Styl klasyczny. Ponadczasowe piękno i elegancja

Styl klasyczny. Ponadczasowe piękno i elegancja [1]
Styl klasyczny. Ponadczasowe piękno i elegancja [2]
Styl klasyczny. Ponadczasowe piękno i elegancja [3]
Styl klasyczny. Ponadczasowe piękno i elegancja [4]
Styl klasyczny. Ponadczasowe piękno i elegancja [5]

Każdy potrzebuje swojej strefy komfortu i bezpieczeństwa. Najbardziej oczywistą i najważniejszą przestrzenią spełniającą tą deficję jest oczywiście dom, w którym można wypocząć i nabrać energii do dalszego działania. To jak zostanie on urządzony wpływa bezpośrednio na samopoczucie. Dlatego warto, aby panował w nim spokój i harmonia. Może to zapewnić nie tylko rodzina, ale także odpowiednia aranżacja wnętrz, szczególnie tych, w których przez większą część dnia skupia się aktywność domowników, czyli w salonie i jadalni. Harmonia, spokój i elegancja to cechy charakterystyczne dla stylu klasycznego.

Krótka charakterystyka stylu klasycznego

Styl klasyczny aranżacji wnętrz to przede wszystkim elegancja, piękno i ekskluzywność, ale także harmonia i ponadczasowość. Wnętrza w tym stylu tworzą swoistą strefę bezpieczeństwa. Aby to osiągnąć wykorzystuje się w tym celu przede wszystkim ciepłe kolory oraz umiar, bowiem nie ma tu miejsca na zbędne bibeloty, które zastąpione zostają przede wszystkim eleganckimi świecznikami, lustrami i wazonami.

W klasycznych wnętrzach musi być zachowana neutralność. Umieszczać się powinno w nich tylko meble i dodatki wysokiej jakości. Z tego też powodu często spotykanym wyposażeniem będą antyki oraz tak zwane „białe kruki".

W domach w epoce klasycyzmu na ścianach wisiały przede wszystkim obrazy, portrety, a także zdobione tkaniny i trofea myśliwskie. Dziś od tych ostatnich wprawdzie się odchodzi, ale na sufitach i ścianach często kładzie się kasetony, a także inne ornamenty i zdobienia.

Meble kojarzą się przede wszystkim z ciepłem i naturalnymi tkaninami. W salonach ustawiane są sofy, fotele, rodzinne stoły, ale także niskie stoliki do kawy oraz witryny i biblioteczki. Na podłogach często można spotkać także dywany, a w oknach ciężkie zasłony.

Kolory charakterystyczne dla wnętrz klasycznych to biele, beże, brązy, kremowy i ecru. Coraz częściej też używa się także złotych, niebieskich i turkusowych dodatków.

Materiały wykorzystywane w klasycznych wnętrzach

Materiały, które stosuje się w klasycznym stylu aranżacji wnętrz kojarzą się przede wszystkim z naturą i harmonią. Są one bardzo eleganckie i charakteryzują się wysoką jakością. Najczęściej jest to skóra, drewno oraz szkło i kamienie. Te ostatnie to najczęściej granit, marmur, kwarc oraz onyks.

Dużą rolę odgrywają w takich wnętrzach również lustra oraz pokrycie ścian. Spotyka się tu najczęściej tapety, ale także panele i kasetony. Podłogi są zazwyczaj kamienne lub drewniane, dekorowane ekskluzywnymi dywanami.

Jak klasycznie oświetlić dom

Dużą rolę we wnętrzach klasycznych odgrywa także światło i oświetlenie. Swoistą wagę przykłada się zatem do wyboru lamp i żyrandoli, zarówno tych wiszących oraz stojących, a także lamp biurkowych. Często też wykorzystuje się w tym przypadku światło padające od kominka oraz ze świec.

Wykorzystywane w salonach i sypialniach lampy wiszące, zawieszane są pod sufitem. Mają one masywną konstrukcję, zawierają szklane klosze, są kute i rzeźbione, a także posiadają kilka ramion odchodzących od podstawy. Dzięki temu można nie tylko dobrze oświetlić całe pomieszczenie, ale także regulować natężenie światła, włączając na przykład tylko część żarówek.
Dużą popularnością w tym stylu cieszą się także żyrandole imitujące świeczniki.

Lampy stojące, biurkowe, stanowią w stylu klasycznym, zazwyczaj jego delikatną dekorację. Abażury są dość duże w stosunku do podstawy i nóżki. Posiadają też zazwyczaj liczne zdobienia.
.
Lampy stojące podłogowe zazwyczaj wkomponowują się w całość, zamiast tak jak lampy wiszące, wyróżniać się. Najczęściej są wysokie, proste, o drewnianej bądź metalowej podstawie i trzonie oraz dużym abażurze utrzymanym w stonowanym kolorze.

Aranżacje i dekoracje typowe dla stylu klasycznego

Głównymi meblami salonu zaaranżowanego w stylu klasycznym są duża, wygodna sofa o sporych poduchach oraz fotele, często z wysokim oparciem i o szerokich podłokietnikach, a także niskie stoliki kawowe. Zazwyczaj ustawiane są one na przeciwko lub w pobliżu kominka czy też jego atrapy, który również jest ważnym elementem tego stylu.

Salon najczęściej połączony jest z jadalnią, w której znajduje się spory, drewniany, rodzinny stół wraz z krzesłami, nad którym wisi pokaźnych rozmiarów żyrandol. Podłoga jest albo kamienna, marmurowa albo drewniana, ułożona w kostkę lub jodełkę. Barwa drewna jest ciepła, najczęściej przypomina kolor sosny.

W salonach spotyka się również otwarte regały przeznaczone na książki, a także witryny, w których przechowywane są stołowe zastawy lub rodzinne pamiątki. Na ścianach wiszą obrazy, portrety lub ramki ze zdjęciami, stanowiące swoistą dekorację pomieszczenia.
Za dekorację służą także świeczniki, wazony, zegary oraz duże lustra w ciężkich ramach.

Istotną rolę pełnią także okna, w których najczęściej zawiesza się długie firany i ciężkie zasłony, zarówno w ciemnych jak i jasnych barwach. Nadają one pomieszczeniu nie tylko elegancji i ciepłego charakteru, ale także dostojeństwa.

Produkty

1,190.00
Zmień produkt
Niedostępny
 
289.00
Zmień produkt
Niedostępny
 
9,499.90
Zmień produkt
Niedostępny
 
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.