Nakładki na schody - kiedy je warto kupić i jak ich używać?

Nakładki na schody - kiedy je warto kupić i jak ich używać? [1]
Nakładki na schody - kiedy je warto kupić i jak ich używać? [2]
Nakładki na schody - kiedy je warto kupić i jak ich używać? [3]
Nakładki na schody - kiedy je warto kupić i jak ich używać? [4]
Nakładki na schody - kiedy je warto kupić i jak ich używać? [5]
Nakładki na schody - kiedy je warto kupić i jak ich używać? [6]
Nakładki na schody - kiedy je warto kupić i jak ich używać? [7]
Nakładki na schody - kiedy je warto kupić i jak ich używać? [8]
Nakładki na schody - kiedy je warto kupić i jak ich używać? [9]

Wiele osób, które posiadają w swym domu schody, skarży się na to, że łatwo się na nich poślizgnąć, a podczas wchodzenia po nich marzną stopy. Czy jest sposób, żeby temu zaradzić? Okazuje się, że wystarczy zaopatrzyć się w specjalne nakładki na schody. Zobacz, ile mogą zdziałać te niepozorne akcesoria i sprawdź, czym kierować się przy ich wybieraniu.

Czym są nakładki?

Nakładki na schody to rodzaj dywaników, które umieszcza się na każdym stopniu schodów. Mogą być one wykonane z najróżniejszych materiałów, chociaż najczęściej jest to guma lub wykładzina; czasem można spotkać się z nakładkami innego rodzaju, np. nakładkami żelowymi. Najczęściej ich kształt przypomina połówkę koła. Warto pamiętać, że kształt nakładek będzie różnił się w zależności od rodzaju schodów, jakie posiadamy - przykładowo w przypadku schodów kręconych zamiast półkola, będziemy mieć do czynienia z trapezami, z kolei w przypadku schodów ażurowych – z nakładkami prostokątnymi. Nakładki można dopasować także pod względem rozmiaru (poznaj dostępne na rynku nakładki na schody opisane w poradach Castoramy).

Element aranżacji mieszkania

Nakładki na schody można traktować również jako element aranżacji mieszkania. Firmy produkujące nakładki oferują bogaty wybór wzorów i kolorów; w ten sposób jesteśmy w stanie ożywić przestrzeń, na której się znajdą. Dotyczy to zwłaszcza ciemnych schodów lub takich, które są umieszczone w wąskim korytarzu - warto jest wtedy wybierać jasne nakładki lub takie z dodatkiem czerwieni. Kolor nakładek można wybierać także w oparciu o kolor ścian czy wykładzin w mieszkaniu.

Poznaj zalety nakładek

Nakładki na schody mają wiele zalet; poza tym, że są elementem aranżacji mieszkania, są przede wszystkim praktyczne. Mają zapobiegać ślizganiu się i marznięciu stóp. To ważne funkcje z kilku powodów. Po pierwsze, kupno nakładek jest niemal konieczne, gdy mamy w domu małe dzieci. Dzięki temu zyskujemy pewność, że podczas wchodzenia na górę dzieci nie poślizgną się przypadkowo. Co więcej, nakładki są tak skonstruowane, by nie przesuwać się wraz z ruchem; raz założone na schody powinny pozostać w tym samym miejscu. To zapobiega z kolei sytuacjom, kiedy wchodzimy po schodach (np. niosąc coś ciężkiego lub gorącego) i pod wpływem naszego ruchu nakładka przesuwa się i powoduje nasz upadek. Nakładki powinno stosować się szczególnie w przypadku schodów, które mają śliską nawierzchnię. Nakładki mają także nieco bardziej przyjemną funkcję – zapobiegają marznięciu stóp podczas wchodzenia po schodach. Warto także zauważyć, ze chronią też same schody – zapobiegają przede wszystkim ich zarysowaniu.

Nakładki można kupić właściwie niezależnie od tego, jakie schody posiadamy; w niektórych przypadkach (np. na schodach ażurowych) będą wyglądać niezwykle efektownie i tym samym staną się elementem aranżacji mieszkania, tak samo jak dywan czy wykładzina. Warto pamiętać, że nakładki mają przede wszystkim funkcję antypoślizgową i zabezpieczają schody przed zarysowaniem.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.