Styl industrialny. Duch epoki stali i elektryczności

Styl industrialny. Duch epoki stali i elektryczności [1]
Styl industrialny. Duch epoki stali i elektryczności [2]
Styl industrialny. Duch epoki stali i elektryczności [3]
Styl industrialny. Duch epoki stali i elektryczności [4]
Styl industrialny. Duch epoki stali i elektryczności [5]

Styl industrialny pojawił się w Polsce w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Przybył do nas z Nowego Jorku, gdzie powstał około 40 lat wcześniej. Cechą charakterystyczną dla tego stylu jest wykorzystanie dużych hal fabrycznych i magazynowych w taki sposób, aby powstały ciekawe wnętrza mieszkalne. Jeśli jednak nie możemy sobie pozwolić na kupno loftu, warto przerobić mieszkanie w bloku, wykorzystując typowe zasady urządzania wnętrz w stylu industrialnym.

Industrialny czyli przemysłowy

Styl industrialny nazywany jest inaczej przemysłowym i jednoznacznie kojarzy się ze starymi halami przemysłowymi i warsztatami. Wykorzystywany jest on przede wszystkim podczas aranżacji loftów, ale zwykłe mieszkania też można w ten sposób przerobić, jeśli się zastosuje do kilku zasad:

  • Cechą charakterystyczną tego stylu są wysokie wnętrza i otwarte przestrzenie, czyli połączenie kuchni, jadalni, salonu i sypialni. Jedynym wnętrzem, które zostaje zamknięte i oddzielone najczęściej za pomocą luksferów lub np. metalowych drzwi, jest łazienka.
  • Kolejną zasadą wykorzystywaną przy przemysłowej aranżacji wnętrz jest odsłonięcie wszystkich okien. Te są zazwyczaj bardzo duże i dlatego nie powinno się ich zasłaniać ani dekorować firanami i zasłonami. Muszą zachować swój surowy i pierwotny wygląd.
  • Surowy wygląd powinno się zachować także na ścianach. Należy unikać stosowania tynków oraz farb. Nie ma tu również miejsca na tapety, pozostawia się natomiast goły beton lub cegłę. Także podłogi powinny zostać betonowe lub kamienne, ewentualnie można na nie położyć drewniane deski bądź płyty. Dobrze jednak, by miały one surowy, stylizowany na surowe drewno lub beton, wygląd.
  • Styl przemysłowy to także układ celowo wyeksponowanych kabli i rur, które tworzą swoistą, oryginalną ozdobę tego wnętrza.
  • Kolory wykorzystywane we wnętrzach powinny być w bardzo chłodnych odcieniach. Wykorzystuje się tu szarości, zimne, niebieski barwy, turkus, rdzę, ceglasty, biel oraz czerń i grafitowy.
  • Materiały wykorzystywane podczas aranżacji wnętrz w stylu industrialnym to beton, drewno, cegła, metal, stal, szkło, skóra.
  • Chcąc powiększyć małe wnętrza i nadać im optycznie przestrzeni warto jedną ścianę wyłożyć lustrem.

Z fabryki do domu

Styl industrialny to przede wszystkim minimalizm, dlatego nie należy przesadzać z dodatkami.

Metalowe, stare, fabryczne szafki na ubrania nadają swoistego piękna tym wnętrzom. Warto też wykorzystać stalowe regały, które można znaleźć w piwnicach lub garażach. Przytulności wnętrzu nadają skórzane sofy i niskie stoliki kawowe, a przełamują wykonane z metalu i stylizowanego na sfatygowane drewno, surowe taborety.

Ważnym elementem w loftach jest oświetlenie. Tu dużą rolę pełnią proste, wiszące, metalowe lampy sufitowe lub żarówki dekoracyjne. Można też wykorzystać punktowe oświetlenie ledowe.

Za typowe dekoracje posłużą stare maszyny do szycia, jak na przykład Zinger oraz duże zdjęcia lub fototapety powieszone na ścianach, koniecznie z motywem nowojorskich ulic.

Istotną rolę będą też pełnić podniszczone zegary, zarówno te podłogowe, jak i te, które stoją na stoliku.

W łazienkach warto postawić na żeliwne umywalki i wanny, bądź proste kabiny prysznicowe, a także na metalowe wieszaki i półki.

Podczas dekorowania wnętrza w stylu industrialnym należy pamiętać, że im mniej ozdób tym lepiej, całkowicie według zasad minimalizmu. Lepiej zdecydować się na mniejszą ilość elementów wystroju, ale za to zadbać o ich odpowiedni wygląd, wpisujący się w industrialny klimat.

Produkty

353.00
Zmień produkt
Niedostępny
 
360.00
Zmień produkt
Niedostępny
 
1,099.99
Zmień produkt
Niedostępny
 
Zmień produkt
Niedostępny
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.