnymi. Najogólniej mówiąc materac nie powinien być ani zbyt miękki ani zbyt twardy. Niewłaściwie dobrana twardość powoduje dodatkowe obciążenie dla mięśni, wymuszając na nich dodatkowy wysiłek w celu zapewnienia prawidłowego ułożenia kręgosłupa. Ponadto przy zbyt twardym materacu może dojść do problemów z krążeniem wywołanych nadmiernym uciskiem miejsc stanowiących punkty podparcia spoczywającego ciała.

Producenci materacy stosują system określający względną twardość ich wyrobów:

  • H1 - materac miękki,
  • H2 - materac średnio twardy,
  • H3 - materac twardy,
  • H4 - materac bardzo twardy.

Ogólną zasadą przy doborze twardości materaca, poza osobistymi preferencjami, jest stosowanie kryterium wagi. Dla osób z niską wagą lepszym wyborem będą materace miękkie lub średnio miękkie, natomiast dla osób cięższych lepszym wyborem mogą okazać się materace twardsze.

Wymiary materaca

Po pierwsze, nie dobierajmy materaca do ramy tylko do naszej sylwetki, a dopiero potem wybierzmy ramę stelaż i pozostałe elementy. To właśnie z materacem nasze ciało będzie mieć bezpośredni kontakt i dlatego musi nam on jak najlepiej pasować.

Jak dobrać wymiary materaca tak by zapewniał nam komfort i wygodę? W przypadku długości wystarczy dodać 20 centymetrów do naszego wzrostu aby zapewnić wystarczający zapas.

Szerokość dobieramy w zależności od tego czy szukamy materaca jedno czy dwuosobowego. Materac dla jednej osoby powinien posiadać minimum 70 cm szerokości, przy czym standardowo producenci oferują zazwyczaj materace o szerokości 90 centymetrów. Materace dwuosobowe powinny mieć natomiast przynajmniej 160 centymetrów szerokości.

Wysokość materaca związana jest z jego typem. Generalnie im grubszy materac tym lepiej, przy czym ma to szczególne znaczenie w przypadku materacy lateksowych.

Przydatne dodatki

Nakładka na materace - umieszczana na materacu, w zależności od rodzaju może chronić przed zabrudzeniem lub zamoczeniem. Polecana szczególnie do stosowania w przypadku materacy dziecięcych, może być również stosowana wraz z materacem dla osoby dorosłej. Jest łatwa w praniu i gwarantuje że materac pozostanie w dobrym stanie przez długie lata.

Podkładka pod materac - umieszczana pomiędzy materacem a stelażem. Zapewnia ochronę przed zabrudzeniem i przetarciem. Stosowanie podkładów pod materac wydłuża czas użytkowania materaca, a dzięki zastosowaniu materiałów przepuszczających powietrze, nie ogranicza przepływu powietrza i umożliwia swobodną cyrkulację.

Pokrowiec na materac - spełnia podwójną funkcję, jednocześnie zabezpieczając materac przed zabrudzeniem jak i zwiększając komfort używania. Pokrowiec może również pełnić dodatkowo funkcję ozdobną, zarówno dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów jak i umieszczeniu na nim haftów, wzorów itp. Można go łatwo zdejmować i prać w pralce dzięki czemu nie ma problemu z zachowaniem czystości.
Wśród materiałów wykorzystywanych na pokrowce wyróżniamy wyroby zarówno naturalne jak i syntetyczne.
Najpopularniejszymi materiałami naturalnymi na pokrowce materacy są:

  • bambus - domieszka tego włókna zapewnia bardzo dobrą termoregulację, jest antyalergiczny,
  • bawełna - zapewnia cyrkulację dzięki czemu sprawnie odprowadza wilgoć i zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni,
  • jedwab - drogi i bardzo ozdobny materiał, bardzo dobrze pochłania wilgoć, słynie ze swej delikatności.

Materiały sztuczne takie jak poliamid, poliester czy wiskoza mogą posiadać gorsze właściwości niż materiały naturalne, lecz są jednocześnie tańsze. Najważniejszą sprawą przy wyborze tego materiałów, jest zwrócenie uwagi na to by nie zawierały szkodliwych lub powodujących alergię, związków chemicznych. Dodatkowo pokrowce mogą posiadać modyfikacje takie jak nitki srebra, podnoszące ich właściwości antybakteryjne.

Wszystkie wyżej wymienione dodatki mają za zadanie między innymi zapewnienie ochrony naszemu materacowi, przedłużenie jego żywotności oraz ułatwienie konserwacji. W tym miejscu należy wspomnieć o czynnościach które pomogą utrzymać nasz materac w dobrym stanie przez wiele lat. Chodzi tu mianowicie o okresowe, najlepiej comiesięczne odwracanie materaca przodem do tyłu, tak by zapobiec powstawaniu odkształceń. Dobrze również, by po nocy pozostawiać materac odkrytym przez 15 - 20 minut, tak by umożliwić odparowanie nagromadzonej wilgoci.

Podsumowanie

Materace bonelowe oferują najkorzystniejszy stosunek trwałości do ceny, nie są jednak optymalnym wyborem do łóżek dwuosobowych, szczególnie gdy istnieje spora różnica w wadze użytkowników. Rozwiązaniem pośrednim w przypadku łóżek dwuosobowych jest zakup dwóch osobnych materacy sprężynowych.

Rozwinięciem materacy bonelowych są materace kieszeniowe. Poprzez zastosowanie niezależnych sprężyn umieszczonych w osobnych kieszeniach, cechują się one tzw. elastycznością punktową i są polecane dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa. Są również bardzo dobrym wyborem w przypadku materacy dwuosobowych.

Materac kontynentalny to kwintesencja wygody, stanowiąca, wraz ze stelażem, praktycznie gotowe łóżko bez konieczności zaopatrywania się w dodatkową ramę.

Materace lateksowe są niezwykle wygodne i z powodzeniem można stosować je w łóżkach o łamanych stelażach. Mają również właściwości rehabilitacyjne oraz bardzo dobre właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwalergiczne.

Właściwości materacy piankowych zależą głównie od rodzaju zastosowanej pianki oraz warstw dodatkowych. Pianki wysokoelastyczne zapewniają bardzo dobre dopasowanie do kształtu ciała. Jeszcze lepsze są pod tym względem pianki termoelastyczne, lecz u niektórych osób mogą wywoływać uczucie dyskomfortu związanego z nadmiernym nagrzaniem materiału.

Wybór odpowiednich materiałów ma szczególne znaczenie w przypadku alergików. Najkorzystniejsze z ich punktu widzenia będą materace wykonane z bawełny, lateksu i pianki termoelastycznej. Pomocne tu będą również zdejmowane pokrowce, pozwalające na częste pranie, usuwające z ich powierzchni wszelkiego rodzaju czynniki alergiczne.

Tak jak było powiedziane na wstępie, materac to inwestycja na długie lata. Stawką jest nasza wygoda i dobre samopoczucie każdego dnia. Nie warto iść na skróty ani szukać oszczędności na siłę. Raz dobrze podjęta decyzja, będzie nam procentować przez długie lata.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.