Rolety rzymskie skrojone na wymiar

Rolety rzymskie skrojone na wymiar [1]
Rolety rzymskie skrojone na wymiar [2]
Rolety rzymskie skrojone na wymiar [3]
Rolety rzymskie skrojone na wymiar [4]
Rolety rzymskie skrojone na wymiar [5]

Rolety okienne to produkt, który ze względu na swoją specyfikę, dostarcza zarówno walorów estetycznych jak i pozwala zapewnić komfortowy poziom prywatności. Nie należy się zatem dziwić powodom, dla których ten rodzaj przysłon od kilku lat zyskuje coraz większą popularność na rynku. Wśród wielu rodzajów rolet szczególne miejsce zajmują rolety rzymskie.

Elegancka funkcjonalność

Rolety, podobnie jak klasyczne zasłony, spełniają dwie podstawowe funkcje. W pierwszej kolejności przysłaniają okno, blokując tym samym możliwość obserwacji z zewnątrz. Modyfikują także ilość światła, która dostaje się do pomieszczeń. Są przy tym jednocześnie niezwykle charakterystycznymi elementami wystroju wnętrz. Odpowiedni wybór materiału, z którego będą wykonane rolety, pozwala na osiągnięcie bardzo różnych efektów i tym samym umożliwia stworzenie spójnej z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrz kompozycji.

Rodzaje rolet okiennych

Rozważania na temat rolet warto rozpocząć od krótkiej charakterystyki ich poszczególnych odmian. Wśród najpopularniejszych rodzajów rolet okiennych wymienić można:

Rolety zwijane - klasyczne rolety, skręcane na specjalną spiralę za pomocą sznurka lub łańcuszka. Rolety tego typu bardzo dobrze przylegają do okna i nie poruszają się przy np. podmuchach wiatru.

Rolety ekranowe uchodzą za najbardziej funkcjonalne przesłony. Z tego powodu można montować je w niemal w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego przeznaczenie. Spotyka się je w domach gabinetach lekarskich, urzędach, salonach, itp.

Rolety rzymskie to rolety, których mechanizm składania opera się na zwijaniu ich niejako falami przy pociągnięciu za sznurek lub łańcuszek (w odróżnieniu od tych zwijanych, które nawija się na rolkę). Ich cechą charakterystyczną jest wzmocnienie fiszbinami, dzięki czemu uzyskuje się bardzo ciekawy efekt dekoracyjny. Zazwyczaj montuje się je w mieszkaniach oraz domach.

Rolety austriackie to nic innego jak rolety imitujące zasłony. Działają podobnie do rolet zwijanych – również tutaj podnosi się płachtę materiału za pomocą sznureczka.

Wreszcie rolety plisowane. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie dla osób, które posiadają okna w nietypowym kształcie, ponieważ takimi przesłonami można zasłaniać górną, dolną lub środkową jego część.

Dlaczego rolety rzymskie?

Sposobów na stworzenie aranżacji okiennych jest naprawdę wiele. Na przestrzeni ostatnich lat coraz popularniejszym wyborem stają się wspomniane powyżej rolety rzymskie. Wynika to szeregu zalet, którymi charakteryzują się tego typu rolety.

Uniwersalny jak ...rzymska roleta!

Pierwszą kwestią, o której nie można nie wspomnieć, jest w tym przypadku uniwersalność. Co więcej, uniwersalność ta przejawia się w wielu odmiennych, aczkolwiek uzupełniających się aspektach.

Rolety rzymskie zaciemniające, wykonane z grubego materiału doskonale odcinają dopływ światła z zewnątrz. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku takich pomieszczeń jak np. sypialnia. Cienkie materiały sprawdzą się natomiast w przypadku rolet dekoracyjnych, gdzie priorytetem będzie zapewnienie przynajmniej częściowego dostępu światła słonecznego. Oznacza to, że tego tego typu rolety świetnie nadadzą się do zamontowania m.in. w salonie lub pokoju wypoczynkowym.

Rolety rzymskie, ze względu na swój charakter, mogą z powodzeniem wpasować się w różne style aranżacji wnętrz. Umiejętne żonglowanie rodzajami tkanin, fakturą i kolorem daje szerokie możliwości przy tworzeniu spójnej koncepcji aranżacji danej przestrzeni.

Rolety rzymskie na wymiar...

Ogromną zaletą rolet rzymskich jest możliwość uszycia ich w ściśle określonych wymiarach. Można posłużyć się tu analogią do ubrań wykonywanych przez krawca. Takie dopasowanie już samo w sobie wydatnie podnosi walory estetyczne. Nie jest w końcu tajemnicą, że piękno kryje się w proporcjach. Co więcej, taka opcja sprawdzi się idealnie tam, gdzie zamontowano okna o niestandardowych wymiarach. Minęły bowiem czasy, gdy królowała powtarzalność i nudna schematyczność. W nowoczesnym budownictwie bryła budynku, kształt pomieszczeń czy w szczególności rozmiar i rozmieszczenie okien, nie są już podyktowane dostępnością materiałów służących do ich wykonania. Tym bardziej cenną staje się możliwość personalizowania poszczególnych elementów wyposażenia. A w tym względzie rolety rzymskie wydają się być bezkonkurencyjne.

...i na każdą kieszeń

Kolejnym przykładem uniwersalnego charakteru rolet rzymskich jest ich cena. W tym przypadku, poza rodzajem materiału, z którego wykonana jest roleta, dużą rolę odgrywa mechanizm regulacji. Wyróżnia się tu dwa podstawowe typy mechanizmów: tańszy sznurkowy oraz droższy, ale bardziej precyzyjny i wygodniejszy w obsłudze, koralikowy. Mechanizm koralikowy posiada również niezaprzeczalną przewagę w kwestii estetyki.

A to jeszcze nie koniec

O roletach rzymskich można powiedzieć wiele dobrego. Możliwość zakupu rolet przygotowanych na wymiar jest tego koronnym dowodem. Warto jednak dodać, że dopasowanie w ten sposób rolety do samego okna, to nie jedyna korzyść. Opcja wyboru wymiarów pozwala jednocześnie na wiele możliwości w kwestii montażu. Rolety rzymskie mogą być mocowane bezpośrednio na ramie okiennej, ale również na ścianie a nawet na suficie.

Ostatnią sprawą, o której warto wspomnieć w kontekście rolet rzymskich, jest ich pielęgnacja i utrzymanie w czystości. Zadanie to jest wyjątkowo łatwe. Wynika to m.in. z możliwości prostego demontażu rolety, szczególnie gdy ta jest mocowana do mechanizmu regulującego za pomocą np. rzepów.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.