Styl francuski. Dostojne piękno i elegancja

Styl francuski. Dostojne piękno i elegancja [1]
Styl francuski. Dostojne piękno i elegancja [2]
Styl francuski. Dostojne piękno i elegancja [3]
Styl francuski. Dostojne piękno i elegancja [4]
Styl francuski. Dostojne piękno i elegancja [5]

Elegancja, wykwintność i ekskluzywność, to najczęstsze cechy francuskiego stylu, zarówno w przypadku mody jak i w projektowaniu wnętrz. Każdy aspekt życia musi być zaplanowany na najwyższym poziomie, według doskonałego gustu i przede wszystkim ze smakiem. Podczas urządzania wnętrz w stylu francuskim tworzy się przestrzeń odznaczającą się wysoką elegancją, kojarzoną z paryskimi salonami. Pomysły na francuskie aranżacje pomieszczeń zostały bowiem zaczerpnięte z XVII i XVIII wiecznych dworów. Warto bowiem przypomnieć, że styl francuski powstał za panowania Ludwika XIV określanego mianem le Roi-Soleil (Królem Słońce)

Francuski szyk i elegancja w polskich kamienicach

Francuski szyk i elegancję można bez problemu przenieść do polskich domostw. Tym bardziej jeśli są to stare kamienice, o wysokich i przestronnych pomieszczeniach, mających duże, szerokie okna i drewniane, sporej wielkości drzwi wewnętrzne. Wtedy wystarczy odrobina farby, kilka eleganckich tapet oraz antyczne, stylowe meble i przeniesiemy się do siedemnastowiecznej Francji z czasów panowania Ludwika XIV.

Wnętrza we francuskiej aranżacji charakteryzują się wysokiej klasy elegancją i dostojeństwem.
Aby uzyskać dużą przestrzeń charakteryzującą ten typ wnętrz często salon łączy się z jadalnią i kuchnią. Wykorzystywane są też przede wszystkim jasne kolory. Dużo jest więc bieli z jasnymi, pastelowymi dodatkami o barwach beżowych, jasnego brązu czy błękitu , a także w połączeniu ze złoceniami, aczkolwiek w wielu wnętrzach można także zauważyć ostrzejsze zestawienia barw, jak na przykład bieli w połączeniu z ciemnym turkusem.

Najważniejsze jednak jest aby zachować wrażenie wykwintności połączonej z przytulnością i domowym ciepłem. Dlatego na ścianach zazwyczaj położone są jasne tapety, na przykład z kwiatowym motywem lub boazeria. Jeśli są one tylko pomalowane to zazwyczaj ozdobione też dekoracyjnymi gzymsami lub sztukaterią, podobnie zresztą jak sufity.
Podłogi w pokojach zazwyczaj pokryte są jasnym drewnem, natomiast w łazienkach wykorzystuje się kamień lub duże płytki.

Dusza XVII wiecznej Francji zaklęta w meblach

Tak jak to miało miejsce na dworach siedemnasto i osiemnastowiecznej Francji tak i dziś, podczas dekoracji mieszkań i domów w stylu francuskim, wykorzystuje się dużą ilość mebli. Charakterystyczne jest jednak to, że w każdym pomieszczeniu powinna być ich parzysta ilość, czyli na przykład dwie komody, cztery fotele itp. Pomimo, iż widać wtedy przepych to gustownie dobrane meble i dodatki pozwalają tchnąć czar i urok francuskiego stylu do polskich wnętrz.

Jakie meble wybierać do francuskich aranżacji? Przede wszystkim warto postawić na antyki. Należy też pamiętać, że meble charakteryzujące epokę Ludwika XIV miały zaokrąglone kształty.
W salonie powinny znaleźć się szezlągi, sekretarzyki, fotele, kredensy, stoliki do kawy, komody, a w sypialni wielkie łoże o dużych i dostojnych zagłowiach. Wszystko koniecznie wyrafinowane, gustowne i przede wszystkim symetryczne.

Nie koniecznie wszystkie meble muszą być drewniane. Można zdecydować się na meble metalowe, które w połączeniu z wysokiej klasy tkaninami, na przykład o kwiatowym motywie, stworzą w pokojach paryski nastrój.

Dostojne piękno tkwi w szczegółach

Dostojne piękno tkwi w szczegółach, czyli we francuskich dekoracjach i dodatkach. Gustownie dobrane, mogą stworzyć one w domu typowo paryską atmosferę. I choć francuski styl w aranżacji wnętrz kojarzy się z przepychem, to z dekoracjami mimo wszystko nie należy przesadzić, tak aby nie wprowadzić przez to do pomieszczeń chaosu oraz kiczu.

Bogactwo powinno przejawiać się więc głównie w zdobieniach i wyglądzie dekoracji. Obowiązkowo muszą się więc znaleźć wysokie, metalowe świeczniki, najlepiej w złotym bądź miedzianym kolorze, smukłe, eleganckie zegary, witryny, za którymi podziwiać można elegancką i wysokiej klasy porcelanę, a także dużą ilość szkła, tak charakterystycznego dla francuskiego stylu, szczególnie duże lustra w ekskluzywnych ramach.

Głównym oświetleniem pomieszczeń są kryształowe lampy sufitowe, które same w sobie tworzą już ekskluzywną dekorację, a także duże okna, w których powieszone są jasne, ale ciężkie zasłony, często upięte w draperie.

Warto także mieć na uwadze, że w czasach Ludwikowskich, jedną z najważniejszych ozdób wnętrz były powieszone na ścianach obrazy oraz portrety przodków. Dlatego nie należy o tym zapominać podczas projektowania współczesnych mieszkań w stylu siedemnastowiecznej Francji. Duże obrazy przedstawiające głowy bądź popiersia kobiet lub mężczyzn niekoniecznie muszą być stylizowane na te starodawne, można bowiem przełamać historyczne wnętrze współczesnym malarstwem. Będzie to stanowić ciekawe nawiązanie do obecnych czasów.

Produkty

2,500.00
Zmień produkt
Niedostępny
 
Zmień produkt
Niedostępny
 
766.00
Zmień produkt
Niedostępny
 
brak domyślnego produktu
Wybierz produkt
 
790.90
Zmień produkt
Niedostępny
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.