Domowa biblioteczka – sposób na urządzenie

Domowa biblioteczka – sposób na urządzenie [1]
Domowa biblioteczka – sposób na urządzenie [2]
Domowa biblioteczka – sposób na urządzenie [3]
Domowa biblioteczka – sposób na urządzenie [4]
Domowa biblioteczka – sposób na urządzenie [5]

Każdy miłośnik literatury marzy o własnej biblioteczce, a najlepiej o wielkiej, przestronnej bibliotece. Na to jednak przeważnie nie ma miejsca, więc warto skupić się na odpowiedniej aranżacji oraz logicznym i atrakcyjnym umiejscowieniu książek w przestrzeni domowej. W tym artykule znajdziesz wskazówki, jak urządzić domową biblioteczkę.

Biblioteka

Biblioteka jest oczywiście najbardziej pożądanym rozwiązaniem dla każdego miłośnika literatury. Nad oddzielnym pokojem, który mógłby pomieścić wszystkie lektury, powinny zastanowić się osoby, które dysponują bardzo bogatymi księgozbiorami. Należy pamiętać, że biblioteka powinna być miejscem przytulnym, więc oprócz regałów z książkami, warto postawić kilka wygodnych foteli ze stoliczkami i lampkami.

Jeśli aranżujesz bibliotekę, to warto zdecydować się na zabudowanie regałami dwóch, maksymalnie trzech ścian biblioteki, żeby nie zmniejszyć za bardzo pomieszczenia oraz zapewnić odpowiedni dostęp do światła. Odsłonięta ściana powinna być pomalowana na jasny kolor, aby sprzyjać relaksowi. Ciemne drewno, mimo że wygląda bardzo elegancko, jest też bardzo przytłaczające i na dłuższą metę, może utrudniać skupienie się na lekturze.

Regał w salonie

Regał w salonie nie musi być „klockiem" zajmującym miejsce w pokoju i przykuwającym uwagę swoją brzydotą. Powinno być wręcz odwrotnie! Dobrze dobrany regał, który kolorystycznie i stylistycznie dopasuje się do pozostałych mebli, będzie ozdobą każdego salonu. Pamiętaj też, że obecnie w sprzedaży znajdziesz wiele różnych, nietypowych rozwiązań i jeśli tylko dany model wpasuje się w styl Twojego salonu, to bez obaw możesz pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji.
Jeśli lubisz nietuzinkowe rozwiązania, to możesz zadbać również o odpowiednie ułożenie książek na półkach. Bardzo popularne ostatnimi czasy stało się ustawianie książek według kolorystyki grzbietu, dzięki czemu regał przypomina tęczę.

Półki w salonie

Jeśli nie masz w salonie wystarczająco dużo miejsca, żeby postawić regał, to zainwestuj w półkę. Z pewnością dobierzesz rodzaj półki do wielkości ściany, dzięki czemu będzie się dobrze prezentować. Jeśli lubisz designerskie rozwiązania, to możesz zdecydować się na półkę w kształcie jakiegoś słowa, przedstawiającą drzewo lub słonia. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzić, ponieważ źle dobrana półka może przytłoczyć cały salon.

Biblioteczka na całą ścianę

Jeśli dysponujesz dużym księgozbiorem oraz odpowiednio dużym salonem, to możesz zainwestować w biblioteczkę ustawioną od podłogi do sufitu na całej szerokości ściany. Świetnym rozwiązaniem będzie zabudowanie przestrzeni dookoła drzwi, dzięki czemu odnosi się wrażenie, jakby wchodziło się do świata książek. Pamiętaj jednak, że tego typu rozwiązanie sprawia, że musisz wymyślić sposób sięgania po książki znajdujące się na górnych półkach. Wybierz stylową drabinkę, która będzie dodatkową ozdobą salonu.

Biblioteczka za szkłem

Książki są doskonałym elementem wystroju każdego wnętrza, jednak należy pamiętać, że podobnie jak inne ozdoby, nawet te najbardziej funkcjonalne, zbierają kurz. Aby temu zapobiec, wystarczy wybrać regały z przeszklonymi drzwiczkami. Dzięki temu książki nadal są widoczne przez szybę, ale nie osadza się na nich tyle kurzu. Pamiętaj tylko, że na szkle bardzo wyraźnie widać odciski palców.

Biblioteczka w sypialni

Do tej pory cały czas była mowa o salonie lub oddzielnej bibliotece, gdzie książki w dużej mierze pełnią funkcję ozdobną i stanowią przepiękny element wystroju pomieszczenia. Nie można jednak zapominać o przeznaczeniu książek. Wiele osób czyta podczas odpoczynku w salonie, jest też duża grupa ludzi, która czyta przed snem. W związku z tym przydałaby się też jakaś biblioteczka w sypialni. Podobnie jak w salonie, może to być regał lub półka, chociaż istnieją też inne rozwiązania, dedykowane specjalnie do sypialni. Coraz częściej łóżka oprócz zagłówków, oferują też dodatkowe lampki i półeczki na aktualnie czytane książki. Innym rozwiązaniem jest postawienie szafki nocnej, na której ułożysz stosik ulubionych lektur. Nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby postawić dodatkową komodę dla książek znajdujących się w najbliższych planach czytelniczych.

Nietypowe biblioteczki

Biblioteczka może być ukryta za innymi meblami lub wyeksponowana w niecodzienny sposób. Niektórzy decydują się więc na ukrywanie książek w tylnych rzędach kredensów, gdzie tworzą tło dla kryształów i zastawy na specjalne okazje.
Z kolei inni upychają książki wszędzie, gdzie znajdzie się kawałek wolnej przestrzeni... Na przykład pod schodami. Można stworzyć półkę pod schodami lub umieścić kilka książek pod każdym konkretnym schodkiem.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest umieszczenie książek w starym, nieużywanym kominku, we framudze drzwi lub w ramie lustra. W ten sposób biblioteczka jest ciekawie wyeksponowana.

Minimalistom mogą spodobać się książki, które wyglądają, jakby wisiały w powietrzu. Polega to na tym, że metalową podpórkę chowa się między okładkę a kartki książki, a dopiero na tej książce ustawia się kolejne pozycje.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.