Styl retro. Aranżacyjna podróż w czasie

Styl retro. Aranżacyjna podróż w czasie [1]
Styl retro. Aranżacyjna podróż w czasie [2]
Styl retro. Aranżacyjna podróż w czasie [3]
Styl retro. Aranżacyjna podróż w czasie [4]
Styl retro. Aranżacyjna podróż w czasie [5]

Aranżacja mieszkania w stylu retro to niczym podróż w czasie. Dzięki niej można cofnąć się np. do połowy dwudziestego wieku. W zasadzie styl ten obejmuje aranżacje wnętrz na podstawie mieszkań i przedmiotów, które znajdowały się w domach urządzanych na przestrzeni wielu lat, zaczynając od wczesnych lat 30, a kończąc na latach 80. Które dziesięciolecie wybierzemy do naszej obecnej aranżacji pomieszczeń, zależy już tylko od nas i naszych upodobań oraz gustu.

Styl retro wymaga dokładnego przemyślenia wystroju wnętrza i dobrania odpowiednich mebli i dodatków. Nie jest to jednak łatwe. Warto zatem przejść się na pchle targi, poszperać w garażach naszych rodziców oraz strychach dziadków i tam szukać starych przedmiotów i mebli pasujących do wnętrz dekorowanych zgodnie z kanonami panującymi w danym okresie XX wieku.

Przygotowanie mieszkania do aranżacji w stylu retro

Zanim wstawi się do mieszkania meble w stylu retro, a następnie zajmie jego dekorowaniem, warto je najpierw przygotować, to jest zadbać o odpowiednią kolorystykę wnętrza, czyli ścian i podłóg.

Kolory wykorzystywane podcza aranżacji wnętrz retro to przede wszystkim odcienie beżu, czerwienie, brązy, a także miedź, mosiądz i kolor ceglasty.
Kontrastem do nich będa na przykład ciemne komody. Na ściany warto położyć tapetę, zarówno tą w beżowe pasy jak i inne ciekawe wzory.

W oknach obowiązkowo powinny znaleźć się ciężkie i długie zasłony, jak również wzorzyste firanki o dużych oczkach.

Jeśli w mieszkaniu znajduje się piec kaflowy, to będzie on najważniejszym elementem pomieszczenia, jest to bowiem element charakterystyczny dla domostw połowy ubiegłego wieku.
Podłoga obowiązkowo musi być drewniana, przykryta dużymi, wzorzystymi dywanami.

Urządzamy mieszkanie w stylu retro

Kiedy wnętrze zostanie już odpowiednio przygotowane można przejść do najprzyjemniejszej części urządzania mieszkania, czyli jego dekoracji.

Meble i dodatki stosowane w stylu retro to przede wszystkim antyki. Tapicerowane sofy, proste, drewniane stoły na przykład z białym blatem, plastikowe krzesła, proste fotele z lat sześćdziesiątych, drewniane taborety ze schodkami, kanapy, lakierowane komody i niskie szafki na ubrania, kredensy, toaletki z lustrami, biurka, to tylko przykłady niektórych mebli, które można wykorzystać w tego typu wnętrzach.

Resztę dopowiedzą dekoracje i dodatki. Z tymi jednak należy uważać, tak aby nie przesadzić. Gdy będzie ich za dużo, wprowadzą do wnętrza poczucie chaosu i tendencyjnego kiczu.

Aranżowanie wnętrz w stylu retro warto zacząć od najważniejszych elementów, jakimi są oświetlenie oraz lustra. Te ostatnie powinny, podobnie jak obrazy, włożone być w eleganckie i zdobione ramy.

Wybór oświetlenia jest bardzo swobodny. Korzystać należy zarówno z modeli lamp wiszących jak i podłogowych oraz stołowych. Te pierwsze mogą zarówno być ozdobne, jak również duże, ale skromne, z jednym metalowym lub plastikowym kloszem.

Jeśli istnieje taka możliwość, można pokusić się o zamontowanie wiatraka z lat 60-siątych, na suficie. Z pewnością będzie to bardzo ciekawe i przykuwające uwagę rozwiązanie.

Charakteru wnętrzu z pewnością dodadzą także świeczniki, zegary z kukułką, baldachimy na sypialnianymi łóżkami, a w przedpokoju metalowe wieszaki stojące, przeznaczone na ubrania i ewentualnie połączone z parasolnikiem.

Produkty

752.00
Zmień produkt
Niedostępny
 
1,424.00
Zmień produkt
Niedostępny
 
Zmień produkt
Niedostępny
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.