Akwarium - wodny świat w domowym zaciszu

Akwarium - wodny świat w domowym zaciszu [1]
Akwarium - wodny świat w domowym zaciszu [2]
Akwarium - wodny świat w domowym zaciszu [3]
Akwarium - wodny świat w domowym zaciszu [4]
Akwarium - wodny świat w domowym zaciszu [5]

Widok zadbanego akwarium nieodmiennie wzbudza zachwyt wśród osób, które mają okazję je podziwiać. Wizyta w oceanarium czy ogrodzie zoologicznym rozbudza w wielu z nas chęci stworzenia niewielkiego wycinka podwodnego świata we własnym domu. Jak się szybko okazuje, zadanie to nie jest jednak proste, a pożądane rezultaty w postaci pięknie urządzonego zbiornika to efekt wytężonej pracy połączonej z nieustannym zdobywaniem wiedzy i doświadczenia. Warto jednak podjąć ten trud, gdyż efekt końcowy może być niezwykle spektakularny i jednocześnie stanowić powód do dumy dla właściciela.

Akwarium - informacje podstawowe

Akwarystyka zajmuje się zagadnieniami związanymi z hodowlą zwierząt i roślin wodnych w zbiornikach powszechnie zwanych akwariami. Kompletne akwarium to szereg elementów niezbędnych do stworzenia pięknego, ale również niezwykle delikatnego podwodnego ekosystemu. Jakie są podstawowe "składowe" akwarium?

Zbiornik - o zróżnicowanej pojemności i różnych wymiarach, od małych kilkudziesięciu litrowych, przez średnie o pojemności około 100 - 200 litrów, aż po duże osiągające 400 - 1000 i więcej litrów. Ciekawostką jest fakt, że im pojemniejszy zbiornik, tym jest on łatwiejszy w utrzymaniu. Duży ekosystem posiada większą inercję i ewentualne niekorzystne zmiany nie wpływają tak szybko na organizmy w nim żyjące. Przykładowo, gdy w dużym zbiorniku dochodzi do awarii grzałki, musi upłynąć znacznie więcej czasu zanim temperatura wody znacznie się obniży, co daje tym samym dłuższy okres na podjęcie działań zaradczych. To oczywiście tylko przykład. Ilustruje on jednak dobrze pewną cechą powiązaną z rozmiarami zbiornika. Im pojemniejsze akwarium tym większa jego "samodzielność" objawiająca się w samoistnym regulowaniu parametrów ekosystemu oraz mniejsza podatność na niekorzystne czynniki.

Podłoże - drobny piasek, żwir, podłoża wulkaniczne, żwirek koralowy itp. Obok rodzaju podłoża znaczenie ma również granulacja. Najbardziej uniwersalny to ten o małej (do 2 mm) lub średniej granulacji (do ok. 3-4 mm) odpowiedni dla wielu gatunków ryb.

Środki do wzbogacania podłoża - zapewniają optymalne warunki dla wzrostu roślin.

Dekoracje - korzenie, kamienie, sztuczne rośliny oraz dekoracje w kształcie zamków, jaskiń czy skrzyń ze skarbami. Niektóre elementy dekoracyjne jak muszle czy tufy wulkaniczne zmieniają odczyn wody i nie mogą być stosowane w każdym przypadku.

Rośliny naturalne - dodatkowo natleniają wodę oraz czerpią z niej substancje, które są niekorzystne dla ryb. Sadząc w akwarium żywe rośliny ogranicza się jednocześnie rozwój niepożądanych glonów.

Ryby - temat rzeka, wymagający głębokiej i szczegółowej analizy. Warto podkreślić, że odpowiedni wybór ryb, zarówno ich gatunków jak i ilości (dostosowanej m.in. do wymiarów zbiornika) jest kluczowym czynnikiem warunkującym powodzenie w prowadzeniu hodowli. Różne gatunki ryb wymagają odmiennych warunków, zarówno pod względem składu chemicznego wody, jej temperatury, jak i obecności innych gatunków zwierząt czy roślin. Ryby stadne powinny być umieszczane w akwarium w ilości minimum pięciu sztuk. Sprzymierzeńcem w utrzymaniu czystości będą ryby-czyściciele z klasycznym glonojadem na czele.

Zakładanie akwarium - etapy

Posiadając całą niezbędną wiedzę oraz wszystkie niezbędne elementy składowe, można przystąpić do zakładania akwarium. Obowiązkowymi elementami tej operacji będą:

 • wymycie zbiornika, bez używania detergentów,
 • przygotowanie żwiru - płukanie - 3-4 razy (do czasu aż na powierzchni wody nie będzie się pojawiał żaden osad),
 • uzupełnienie podłoża o środki wzbogacające przeznaczone dla roślin,
 • ukształtowanie dna - miejsca gdzie będą znajdować się rośliny - głównie tył i boki podstawy akwarium, powinny posiadać grubszą warstwę żwiru. Rośliny akwariowe potrzebują przynajmniej 5 cm żwiru na to, aby się prawidłowo ukorzenić,
 • zamocowanie dekoracji - rozmiary dekoracji powinny być dobrane do wielkości zbiornika, nie mogą być zbyt duże, aby nie dominowały całej przestrzeni, ani zbyt małe, aby nie umykały uwadze (chyba, że mają być jedynie drobnym akcentem). Jedną z najpopularniejszych dekoracji do akwarium jest klasyczny korzeń,
 • umieszczenie osprzętu do akwarium - grzałkę i filtr montujemy po przeciwnych stronach akwarium,
 • sadzenie roślin - najpierw wlewamy nieco wody, aby rośliny nie zwiędły. Aby woda nie wzburzyła podłoża, dobrze jest umieścić w akwarium jakiś płaski przedmiot, np. spodek lub talerzyk i na niego wlewać małymi porcjami wodę. Rośliny sadzi się po ich uprzednim oczyszczeniu z włókniny i innych elementów zabezpieczających (np. koszyczków),
 • odstanie zbiornika - okres około 4-6 dni, potrzebny aby z wody znikły wszelkie niekorzystne związki. Przez ten czas rozwiną się również niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mini ekosystemu jakim jest akwarium, bakterie,
 • zasiedlanie akwarium rybami: na początek wpuszcza się jedynie niewielk ilość ryb, taka by ich ilość nie spowodowała skokowej zmiany w środowisku akwarium. Na początku, worki z zakupionymi rybami umieszczamy w akwarium. Pozwoli to na wyrównanie temperatury wody, co z pewnością jest korzystne dla ryb i ułatwi tym samym ich zaaklimatyzowanie. Po wyrównaniu się temperatury wyjmujemy worki z rybami z akwarium i przelewamy ich zawartość przez siatkę do wyławiania ryb. Woda, w której ryby zostały zakupione nie powinna przy tym trafić do akwarium. Zapobiegnie to przedostaniu się do akwarium niepożądanych bakterii, które mogłyby się w nadmiarze rozwinąć w nowym zbiorniku.

Osprzęt do akwarium

 • grzałka do akwarium (z termoregulatorem - pozwala na utrzymanie stałej temperatury). Wymagana w większości typach akwariów (poza zimnowodnymi, przeznaczonymi dla złotych rybek),
 • filtr do wody - zapewnia utrzymanie krystalicznie czystej wody. Aby spełnia dobrze swoją funkcję, musi być należycie dobrany. Wyróżniamy filtry wewnętrzne i zewnętrzne,
 • dotleniacz (pompka napowietrzająca) - dostarcza niezbędnego do życia tlenu,
 • termometr,
 • oświetlenie - spełnia podwójną funkcję - zapewnia energię niezbędną do wzrostu roślin oraz stanowi ważny element dekoracyjny.

Akwarystyka - najczęściej spotykane wyzwania

Na początku przygody z akwarystyką pojawia się cała masa problemów, którym należy stawić czoła. Jako że zakładanie i utrzymanie akwarium nie jest nauką ścisłą, nie istnieją żelazne zasady, a wiele rozwiązań opiera się na doświadczeniu. Gdy tego doświadczenia brak, warto korzystać z porad bardziej doświadczonych akwarystów:

 • nowo zakupiony zbiornik należy dokładnie umyć. Nie wykorzystujemy do tego celu detergentów. Wystarczy ciepła, czysta woda,
 • środki do wzbogacania podłoża należy umieszczać pod warstwą żwiru. Zapobiega to nadmiernemu mętnieniu wody,
 • w przypadku nowo założonego akwarium należy bezwzględnie unikać przekarmienia ryb. Nadmierna ilość pokarmu wraz z dużą ilością odchodów jest niekorzystna w przypadku, gdy w akwarium nie ma jeszcze dobrze rozwiniętej flory bakteryjnej. Karmienie ryb powinno się odbywać 2-3 razy dziennie, małymi porcjami, tak aby cały pokarm był szybko zjadany,
 • akwarium wymaga ciągłego, codziennego nadzoru. Należy zwracać uwagę na kondycję ryb, temperaturę wody i pilnować regularnego karmienia,
 • należy pamiętać, aby po karmieniu nie gasić od razu światła - ryby potrzebują czasu na przetrawienie posiłku,
 • podmiany wody należy wykonywać jednorazowo maksymalnie do około 30 procent objętości akwarium, co dwa lub trzy tygodnie (czasem częściej, np. raz na tydzień - wszystko zależy od konkretnych potrzeb i możliwości). Zbyt wiele świeżej wody wymienionej na raz będzie mieć niekorzystny wpływ na ryby. Warto stosować uzdatniacze. Przy wymianie wody nie należy płukać filtrów pod bieżącą wodą (wypłukuje się w ten sposób bakterie, które oczyszczają wodę). Należy pamiętać również o tym, że przy wymianie, woda powinna być zabierana znad dna, gdyż tam gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń.

Zaczynając przygodę z hodowlą rybek warto zapoznać się literaturą fachową i poradami doświadczonych hodowców. Kolejnym krokiem będą zakupy. Wszystkie niezbędne akcesoria są do nabycia na www.keko.pl. Sklep posiada bogatą ofertę produktów dedykowanych dla wszelkiego rodzaju zwierząt domowych, poczynając od czworonogów, przez ptaki i małe zwierzęta, aż po opisane w tym artykule rybki i zwierzęta wodne.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.