Refleksja nad taflą szkła

Refleksja nad taflą szkła [1]
Refleksja nad taflą szkła [2]
Refleksja nad taflą szkła [3]
Refleksja nad taflą szkła [4]
Refleksja nad taflą szkła [5]

Szkło jako materiał towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Pierwsze przedmioty wykonane ze szkła datuje się na około 5 tysięcy lat przed naszą erą. Były nimi drobne ozdoby, co świadczy dobitnie o tym, że już wtedy doceniano walory estetyczne tego surowca. Wraz z postępem technologii, szkło znajdowało kolejne zastosowania, jednak jego powszechne wykorzystanie, szczególnie w charakterze materiału budowlanego, ma stosunkowo krótką, ale za to bogatą historię.

Krucha piękność, czyli kilka słów o szkle

Na początku wypada powiedzieć, czym w zasadzie jest szkło. Ścisłych definicji jest wiele, jednak na użytek tego artykułu warto jedynie zaznaczyć, że jest to ciało stałe, które przy przejściu ze stanu ciekłego, nie zdążyło się skrystalizować. Nie powstała więc klasyczna sieć krystaliczna, będąca uporządkowaną strukturą. Można to sobie wyobrazić jako powtarzający się w przestrzeni układ atomów lub jonów. W przeciwieństwie do kryształu, szkło posiada chaotyczną, nieuporządkowaną budowę.

Szkło tradycyjne otrzymuje się z piasku kwarcowego oraz dodatków takich jak sód i wapń. Istnieją różne metody wytwarzania szkła, zależne od formy i przeznaczenia gotowego produktu. Szkło dekoracyjne wytwarza się metodami klasycznymi, w tzw. procesie dmuchania szkła. Przemysłowa produkcja płaskich tafli szklanych jest najczęściej realizowana w technologii float. Pozwala ona na uzyskanie idealnie płaskich tafli, pozbawionych niepożądanych zniekształceń.

Szkło jako materiał nasuwa rozmaite skojarzenia. Na myśl przychodzą takie pojęcia jak prostota, elegancja, czystość i nowoczesność. Te właśnie cechy sprawiają, że wykorzystanie szkła stało się tak popularne. Wynika to także z postępu w technologii produkcji szkła, które, jako materiał, posiada również słabe strony.

Chyba największym mankamentem szkła jest jego kruchość. Klasyczne szkło bardzo łatwo stłuc. Potwierdzają to parametry wytrzymałościowe szkła, które może posiadać niemal 20-krotnie większą wytrzymałość na ściskanie, niż na zginanie. Szkło jest również stosunkowo twardym materiałem, jednak podatnym na pękanie.

O właściwościach samego szkła decyduje w pewnym stopniu jego skład chemiczny - dodatki pewnych związków chemicznych pozwalają na uzyskanie koloru, jednak kluczowe znaczenie ma w tym przypadku rodzaj obróbki i technologia wytwarzania. Szkła klejone lub zbrojone, w razie uszkodzenia, nie rozpadają się, co ma ogromne znaczenie, szczególnie w kwestii bezpieczeństwa. Szkło hartowane ma podwyższone parametry wytrzymałościowe, a w przypadku stłuczenia ulega rozpadowi na drobne, niegroźne odłamki, pozbawione ostrych, niebezpiecznych krawędzi. To tylko niektóre z przykładów modyfikacji zwiększających funkcjonalność klasycznego szkła.

Szkło w budownictwie

W "Przedwiośniu" Stefana Żeromskiego pojawia się pojęcie szklanych domów. Miało ono symbolizować wspaniałą, jasną przyszłość, która mimo wszystko była utopią i nie mogła wytrzymać konfrontacji z realiami życia. Postęp i nowoczesność, które miały nadejść, okazały się nieosiągalne. W odróżnieniu jednak od wizji przedstawionej w dziele literackim z początku ubiegłego wieku, obecnie szklane domy - i to w rozumieniu dosłownym - wcale nie są mrzonką. Szkło na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci stało się szeroko stosowanym materiałem budowlanym, a jego zastosowania ogranicza jedynie wyobraźnia.

Oczywistym jest jednak, że najlepsze efekty osiąga się tam, gdzie istnieje dogłębne zrozumienie właściwości materiału jakim jest szkło. Jego zalet i naturalnych cech, które odpowiednio podkreślone i wyeksponowane, stanowią integralną część projektu i pozwalają na osiągnięcie nieprzeciętnych rezultatów.

Szkło od stuleci wykorzystuje się do produkcji szyb, jednak to oczywiste zastosowanie, stało się obecnie tylko jedną z wielu aplikacji. Dzięki nowym rodzajom szkła o podwyższonym parametrach mechanicznych i bezpiecznych w użytkowaniu, możliwe stało się tworzenie takich elementów jak balustrady i schody szklane, a wiele budynków otrzymało elewacje wykonane z jednolitych tafli szkła.

W dziedzinie dekoracji wnętrz, szkło przynosi ogrom możliwości. Drzwi i ścianki szklane pozwalają na zupełnie nowe sposoby tworzenia aranżacji, stawiając nacisk na otwarte przestrzenie, dostęp światła i transparentność. Umożliwia to stworzenie nowoczesnego otoczenia, sprzyjającego dobremu samopoczuciu, czy pozwalającego na płynne przejście pomiędzy wnętrzem budynku a ogrodem, zacierając tym samym klasyczne granice i pozwalając na bliższy kontakt z otaczającą naturą.

Zaproś szkło do łazienki

Pierwszym miejscem w każdym domu, gdzie szkło w naturalny sposób znajduje zastosowanie, jest łazienka. Odporność na wodę i gładka powierzchnia sprzyjająca utrzymaniu higieny, stawiają szkło na samym czele materiałów przeznaczonych do zastosowania w tym pomieszczeniu. Połączenie szkła, metalu oraz ceramiki daje ponadczasowe, eleganckie i praktyczne zestawienie.

Popularnym rozwiązaniem spotykanym w łazienkach są szklane kabiny prysznicowe. Tafle szkła, tworzące ściany i drzwi takiej kabiny, mogą być wykonane na wymiar, zgodnie z życzeniem klienta. Szkło może być całkowicie przeźroczyste lub np. satynowe. Dostępne są również odmiany barwione oraz posiadające zdobienia na powierzchni. Funkcjonalność podniesie z pewnością zastosowanie szkła samoczyszczącego, posiadającego specjalną powłokę, pozwalająca na samoczynne usuwanie zanieczyszczeń.

Dla bardziej wymagających klientów, a także dla miejsc takich jak salony odnowy biologicznej, siłownie czy baseny, przewidziane są sauny, których elementy konstrukcyjne takie jak ścianki i drzwi mogą być wykonane ze szkła.

Lustereczko powiedz przecie...

Trudno o bardziej charakterystyczny i intrygujący element dekoracyjny niż lustro. Początki, jak w przypadku większości wynalazków, były skromne. Pierwszymi zwierciadłami mogły być wypolerowane kamienie. Z czasem lustra przyjęły postać gładkich, wykonanych z metalu elementów. Jako materiału na lustra używano najczęściej brązu. Dopiero w Starożytnym Rzymie powstały pierwsze klasyczne lustra szklane. Obecnie lustra składają się z tafli szkła z naniesioną jednostronnie warstwą glinu. Lustra więc wydają się prostymi przedmiotami, a jednocześnie skrywają ogromny potencjał.

Lustra pełnią dwojaką funkcję, ozdobną i użytkową. To która z nich w danym momencie przeważa, zależy w dużej mierze od charakteru samych luster oraz otoczenia, w którym się znajdują. Te umieszczane w łazience, sypialni lub przedpokoju, są przede wszystkim pomocą w odpowiedniej pielęgnacji ciała oraz służą przy doborze elementów garderoby.

Duże lustra umieszczane w jadalni lub salonie stanowią niezaprzeczalny komponent dekoracyjny. W niektórych stylach aranżacji wnętrz są wręcz obowiązkowym elementem wyposażenia. Aby spełniały swoją rolę, muszą oczywiście posiadać odpowiedni kształt i ramę. Do wnętrz w stylu francuskim wymagane są duże lustra w ozdobnych oprawach, podczas gdy nowoczesne wnętrza preferować będą lustra w wąskich, prostych ramach, wykonanych z nowoczesnych materiałów lub pozbawionych całkowicie jakichkolwiek obramowań.

Jeden materiał, nieskończone możliwości

Świat szkła to bogactwo rozwiązań i możliwości. Odnaleźć tu można gotowe elementy dekoracyjne i półfabrykaty do tworzenia elementów konstrukcyjnych. Dopasowane do różnych pomieszczeń i wnętrz, stosowane w domowym zaciszu oraz w przestrzeni publicznej. Przygotowane na wymiar, o cechach nakreślonych zgodnie z wolą zamawiającego.

Nagnij szkło do własnej woli i sprawdź, co może Ci zaoferować STALMACH strefa szkła, pamiętając, że to odwaga w planowaniu nakłada jedyne ograniczenia.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.