Wszystko co powinniście wiedzieć o materacach. Pytania i odpowiedzi

Wszystko co powinniście wiedzieć o materacach. Pytania i odpowiedzi [1]
Wszystko co powinniście wiedzieć o materacach. Pytania i odpowiedzi [2]
Wszystko co powinniście wiedzieć o materacach. Pytania i odpowiedzi [3]
Wszystko co powinniście wiedzieć o materacach. Pytania i odpowiedzi [4]
Wszystko co powinniście wiedzieć o materacach. Pytania i odpowiedzi [5]

Spokojny, zdrowy sen na wygodnym łóżku, to jedna z najmniej wymagających i jednocześnie jedna z największych przyjemności. Wystarczy się położyć i zrelaksować, by ogarnęło nas błogie uczucie beztroski. Aby jednak móc wielokrotnie doświadczać takiego stanu, musimy zainwestować w odpowiedni materac.

Zakup materaca to inwestycja na długie lata, dlatego decyzja o wyborze konkretnego modelu nie powinna być podejmowana zbyt pochopnie i bez dokładnego rozważenia wszystkich opcji.
Od trafności naszego wyboru, zależeć będzie w dużej mierze jakość snu, a to z kolei wpłynie na nasze, zdrowie, samopoczucie i chęć do życia. Dobry, dopasowany do naszych wymagań materac, będzie inwestycją, która przyniesie nam wiele korzyści i będzie procentować każdej nocy.

Zobacz także: Jak wybrać materac do spania?

Co ile wymieniamy materac na nowy?

Żywotność typowego materaca to w przybliżeniu 10 lat. Ze względów higienicznych zaleca się jednak jego wymianę po upływie około 5 do 7 lat. Bardzo stare i zaniedbane materace, mogą gromadzić w sobie dosłownie kilogramy kurzu, roztoczy i innych zanieczyszczeń. Nie trzeba dodawać, że tego typu sytuacja, niesie ze sobą niekorzystne konsekwencje dla zdrowia, w tym, na samym czele, zagrożenie wystąpienia alergii.

Czy należy ścielić łóżko?

Obowiązkowe i dobrze zorganizowane osoby, zaraz po tym jak wstaną z łóżka, przystępują do jego ścielenia. Okazuje się jednak, że w tym przypadku, osoby zaniedbujące ten obowiązek, mogą mieć w gruncie rzeczy trochę słuszności. O ile nie namawiamy do pozostawiania na cały dzień rozrzuconej pościeli, o tyle polecamy, by po tym, jak wstaniemy z łóżka, pozostawić je niepościelone na około 20 min. Podobnie możemy postąpić z materacem, zanim go złożymy lub przykryjemy. Pozwoli to na odparowanie przynajmniej części wilgoci, która mogła zgromadzić się w nim w ciągu nocy.

Jak chronić materac przed zabrudzeniem?

Aby nasz nowo zakupiony materac przez długi czas zachował świeży wygląd, warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenia. Do wyboru mamy dedykowane pokrowce, nakładki oraz podkłady. Ochronią one wierzchnią warstwę materaca przed zabrudzeniami i zapobiegną powstawaniu przetarć, szczególnie na obrzeżach czy w miejscach, gdzie materac styka się ze stelażem. Dzięki nim łatwiej będzie nam również utrzymać czystość naszego materaca.

Kiedy wybrać dwa materace do jednego łóżka?

W przypadku wielu par śpiących razem w jednym łóżku, występują bardzo duże różnice w wadze obojga partnerów. Jako że twardość materaca powinna być dobrana do wagi osoby śpiącej, może tu dochodzić do pewnych konfliktów. Dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie jednego, dwuosobowego materaca, dwoma jednoosobowymi, o twardościach dopasowanych indywidualnie do każdej z osób. Aby zapobiec powstaniu niejednorodności w miejscach styku obu materacy, wybierzmy modele o jednakowej wysokości, najlepiej tego samego producenta. Jeśli to tylko możliwe, zdecydujmy się na materace będące odmianami tego samego modelu.
Alternatywnym rozwiązaniem dla par są dedykowane materace posiadające osobne strefy twardości.

Kupiłem materac, czy mogę położyć go na podłodze?

Materac nie powinien znajdować się bezpośrednio na podłodze, gdyż taki sposób ułożenia blokuje przepływ powietrza pod materacem i może powodować gromadzenie się wilgoci w jego dolnej części. Kupując materac, dobierzmy odpowiedni stelaż, który zapewni odpowiednią wentylację.

Materace z pianki VISCO - co to takiego?

Pianka termoplastyczna została opracowana w roku 1968 przez amerykańską agencję kosmiczną NASA, na potrzeby astronautów. Miała ona za zadanie zapewnić komfort przy długotrwałym pozostawaniu w jednej pozycji.

Pianka ta jest wykonana z poliuretanu z dodatkiem modyfikatorów poprawiających jej elastyczność. Pod wpływem ciepła pianka zaczyna idealnie przylegać do ciała. Powoduje to bardzo równomierne rozłożenie nacisku, co daje uczucie niezwykłej miękkości. Ze względu na swoje właściwości, materace z pianki termoplastycznej zapobiegają pojawianiu się odleżyn, co ma znaczenie w przypadku osób zmuszonych do dłuższego pozostawania w łóżku. Po ochłodzeniu, pianka powraca do swojego pierwotnego kształtu.

Jednocześnie należy podkreślić, iż materace z pianki termoplastycznej, w trakcie nagrzewania, mogą powodować, szczególnie u niektórych osób, nieprzyjemne uczucie ciepła. Z tego powodu, mimo swych niewątpliwych zalet, nie są one uniwersalnym wyborem i część osób powinna zrezygnować z ich zakupu na korzyść bardziej klasycznych materacy.

Po co odwracać materac?

Jeśli zastanawiasz się czy i właściwie dlaczego powinieneś odwracać swój materac, to odpowiedź na pierwsze z tych pytań prawdopodobnie brzmi - tak. Większość naszych materacy, to materace dwustronne i to one właśnie wymagają okresowego odwracania. Zabieg ten ma na celu zapobieganie powstawaniu deformacji w miejscach, gdzie materac jest szczególnie narażony na obciążenia. Pozwala to dłużej zachować jego pierwotną strukturę. Dodatkowo, zmieniając strony, zapewniamy jednolite zużywanie się powierzchni materaca. Ta długotrwała strategia postępowania, wydatnie zwiększająca żywotność materaca. Producenci zalecają by odwracać materac przynajmniej raz na 6 miesięcy.

Podsumowanie

Statystycznie na spanie przeznaczymy aż jedną trzecią naszego życia. Sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i po prostu nie możemy się bez niego obejść. Niezależnie od tego czy jesteśmy śpiochami, czy śpimy stosunkowo krótko, nie możemy sobie pozwolić na zaniedbania w kwestii wyboru odpowiedniego materaca. Skutki decyzji będą Wam towarzyszyć każdego ranka i właśnie dlatego chcemy by materac był dla Was źródłem samych przyjemnych doznań.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.