Styl prowansalski. Wnętrza o zapachu pól lawendy

Styl prowansalski. Wnętrza o zapachu pól lawendy [1]
Styl prowansalski. Wnętrza o zapachu pól lawendy [2]
Styl prowansalski. Wnętrza o zapachu pól lawendy [3]
Styl prowansalski. Wnętrza o zapachu pól lawendy [4]
Styl prowansalski. Wnętrza o zapachu pól lawendy [5]

Prowansja kojarzy się nam z latem, słońcem, ciepłymi kolorami, naturą i przede wszystkim z lawendą. Wiele osób po wakacjach w tym południowo- wschodnim regionie Francji, pragnie przenieść tamten klimat do swojego domu za pomocą odpowiedniej aranżacji wnętrz. Nikogo to nie dziwi bowiem styl prowansalski to piękno ciepłych kolorów, gwarancja relaksu i satysfakcjonującego odpoczynku, a także przytulność i powiew prowincji prosto z południa Francji.

Wiejska sielanka w miejskim domu

Głównym założeniem stylu prowansalskiego jest przeniesienie atmosfery francuskich pól do wnętrz miejskich domostw i mieszkań. Osiąga się to przede wszystkim dzięki zastosowaniu odpowiednich kolorów jakie można spotkać na terenach wiejskich południowo-wschodniej Francji. Są to lawendowy, żółty, oliwkowy, zielony, czerwony, błękitny, kremowy i caffe latte. Czyli tak naprawdę wszystkie barwy roślinności i ziemi. Biel w prowansalskich wnętrzach wprawdzie występuje, aczkolwiek zazwyczaj stanowi tylko dodatek.

Kolejnym wiejskim elementem będzie naturalne drewno stosowane jako podstawowy materiału wypełniający wnętrza. Obok drewna obecne są ponadto także kamień oraz wiklina i plecionki.

Ważne jest również wykorzystanie glinianych naczyń, kwiatowych motywów, zwiewnych, delikatnych i naturalnych tkanin, takich jak tiule, len, płótno, bawełna, a także i kolorowego szkła.

Wnętrza pełne spokoju i harmonii

Bezpretensjonalność w prowansalskich wnętrzach zyskuje się dzięki zastosowaniu prostych, często bielonych mebli oraz typowych dodatków kojarzących się z francuską wsią.

Jeśli chodzi o meble to główną rolę pełnią tu drewniane, stare kredensy, duże, dwudrzwiowe szafy, krzesła i ogromne, masywne stoły. W kuchni charakterystyczne w tej aranżacji jest zastosowanie żeliwnego zlewozmywaka pomalowanego białą emalią.

Spokój i harmonię zapewniają dodatki kojarzące się z naturą. Motywem przewodnim jest oczywiście lawenda, którą można zauważyć zarówno na kafelkach, którymi wyłożona jest kuchnia, porcelanie stojącej na kredensach, ceramicznych donicach, czy metalowych tacach do naczyń. Oczywiście nie może też zabraknąć jej suszonej wersji w kolorowych butelkach zastępujących wazony.

Roślinny zapach lawendy można spotęgować także za pomocą świec rozstawionych zarówno w pokojach jak i łazience.

W oknach warto zawiesić zwiewne, tiulowe firany, na stołach położyć haftowane obrusy, a na stolikach koronkowe serwetki.

Ważne jest także zastosowanie kwiecistych narzut na sypialnianym łóżku. W prowansalskich domach dużą rolę odgrywają także ustawione na kuchennym blacie kubki, porozkładane w pokojach wiklinowe i plecione koszyki, doniczki z kwiatami, metalowe wiaderka z zasadzonymi ziołami, a także gliniane naczynia.

Ciekawymi dodatkami mogą być także duże, ciężkie skrzynie z metalowymi okuciami ustawione w rogu pokoju lub spełniające rolę kawowego stolika, jak również wielkie, szklane baniaki na wino, wykorzystywane na przykład za podłogowe wazony na suszoną lawendę.

Produkty

1,390.00
Zmień produkt
Niedostępny
 
Zmień produkt
Niedostępny
 
4,800.00
Zmień produkt
Niedostępny
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.