Choinka żywa czy sztuczna?

Choinka żywa czy sztuczna? [1]
Choinka żywa czy sztuczna? [2]
Choinka żywa czy sztuczna? [3]
Choinka żywa czy sztuczna? [4]
Choinka żywa czy sztuczna? [5]

Boże Narodzenie nieodmiennie kojarzy się z udekorowaną choinką. Tradycja przystrajania drzewek ma swoje korzenie w Alzacji, a pierwszymi ozdobami choinkowymi były jabłka, orzechy oraz wyroby cukiernicze. Niezaprzeczalną zaletą tych dekoracji był fakt, że można było je zjeść, co było niewątpliwie bardzo dużą atrakcją.

Pozostawiając jednak temat ozdób choinkowych na inne rozważania, warto wspomnieć o tym, jak kwestia drzewka bożonarodzeniowego wyglądała na ziemiach polskich, na przestrzeni kolejnych stuleci.

Choinka żywa czy sztuczna?

Zanim powszechnym stał się zwyczaj umieszczania w domu przystrojonych choinek, ich rolę pełniły wieszane pod sufitem wiechy, zwana inaczej bożymi drzewkami lub podłaźniczkami. Były to gałęzie lub czubki jodłowe, sosnowe lub świerkowe, na których podobnie jak na choinkach wieszano różnorakie ozdoby.

Taka sytuacja miała miejsce w zasadzie do początków dziewiętnastego wieku, gdy miejsce podłaźniczki, najpierw w miastach, a później i na wsi, zaczęły zajmować dobrze znane drzewka.

Dlaczego żywa choinka?

Dlaczego żywa choinka?

Drzewko bożonarodzeniowe to symbol życia i nadziei. Dlatego też przykłada się do jego wyboru tak ogromną wagę. Niezmiennie od lat największą popularnością cieszą się żywe choinki. Zarówno ich wygląd jak i zapach sprawiają, że wraz z choinką w domu zjawia się świąteczny klimat. Choinka to również ulubiony z punktu widzenia dzieci, element świątecznego wystroju :).

Wśród klasycznych gatunków bożonarodzeniowych drzewek wyróżnić można takie drzewka jak:

Klasyczne gatunki drzewek bożonarodzeniowych

  1. jodła pospolita - piękny zapach w połączeniu z trwałymi (nawet po uschnięciu) igłami,
  2. sosna pospolita - ładny zapach i atrakcyjna cena to niewątpliwe zalety. Niestety do wad należy zaliczyć stosunkowo rzadko rozmieszczone igły,
  3. świerk kłujący - droższy niż świerk pospolity, aczkolwiek wytrzyma w pomieszczeniu nieco dłużej. Zgodnie z nazwą ma wyjątkowo kłujące igły,
  4. świerk pospolity - atrakcyjna cena jest równoważona przez fakt, że bardzo szybko zaczyna on tracić igły.

Ich cena zależy od wysokości drzewka, a także jego formy i kształtu. Bardziej gęste i symetryczne okazy mogą być wyraźnie droższe, aczkolwiek wiele osób doceni asymetryczny układ, mocniej akcentujący organiczny charakter drzewka.

Bardziej egzotyczne gatunki to między innymi:

Egzotyczne gatunki drzewek bożonarodzeniowych

  1. jodła balsamiczna - posiada ładny, stożkowy pokrój oraz trwałe, miękkie i nie kłujące igły,
  2. jodła kalifornijska - bardzo długo pozostaje świeża, nie gubi igieł (ulegają one zasuszeniu),
  3. jodła kaukaska - piękny pokrój i wyjątkowo trwałe igły. Niestety w parze z tymi zaletami idzie wysoka cena i brak charakterystycznego żywicznego zapachu,
  4. jodła koreańska - niezwykle długo zachowuje świeżość, nawet przez 3 miesiące od daty ścięcia. Igły ulegają zasuszeniu, ale nie opadają.

Mają one duże, gęste i pięknie wybarwione igły, zazwyczaj są też trwalsze, aczkolwiek ich cena jest odpowiednio wyższa i może stanowić np. kilkukrotność ceny klasycznej jodły o zbliżonych wymiarach.

Jak już było to wspomniane, żywa choinka posiada silne umocowanie w tradycji. Nic też nie jest w stanie zastapić zapachu jaki pojawia się we wnętrzu wraz z umieszczeniem w nim żywego drzewka.

Za wyborem żywej choinki przemawiają również względy ekologiczne. Wbrew rozpowszechnionej opinii, zakup żywej choinki nie przyczynia się do dewastacji środowiska, w stopniu jaki można by podejrzewać. Wybór naturalnego drzewka jest zatem całkiem rozsądną opcją z punktu widzenia ochrony środowiska.

Decydując się na żywą choinkę, trzeba pamiętać o odpowiednim stojaku. O ile bowiem sztuczne drzewka posiadają w komplecie dedykowaną podstawę, o tyle ich żywe odpowiedniki wymagają oprawienia i umieszczenia w stabilnym stojaku choinkowym. Większość takich stojaków posiada podstawkę na wodę, dzięki czemu ścięte drzewko dłużej zachowa świeży wygląd.

Dlaczego sztuczna choinka?

Dlaczego sztuczna choinka?

Ze Świętami Bożego Narodzenia nierozerwalnie wiążę się zapach igliwia. Mimo to istnieje spora grupa zwolenników sztucznych drzewek. Poza oczywistymi brakami, choinki wykonane z tworzyw sztucznych posiadają szereg istotnych zalet, które sprawiają, że są one nadal w powszechnym użyciu.

Sztuczna choinka to przede wszystkim wygoda. Kupiona raz, może być używana przez szereg lat, co eliminuje konieczność corocznego dokonywania zakupu, jak ma to miejsce w przypadku żywej choinki.

W kwestii wygody, niebagatelne znaczenie ma też fakt, że choinka wykonana z tworzyw sztucznych nie gubi igieł. Oczywiście o ile jest w miarę nowa i wykonano ją z należytą starannością. W innym przypadku sztuczne drzewko może narobić podobnego bałaganu jak jej żywy odpowiednik.

Sporą przewagą sztucznych choinek jest ich "termin przydatności". Dzięki temu taka choinka może być dekoracją przez dowolnie długi czas, a gdy świąteczny okres definitywnie się skończy, wystarczy ją złożyć, spakować i schować do szafy lub garażu.
Nie bez znaczenia jest również wygląd sztucznej choinki. Obecnie dostępne modele są w znacznej części bardzo starannie wykonane. Skutkuje to nie tylko większą trwałości, ale także atrakcyjnym wyglądem, jakże różnym od "drapaków" znanych lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Oczywiście żadne, nawet najpiękniejsze sztuczne drzewko, nie będzie posiadać uroku żywej choinki.

Mitem natomiast jest pogląd, że sztuczne choinki są bardziej ekologiczne. Żywe drzewka, w dużej części pochodzą z dedykowanych plantacji, więc ich wycinka nie powoduje szkód w naturalnym ekosystemie. Natomiast wyprodukowanie sztucznej choinki związane jest ze sporym obciążeniem dla środowiska. A to jeszcze nie wszystko. Jako odpad tworzywa sztuczne stanowią poważny problem, a ich utylizacja lub składowanie, w wielu przypadkach nie ma z ekologią zbyt wiele wspólnego.

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia ceny. Jednorazowy zakup sztucznego drzewka o wysokiej jakości wykonania może być całkiem sporym wydatkiem, szczególnie w porównaniu z zakupem żywej choinki. Pamiętać należy jednak, że takiej inwestycji dokonuje się jednorazowo, a raz kupiona choinka będzie służyć przez wiele lat.

Mając na uwadze powyższe, o zakupie sztucznej choinki powinny decydować przede wszystkim względy praktyczne.
Miejscem gdzie sztuczna choinka sprawdzi się idealnie będą z całą pewnością obiekty użyteczności publicznej, sklepy, czy biura. Spełni ona swoje zadanie również w przypadku, gdy domownicy nie mają w zwyczaju spędzania świąt w domu, a mimo to nie chcą rezygnować całkowicie z tradycyjnych ozdób. Zalety sztucznych drzewek docenią również osoby nie posiadające zbyt wiele czasu na prowadzenie domu i ceniące sobie wygodę i praktyczne rozwiązania.

Świąteczna ekologia w donicy

Świąteczna ekologia w donicy

Idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających ogród lub działkę jest zakup drzewka w donicy. Trzeba jednak pamiętać, że takie drzewko będzie wymagać szczególnie starannej opieki. Może się również okazać, że zakupiony okaz będzie uszkodzony lub chory i mimo starań, nie będzie możliwe jego późniejsze zasadzenie np. w ogrodzie.

W przypadku drzewka w donicy, które ma przetrwać święta i być dalej uprawiane, konieczne jest odpowiednie podejście w kwestii dekoracji. Niesie to oczywiście pewne ograniczenia. Należy bezwzględnie zrezygnować z użycia takich preparatów jak np. sztuczny śnieg, gdyż będą one bardzo trudne do usunięcia i spowodują zniszczenie rośliny.

Równie ważnym jest rozsądny wybór ozdób, tak aby ich ciężar nie spowodował uszkodzenia gałęzi. Należy zwrócić również uwagę na oświetlenie. Nie może ono generować zbyt dużych ilości ciepła.

Zakup żywej choinki tylko z legalnego źródła

Zakup żywej choinki tylko z legalnego źródła

Na koniec przestroga. Żywe choinki w większości pochodzą ze specjalnych plantacji. Mogą to być np. miejsca pod liniami wysokiego napięcia, gdzie konieczna jest systematyczna wycinka drzew. Część drzewek jest pozyskiwana z lasów, w ramach standardowych zabiegów pielęgnacyjnych. Oznacza to, że zakup choinki pozyskanej z legalnego źródła, nie przyczynia się do dewastacji leśnego ekosystemu.

Zupełnie inaczej ma się sprawa w przypadku procederu nielegalnej wycinki drzewek, czyli mówiąc wprost, pochodzących z kradzieży. Poza faktem iż zakup takiego drzewka przyczynia się do niszczenia naturalnego drzewostanu, jest on również związany z ryzykiem narażenia się na nieprzyjemne konsekwencje.
W ramach ochrony naturalnej roślinności leśnicy opryskują choinki preparatami, które w temperaturze pokojowej zaczynają wydzielać nieprzyjemne zapachy. Cuchnąca choinka będzie z całą pewnością katastrofą i może zrujnować każde, nawet najlepiej zaplanowane Święta.

Dla wielbicieli tradycji dostępna jest jeszcze jedna opcja. Można osobiście wybrać się do lasu i w porozumieniu z leśnikiem (oraz po uiszczeniu opłaty) własnoręcznie wyciąć wybrane przez siebie (spośród wskazanych przez leśnika) drzewko. Taka wyprawa jest niebywałą atrakcją szczególnie dla małych dzieci i może stać się jedną z rodzinnych tradycji związanych z przygotowaniami do Bożego Narodzenia oraz dostarczyć wielu niezapomnianych wspomnień.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.