Styl romantyczny. Uczucia zaklęte w meblach
Styl romantyczny to przede wszystkim styl kobiecy. Romantyczna dusza niejednej pani, wpleciona w wystrój wnętrza sprawia, że gdy się do niego wchodzi, trafia się na przestrzeń wypełnioną spokojem, harmonią i ujmującym ciepło, niczym w powieściach Jane Austin. Tu jednak pomimo, że nie ma miejsca na rozwagę, to mimo wszystko każda rzecz dobrana jest z niezwykła starannością, wyrażając duszę i uczucia mieszkanki danego wnętrza. Szczególny nacisk kładzie się na delikatność, zwiewność, estetykę i elegancję, a wszystko to w romantycznej otoczce na którą składa się powiew wiatru z ogrodu oraz ciepło bijące od ognia.
Kolory z czasów dzieciństwa, motywy prosto z ogrodu
Styl romantyczny związany jest z ulubionymi kolorami małych dziewczynek, obowiązkowo w pastelowych odcieniach. Dominuje tu pudrowy róż, odcienie beżu, caffe latte, delikatny błękit, brzoskwiniowy, kremowy, ale także biel, a czasem i stonowana czerwień.
Barwy te mogą być zastosowane zarówno na ścianach jak i w dodatkach. Kolorowe i kwieciste tapety może zastąpić także fototapeta z motywem ogrodu czy wąskiej uliczki romantycznego Paryża lub nigdy nie zasypiającej Barcelony.
Romantyzm zaklęty w meblach
Dużą rolę w aranżacji wnętrza w romantycznym stylu odgrywają meble. W sypialni sprawdzą się podwójne łóżka z zagłówkami i baldachimem, duże stojące lustra, toaletki, fotele z wysokim oparciem i szerokimi podłokietnikami oraz niewysokie, drewniane, bielone komody.
W salonie główną rolę (jeśli jest) stanowi kominek i ogromna sofa, pokryta jasną tkaniną i dużymi poduchami. Do tego fotele, niski stolik kawowy, kredensy, wiklinowy bujany fotel ustawiony w kącie i pianino.
Idealne połączenie w stylu romantycznym stanowi klasyka z nowoczesnością. Dlatego można zestawiać ze sobą meble drewniane z rattanowymi, wiklinowymi, a także z kutego metalu. Ważne, aby zachować umiar i dobry smak.
Romantyczne bibeloty i szpargały
Tak jak podczas urządzania wnętrz w każdym innym stylu, tak i w tym romantycznym, dużą rolę odgrywają dodatki. Zarówno te powieszone na ścianach i w oknach jak i położone na podłodze czy ustawione na kredensach, komodach czy stolikach. Romantyzmu bowiem nadają pomieszczeniom kobiece bibeloty i szpargały. Tu jednak rządzi jedna i najważniejsza zasada. Nie należy z nimi przesadzić, tak aby ciepło i przytulność nie zamieniło się w uczucie chaosu i bałaganu.
Dużą rolę w przypadku romantycznego wystroju wnętrz odgrywają okna, przez które wpadać powinna duża ilość promieni słonecznych. Zapewnią to jasne, tiulowe firanki i ciepłe, pastelowe, długie zasłony upięte w draperie.
Na drewnianych podłogach powinny się znaleźć puszyste, długowłose dywany, które ocieplą wizualnie wnętrze a na łóżkach, sofach oraz szerokich parapetach duża ilość kolorowych poduch.
Głównym motywem, który powinien się pojawić w romantycznych wnętrzach są kwiaty, warto je zatem stosować nie tylko jako wzór dekoracji poduszek, narzut czy tapet, ale także ustawić w wazonach, na stolikach i komodach oraz w oknach.
Na stołach powinny znaleźć się również obrusy zakrywające cały blat. Uzupełnieniem kompozycji będą krzesła z nałożonymi na nie długimi pokrowcami.
Na ścianach oprócz luster warto powiesić także rodzinne zdjęcia, a na półkach ustawić nie tylko ramki ze zdjęciami, ale także małe stojące lusterka, szkatułki na biżuterię, świeczniki, lampki nocne oraz małe figurki, na przykład aniołków czy słoników przynoszących szczęście.
Dużą rolę w kreowaniu romantycznej atmosfery odgrywa światło, czyli także i elementy oświetleniowe.
Romantyczne lampy wiszące są zazwyczaj szklane i kryształowe, podłogowe charakteryzują się natomiast tym, że są stosunkowo wysokie, a także posiadają duże, jasne często też ozdobione kwiatowymi motywami abażury.
Nie należy zapominać także o wszelkiego rodzaju świeczkach i t-lightach, które są ważnym elementem każdego pomieszczenia, niezależnie od tego czy jest to salon, łazienka czy sypialnia.