Sypialnia 2+1. Jak urządzić sypialnię dla trojga?

Sypialnia 2+1. Jak urządzić sypialnię dla trojga? [1]
Sypialnia 2+1. Jak urządzić sypialnię dla trojga? [2]
Sypialnia 2+1. Jak urządzić sypialnię dla trojga? [3]
Sypialnia 2+1. Jak urządzić sypialnię dla trojga? [4]
Sypialnia 2+1. Jak urządzić sypialnię dla trojga? [5]

Pojawienie się w domu noworodka przewraca wszystko do góry nogami. Nie tylko trzeba zmienić tryb życia i dostosować go do potrzeb dziecka, ale również zapewnić maluchowi miejsce do odpoczynku, przy okazji nie zapominając o sobie. Wielu rodziców przygotowuje oddzielny pokój dla niemowlaka, jednak ostatecznie decyduje się na umieszczenie dziecka we własnej sypialni. To rozwiązanie daje poczucie bezpieczeństwa zarówno rodzicom, jak i noworodkowi. Jak zadbać o potrzeby dziecka i rodziców, urządzając sypialnię na trojga?

Dlaczego rodzice decydują się na umieszczenie noworodka w swojej sypialni?

Rodzice umieszczają noworodka w swojej sypialni przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Reakcja na płacz dziecka lub dziwne dźwięki dobiegające z łóżeczka jest dużo szybsza, niż w przypadku umieszczenia malucha w oddzielnym pokoju. Rodzice są przekonani, że mając dziecko cały czas przy sobie zapewniają mu niezbędną opiekę. Dodatkowo jest to po prostu wygodne rozwiązanie, gdy trzeba wstać w nocy i nakarmić noworodka. Czego by nie mówić, przy małym dziecku można się nachodzić, więc nie ma sensu dodatkowo wydłużać sobie trasy z sypialni do pokoju dziecięcego.

Innym razem powody są dużo bardziej prozaiczne: w mieszkaniu nie ma miejsca na oddzielny pokój dla dziecka, dlatego rodzice reorganizują sypialnię, żeby umieścić tam wszystkie meble potrzebne do prawidłowego funkcjonowania dziecka.

Co musi się znajdować w sypialni niemowlaka?

Urządzenie sypialni dla trojga wiąże się z umieszczeniem w sypialni kilku dodatkowych mebli. Niektórym może się wydawać, że wystarczy łóżeczko lub kołyska, jednak prawda jest taka, że to zdecydowanie za mało. Jeśli sypialnia jest odpowiednio duża, to nie ma problemu i można umieścić w sypialni łóżeczko, przewijak, komodę na rzeczy dziecka oraz fotel do karmienia. Jednak sprawa się komplikuje, gdy sypialnia jest za mała, aby pomieścić wszystkie meble dla noworodka. Wtedy trzeba wykazać się kreatywnością i zadbać o możliwie najbardziej funkcjonalne meble. W tym celu warto kupić zabudowane łóżeczko, w którym zmieszczą się półki lub szafki na podstawowe rzeczy do higieny i pielęgnacji dziecka, np. pieluszki, talk, chusteczki. Można poszukać przewijaka, który pomieści wszystkie ubranka, środki do higieny i pielęgnacji oraz zabawki dziecka lub zrobić miejsce w komodzie, a przewijak zorganizować na jej blacie. Warto też sprawdzić, czy do któregoś mebla w sypialni można przyczepić składaną deskę do przewijania. Z drugiej strony istnieje możliwość podwieszenia koszy lub materiałowych kieszeni na ścianie, w których pomieszczą się najważniejsze rzeczy. Ostatecznie zostają podwieszane półki lub szafki. Nie są tak wygodne, jednak spełnią swoją funkcję.

Rzeczy dziecka można przechowywać w dużej szafie w sypialni, chociaż często wiąże się to z koniecznością zwolnienia kilku półek, a więc z porządkami i wyrzuceniem zbędnych ubrań.

W razie potrzeby należy się zastanowić, które meble w sypialni są niepotrzebne i zdecydować się na wyniesienie ich do innych pomieszczeń lub w razie braku odpowiedniego miejsca: rozmontować. Wtedy znajdzie się miejsce dla mebli niezbędnych dla dziecka.

Podział sypialni

Przede wszystkim należy zadbać o rozdzielenie kącika dla dziecka oraz części dla rodziców. Dzięki temu każdy będzie miał odrobinę prywatności potrzebnej do odpoczynku. Rodzice, którzy nie padną zaraz po uśpieniu dziecka, będą mogli w spokoju poczytać książkę, jeśli odgrodzą łóżeczko malucha od źródła światła. W tym celu łóżeczko można oddzielić parawanem lub wsunąć do wnęki. To logiczne, że wielu rodziców poświęca swój komfort na rzecz noworodka, jednak nie trzeba podchodzić do sprawy tak kategorycznie. Sypialnia wciąż powinna być miejscem odpoczynku dla rodziców i warto o tym pamiętać, przerabiając pomieszczenie.

W kąciku malucha kilka zabawek powinno znajdować się na widoku. Logiczna wydaje się karuzela nad łóżeczkiem oraz pluszowy miś na komodzie. Można też poprzyklejać jakieś błyszczące elementy na ścianie. Takie rzeczy intrygują dziecko i służą skupianiu jego uwagi w jednym punkcie.

Gdzie postawić łóżeczko dziecka?

Pytanie powinno raczej brzmieć: „Gdzie nie stawiać łóżeczka dziecka?", ponieważ wybór w dużej mierze opiera się na eliminacji szkodliwych miejsc. Dziecko nie powinno leżeć w przeciągu, należy więc unikać zarówno stawiania łóżeczka bezpośrednio pod oknem, jak i na trasie okno-drzwi. Ułożenie łóżeczka naprzeciwko okna wiąże się z ryzykiem oślepienia dziecka promieniami słonecznymi, więc można zaryzykować to ustawienie wyłącznie wtedy, gdy w oknach zawieszone są naprawdę solidne rolety lub żaluzje. Dziecko nie powinno spać przy grzejniku, ponieważ kaloryfer nagrzewa i wysusza powietrze w najbliższym otoczeniu, co może zaszkodzić maluchowi.

Jeśli to możliwe, warto postawić łóżeczko za zagłówkiem łóżka rodziców. W ten sposób dorosły może łatwo zajrzeć do dziecka, a jednocześnie wysoki zagłówek oddzieli strefę dziecka od strefy dorosłych i ograniczy dostęp światła z lampki nocnej stojącej na szafce przy łóżku.

Oświetlenie sypialni

Cały czas jest mowa o tym, że należy uważać, aby nie świecić dziecku w oczy. Pod tym względem największym problemem jest główne oświetlenie sypialni, ponieważ zapala się gwałtownie i od razu jest mocne. Jeśli to możliwe, warto zainstalować regulator natężenia mocy światła i powoli zwiększać jasność, aby dziecko mogło się przyzwyczaić. W przeciwnym wypadku warto zaczynać od zapalenia lampki nocnej, a dopiero po chwili włączyć główne światło.

Produkty

Zmień produkt
Niedostępny
 
149.99
Zmień produkt
Niedostępny
 
80.00
Zmień produkt
Niedostępny
 
759.00
Zmień produkt
Niedostępny
 
1,601.71
Zmień produkt
Niedostępny
 
339.00
Zmień produkt
Niedostępny
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.