Styl rustykalny. Sielska prowincja na wyciągnięcie dłoni

Styl rustykalny. Sielska prowincja na wyciągnięcie dłoni [1]
Styl rustykalny. Sielska prowincja na wyciągnięcie dłoni [2]
Styl rustykalny. Sielska prowincja na wyciągnięcie dłoni [3]
Styl rustykalny. Sielska prowincja na wyciągnięcie dłoni [4]
Styl rustykalny. Sielska prowincja na wyciągnięcie dłoni [5]

Styl rustykalny to idealne rozwiązanie kiedy chce się przenieść trochę wiejskiej sielanki do miasta. Cechuje go bowiem przytulność, spokój, ciepło, harmonia i naturalność. W tej aranżacji wnętrz wykorzystuje się duże ilości drewna, wikliny, naturalnych tkanin, takich jak len i płótno oraz typowo wiejską ceramikę.

Wiejski domek w miejskim mieszkaniu

Domy i mieszkania w stylu rustykalnym urządzane są na styl wiejski. Cechuje je przede wszystkim duża ilość wpadającego światła, jasne kolory oraz drewno, wykorzystywane zarówno jako materiał budulcowy podłogi, boazerii na ścianach, a także w formie belek na suficie oraz w postaci mebli.

Im bardziej surowe i naturalne drewno np. sosnowe, bukowe czy dębowe, tym lepiej, gdyż dzięki temu wyraźnie widoczne są jego sęki i słoje. Dopuszczalne jest jednak pokrycie i zabezpieczenie go bejcą.

Drewniane powinny być szafy, komody, kredensy, ławy, stoły, taborety. W kącie obowiązkowo powinna stać duża, drewniana skrzynia, a przy niej wiklinowy fotel bujany.

Należy pamiętać, że wszystkie drewniane meble korzystnie jest postarzyć.

Kuchenne podłogi mogą być kamienne lub wyłożone ceramicznymi kaflami. Podobny zabieg można zastosować w łazienkach. W pokojach, uroku pomieszczeniom dodadzą piece kaflowe.

Kolory, które wypełniają wnętrza w stylu rustykalnym to biel, brązy, beże i delikatne szarości. Od czasu do czasu można je przełamać głęboką, butelkową zielenią.

Materiały, które się wykorzystuje podczas dekoracji pomieszczeń to oprócz drewna i ceramiki, także glina, wiklina, len, płótno oraz metale i żeliwo.

Odrobina folkloru zaklęta w dodatkach

Dodatki do wnętrz aranżowanych na styl rustykalny są naturalne, wykonane z ceramiki, gliny, sznurka, tkanin oraz suszonych roślin. Powinny się w nich znaleźć wszystkie przedmioty, które kojarzą się nie tylko z wiejską chatką, ale także otaczającym ją podwórkiem. Dlatego też w kuchni oprócz ceramicznych naczyń i glinianych dzbanków dobrze, aby były widoczne metalowe kanki na mleko, a w pokojach na ścianach warto zawiesić ręcznie malowane talerze, tkane gobeliny oraz zegary z kukułką i olejne krajobrazy przedstawiające wiejskie widoki.

Charakterystyczny dla aranżacji rustykalnej jest styl hand made. Drewniane podłogi warto pokryć chodniczkami z frędzlami, a na stołach, stolikach oraz regałach, komodach i kredensach rozłożyć serwetki robione na szydełku.

W sypialniach za łóżkiem koniecznie powinny znaleźć się drewniane zagłówki, a za stoliki nocne mogą posłużyć drewniane, niskie taborety. Sypialniane łoże oraz sofy znajdujące się w salonie należy przykryć narzutami i kocami, a także poduszkami zwanymi jaśkami, w kwiecistych wzorach.

Kwiaty to bardzo ważny element dekoracji rustykalnych, dlatego warto gdzieniegdzie ustawić wazony z zasuszonymi roślinami. Naczynia mogą być zarówno wielkie i stać na podłodze, ale równie dobrze mogą być małe i być ustawione na regałach i stołach.

Uzupełnieniem wnętrza, tak zwaną wisienką na torcie, będa wiklinowe kosze umieszczone w kątach pomieszczeń oraz pufy, ustawione przy niskich stolikach kawowych.

W pokoju dziecięcym obowiązkowo powinny znaleźć się, klasyczne i nieco staromodne, drewniane zabawki.

Lampy oświetlające rustykalne pomieszczenia zazwyczaj są metalowe, żelazne lub miedziane. Często też spotyka się modele naftowe.

Duże okna dekorować powinny długie, jasne, płócienne zasłony.

Produkty

929.00
Zmień produkt
Niedostępny
 
849.99
Zmień produkt
Niedostępny
 
129.99
Zmień produkt
Niedostępny
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.