Stylowo i dyskretnie – drzwi przesuwne

Stylowo i dyskretnie – drzwi przesuwne [1]
Stylowo i dyskretnie – drzwi przesuwne [2]
Stylowo i dyskretnie – drzwi przesuwne [3]
Stylowo i dyskretnie – drzwi przesuwne [4]
Stylowo i dyskretnie – drzwi przesuwne [5]

Choć drzwi przesuwne nie są tak popularne jak tradycyjne, coraz częściej pojawiają się w wielu domach. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie u siebie, warto dowiedzieć się, czym są drzwi przesuwne wewnętrzne oraz na czym polega ich działanie.

Drzwi rozsuwane, czyli przesuwne

Jak sama nazwa wskazuje, drzwi takie nie są zamykane, a przesuwane. Jak? To zależy od ich rodzaju. Pierwszy to drzwi przesuwne naścienne, bo przesuwane są na ścianę. Taki właśnie typ spotyka się najczęściej. Bez problemu można je zamontować w każdym mieszkaniu i domu. Ich dużym plusem jest łatwość montażu, jednak należy pamiętać, że odbywa się to kosztem ściany. W miejscu, gdzie znajdą się przesunięte drzwi po ich otwarciu, nie będzie możliwe zagospodarowanie tej przestrzeni ani udekorowanie jej (np. obrazkami). Ponadto, gdy drzwi są zamknięte, mamy pustą przestrzeń, co nie zawsze wygląda dobrze.

Drugi rodzaj to drzwi przesuwne wewnątrzścienne, chowane w specjalnej kasecie w ścianie. Najlepiej, aby takie rozwiązane powinno być zaplanowane już podczas projektowania domu przez architekta lub zdecydować się na nie w trakcie budowy, ale przed postawieniem ścian działowych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować je w już gotowych i oddanych do użytku lokalach. Drzwi chowane w ścianie pasują zarówno do dużych, jak i małych pomieszczeń. W przypadku mniejszych powierzchni pozwalają na oszczędzenie cennego miejsca – zyskuje się ścianę, którą można spokojnie zagospodarować, niezależnie od tego czy drzwi są otwarte, czy zamknięte Jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie, jeśli chce się mieć więcej możliwości aranżacji wnętrza.

Jak zbudowane są drzwi przesuwne wewnętrzne?

Drzwi przesuwne wewnętrzne to zaledwie kilka elementów. Główny to prowadnica, po której przesuwane jest skrzydło drzwi (bądź 2 skrzydła przy drzwiach dwuskrzydłowych). Służą do tego specjalne wózki jezdne. Kolejne elementy składowe to obudowa systemu prowadnicy i ościeżnica specjalnie przygotowana do współpracy ze skrzydłem w wersji przesuwnej. W przypadku drzwi chowanych w ścianę głównym elementem systemu jest kaseta stalowa z systemem wózków jezdnych, którą należy obudować płytą g-k (tzw. karton-gips).

Gdzie nabyć drzwi przesuwne?

Na rynku funkcjonuje wielu producentów posiadających tego typu rozwiązania w swojej ofercie, jak np. PORTA DRZWI. Jako że producent ten znany jest z wysokiej jakości drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, również te przesuwne, sygnowane jego logo, to produkty najwyższej klasy. Dodatkową zaletą jest fakt, że firma ta może zaprojektować drzwi przesuwne na zamówienie, które będą dopasowane do konkretnego pomieszczenia. Drzwi łamane i przesuwane to wydatek wynoszący średnio 1500 złotych, a koszt systemu to ok. 400-600 złotych.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.