Styl eklektyczny. Jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym?

Styl eklektyczny. Jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym? [1]
Styl eklektyczny. Jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym? [2]
Styl eklektyczny. Jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym? [3]
Styl eklektyczny. Jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym? [4]
Styl eklektyczny. Jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym? [5]

Dom w stylu eklektycznym na pierwszy rzut oka kojarzy się z chaosem. Jest to bowiem pomieszanie wielu stylów aranżacji wnętrz w jednym pomieszczeniu. Widoczny jest tu indywidualizm, kreatywność oraz zamiłowanie do wzorów, kolorów, historii i nowoczesności. Wszystko to w tym przypadku łączy się w jedną całość. Styl eklektyczny to także idealne rozwiązanie dla par, które nie mogą dojść do porozumienia w sprawie wystroju wnętrz ich domów i mieszkań. W ten sposób mogą łączyć oni swoje upodobania bez obaw o posądzenie ich o kicz i brak gustu, bowiem styl eklektyczny jest jednym z najmodniejszych obecnie w aranżacji wnętrz.

Duch stylu eklektycznego

W aranżacjach wnętrz w stylu eklektycznym wszystko jest dozwolone. Można bowiem połączyć marynistyczne pasy na ścianach z antycznymi meblami i nowoczesnymi dodatkami. Ważne jednak, aby nie przesadzić z ilością połączonych stylów. Dlatego większość projektantów wnętrz radzi, aby nie zestawiać ze sobą więcej niż dwa style.
Jeden z nich powinien stanowić bazę, na którą składać będą się: kolory ścian, a także odpowiedni wybór podłóg i mebli, a drugi należy zastosować w dodatkach.

Nie trzeba się jednak ograniczać jeśli chodzi o wykorzystywane materiały. Można położyć tapety niczym z królewskiego dworu, gzyms czy sztukaterię na ściany, a drewno, beton lub kamień na podłogi, zaś sufit może pozostać gładki lub posiadać drewniane belki.

W łazienkach najczęściej stosuje się marmury, zarówno w formie posadzek jak i armatury, czyli na przykład w konstrukcji wanien czy umywalek.

Najczęściej wykorzystywane drewno do produkcji eklektycznych mebli to buk, sosna, olcha i dąb.

We wnętrzach można też dostrzec duże ilości tkanin, skóry, szkła oraz żeliwa. Meble często posiadają ornamenty i rzeźbione zdobienia, a także miedziane gałki.

Styl eklektyczny nie narzuca też zastosowania podczas aranżacji konkretnych wzorów lub kolorów. Te można bowiem mieszać według swoich upodobań i gustu.

Wysublimowane połączenie historii ze współczesnością

Historyczne meble i współczesne dodatki to najczęstsze zestawienia jakie można zauważyć w eklektycznych wnętrzach.

Główne miejsce w domach zajmują fotele, kredensy, sekretarzyki oraz szafy połączone na przykład z nowoczesnym oświetleniem, aczkolwiek wiele osób stara się także odwrócić te proporcje, tak aby odświeżyć wygląd wnętrza swojego mieszkania bądź domu, nie pozbywając się zakupionych wcześniej mebli czy ulubionych bibelotów.

Czym jeszcze charakteryzują się dekoracje eklektycznych wnętrz? Na przykład zdobieniami dziurek od klucza lub klamek w oknach lub drzwiach, fantazyjnymi żarówkami lub metalowymi lampami, ceramicznymi wazonami w ostrych kolorach, poduszkami z motywem kwiatowym, obrazami przedstawiającymi sztukę współczesną, jak również sznurkowymi pufami.

Warto także wykorzystać w dodatkach motywy kwiatowe i zwierzęce.
W stylu eklektycznym jest miejsce przede wszystkim na indywidualizm, kontrasty i wyjątkowość. To styl dla osób z duszą artysty i wielką wyobraźnią.

Produkty

Zmień produkt
Niedostępny
 
Zmień produkt
Niedostępny
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.