10 głównych błędów przy wykorzystaniu fototapet

10 głównych błędów przy wykorzystaniu fototapet [1]
10 głównych błędów przy wykorzystaniu fototapet [2]
10 głównych błędów przy wykorzystaniu fototapet [3]
10 głównych błędów przy wykorzystaniu fototapet [4]
10 głównych błędów przy wykorzystaniu fototapet [5]

Zapomnijcie o kiczowatych fototapetach z lat dziewięćdziesiątych. Nowoczesne fototapety mogą stać się dekoracją każdego pomieszczenia pod warunkiem, że nie zostaną popełnione rażące błędy przy ich wyborze.

Opowiadamy o najbardziej typowych gafach.

Dzisiejsze fototapety mogą być barwnym akcentem i stylowym dodatkiem dowolnego wnętrza. Wykorzystuje się je do odświeżenia wyglądu pokoju, wydzielenia stref lub wizualnego powiększenia przestrzeni. Ale by uzyskać pożądany efekt, należy unikać istotnych błędów, które dość często popełniają właściciele mieszkań przy wyborze fototapet. Specjaliści sklepu internetowego Uwalls wymieniają te najczęściej spotykane.

1. Fototapety nie pasują do ogólnego stylu pomieszczenia

Wybierając fototapety należy pamiętać, że są one dekoracją całego wnętrza, dlatego powinny one pasować do jego ogólnej koncepcji. W kuchni w stylu prowansalskim najlepiej sprawdzą się motywy z wizerunkiem przytulnego europejskiego miasteczka, natomiast panorama Nowego Jorku będzie wyglądała już dziwacznie.

Fot.1

2. Niezgodność kolorów

Nie zapominajcie o kolorystyce! Przy dekoracji pokoju w stylu hi-tech, contemporary lub boho można posiłkować się techniką color blocking i wybrać tapety w kontrastujących kolorach. Dla spokojniejszych i klasycznych wnętrz wybierzcie fototapety, które będą współgrać z kolorami ścian i mebli.

Fot.2

3. Więcej, niż jedna fototapeta w pomieszczeniu

Jedna ściana z fototapetą – wyraziste stylistyczne rozwiązanie, przyciągające uwagę. Druga fototapeta w pokoju – ewidentna przesada. Jeśli macie zamiar ozdobić od razu dwie ściany, wybierzcie fototapety narożnikowe z panoramicznym motywem.

Fot.3

4. Akcent na zbyt małym lub zbyt dużym obrazie

Fototapety z motywem, który zmusza do wytężania wzrok, przeciąża układ nerwowy i powoduje dyskomfort. Niestety, nie lepiej wyglądają motywy wykonane w skali dziesięć do jednego np. gigantyczne kwiaty lub znacznie powiększona łąka z trawą. Doskonale natomiast prezentują się fototapety, na których przedstawione są przedmioty w realistycznej skali.

Fot.4

5. Nieprawidłowy podział pomieszczenia za pomocą fototapet

Fototapeta – doskonałe narzędzie przy strefowaniu przestrzeni. Podkreśla ducha każdej strefy, a także nadaje pomieszczeniu wyjątkowej atmosfery. Jednakże nie należy montować fototapety, w miejscach, w których granice stref zbiegają się – podział przestrzeni zostanie naruszony, a cały urok fototapety zniknie.

Fot.5

6. Umiejscowienie mebli na tle fototapet

Ściana, na której znajduje się fototapeta, nie powinna być zastawiona meblami. Jest to szczególnie istotne przy wyborze tapet z perspektywą. W niewielkich pomieszczeniach można zastosować wąskie panoramiczne fototapety, które nie tylko będą ciekawym akcentem wnętrza, ale jednocześnie nie zajmą całej ściany.

Fot.6

7. Nie dostosowane oświetlenie

Eksperci odradzają montaż fototapety na ścianie, znajdującej się naprzeciwko okna – odbijane światło popsuje efekt. Ciemne fototapety w pokoju po zaciemnionej stronie to też nie najlepsze rozwiązanie. Lepiej wykorzystać je w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Niezwykle natomiast prezentują się fototapety z dodatkowym podświetleniem, usytuowanym po bokach na ścianie lub na podłodze.

Fot.7

8. „Dynamiczne" fototapety w sypialni

W strefach, przeznaczonych do wypoczynku nie należy wykorzystywać fototapet z motywami wieżowców i ruchliwych ulic. Takie obrazy sprawdzą się w salonie, przedpokoju czy gabinecie. Do sypialni najlepiej pokusić się o spokojne obrazy z przyrodą.

Fot.8

9. Zbędne dodatki

Nie warto dekorować ściany, na której znajduje się już fototapeta lub wieszać na niej telewizor i półki. W przeciwnym wypadku nie tylko przysłonicie obraz, ale i zagracicie wnętrze. Wszystkie przedmioty najlepiej jest zawsze ustawić na bocznych ścianach.

Fot.9

10. Nietrafny wybór fototapet do niewielkiego pomieszczenia

Do niewielkiego lub wąskiego pomieszczenia wybierzcie jasne fototapety z dużym motywem – optycznie powiększą przestrzeń. Aby wizualnie podnieść sufit, warto wykorzystać podłużne motywy z wizerunkiem drzewa, góry lub wieży z iglicą. Fototapety przedstawiające biegnącą w dal ulicę lub zatokę, pomogą optycznie skorygować powierzchnię niewielkiej toalety lub ciasnego przedpokoju.

Fot.10

Produkty

Zmień produkt
 
Zmień produkt
 
Zmień produkt
 
Zmień produkt
 

koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.