Zegar ścienny: klasyczny, z wahadłem czy kukułką?

Zegar ścienny: klasyczny, z wahadłem czy kukułką? [1]
Zegar ścienny: klasyczny, z wahadłem czy kukułką? [2]
Zegar ścienny: klasyczny, z wahadłem czy kukułką? [3]
Zegar ścienny: klasyczny, z wahadłem czy kukułką? [4]
Zegar ścienny: klasyczny, z wahadłem czy kukułką? [5]

W dobie telefonów komórkowych, które ostatnio służą ludziom do sprawdzania godziny, mogłoby się wydawać, że nie ma już potrzeby wieszania zegara w każdym pomieszczeniu. Mimo to warto. Zegar ścienny stanowi bardzo ciekawą ozdobę wnętrza, a do tego jest praktyczny. Jaki zegar najlepiej wybrać? W jakich pokojach sprawdzą się klasyczne zegary z kukułką, a gdzie lepiej zawiesić efektowny zegar z metalu?

Rodzaje zegarów ściennych

Istnieje kilka podstawowych rodzajów zegarów ściennych, a każdy z nich może się różnić materiałem, z którego go wykonano, wyglądem, a także wieloma innymi elementami. W związku z tym można potraktować te rodzaje jak kategorie. Zaliczają się do nich: klasyczny zegar ścienny, zegar z kukułką oraz zegar z wahadłem.

Klasyczne zegary ścienne

Klasyczny zegar ścienny to takie niedopowiedzenie jak stwierdzenie, że ma się czworonożne zwierzę. Taki zegar jest bowiem klasyczny wyłącznie z nazwy. Klasyka oznacza, że zegar ma zawieszkę, która pozwala umieścić go na ścianie. Cała reszta to już kwestia wyobraźni projektantów oraz próba zaspokojenia potrzeb klientów.

Wśród klasycznych zegarów ściennych oczywiście istnieją typowe, standardowe zegary, które mają białą tarczę, czarne kreski lub cyfry na cyferblacie, proste wskazówki i ewentualnie obramowanie w jakimś kolorze. W takich zegarach nie ma nic złego! Świetnie sprawdzają się w kuchni lub sypialni, gdzie prostota jest wskazana.

Tego typu „tradycyjne" zegary mogą zmienić się w dużo bardziej ekstrawaganckie, gdy zmieni się tradycyjny plastik w metal lub drewno. Zegar zyskuje charakter i doskonale wpasowuje się w określony styl wystroju wnętrza. Metalowy zegar ładnie współgra z nowoczesnym wystrojem, a drewno ze stylem skandynawskim, klasycznym lub rustykalnym.
Z kolei zmiana wyglądu tarczy, łącznie z wrzuceniem obrazka zamiast białego tła, sprawia, że taki zegar ścienny świetnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, szczególnie w salonie lub pokoju dziecięcym. Ważne, żeby grafika (motyw) na tarczy komponował się z wystrojem wnętrza.

Zegary ścienne występują też w niecodziennych kształtach i formach, a zmiany dotyczą nie tylko wyglądu tarczy czy obudowy, ale również wskazówek lub cyfr. Przed wyborem zegara ściennego warto przejrzeć ofertę różnych producentów, ponieważ niektóre pomysły są niesamowicie kreatywne.

Zegary ścienne z wahadłem

Zegary z wahadłem pięknie prezentują się w klasycznych wnętrzach. Jako że w dzisiejszych czasach nie jest to popularne rozwiązanie, to zegar wahadłowy przykuwa uwagę i działa wręcz hipnotyzująco.

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że zegary wahadłowe należy nakręcać, więc jest to rozwiązanie przeznaczone dla osób, którym nie przeszkadza wysiłek włożony w utrzymanie eleganckiego, klasycznego, a zarazem oryginalnego charakteru pomieszczenia.

Zegary ścienne z kukułką

Zegar z kukułką kojarzy się z domem babci lub starszej cioci. Co godzinę, bez względu na porę dnia i nocy, kukułka wyskakiwała z zegara, informując o wybiciu pełnej godziny, a potem chowała się za drzwiczkami na kolejnych 60 minut. Było to ciekawe doświadczenie, chociaż zapewne Ci, którzy mieli okazję spędzić noc w pokoju z zegarem z kukułką, nie wspominają tego zegara z rozrzewnieniem.

Na szczęście współczesne zegary z kukułką są zupełnie inne! Oczywiście mogą wyglądać jak te klasyczne i wtedy właśnie w takich wnętrzach sprawdzą się najlepiej. Jednak jest też szereg zegarów z kukułką, które doskonale wpasowują się w nowoczesny styl pomieszczenia. Kiedyś zegary z kukułką przeważnie były drewniane, teraz coraz częściej wykonuje się je z silikonu lub innych tworzyw.

Warto też wspomnieć, że coraz częściej istnieje możliwość wyboru dźwięku wydawanego przez kukułkę, a producenci starają się wyjść naprzeciw wszelkim potrzebom klientów, więc wszystkie nowoczesne zegary ścienne z kukułką mają czujnik światła. Dzięki temu zegar nie hałasuje co godzinę, gdy domownicy zgaszą światło i pójdą spać.

Jaki zegar ścienny wybrać?

Wybór zegara ściennego nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Możliwości jest bardzo wiele, więc warto zastanowić się, jaki zegar podkreśliłby wnętrze danego pomieszczenia i byłby najbardziej funkcjonalny.

Zegary z kukułką oraz zegary wahadłowe najlepiej wyglądają w salonie, bibliotece lub w gabinecie (o ile komuś nie przeszkadzają cogodzinne obwieszczenia). Nadają tym pomieszczeniom szyku oraz klasy.

Ze względu na swoją różnorodność i ogrom możliwości klasyczne zegary ścienne nadają się do wszystkich pomieszczeń. W salonie warto zainwestować w duży, intrygujący i ciekawy zegar ścienny, który przy okazji będzie pełnił funkcję ozdoby.

W sypialni lepiej postawić na prosty i praktyczny model, dzięki czemu jedno spojrzenie wystarczy na sprawdzenie godziny (warto zainteresować się zegarem z fluorescencyjnymi wskazówkami i cyframi, dzięki czemu godzinę można sprawdzić nawet w nocy).

Zegary w kształcie zwierzątek, z postaciami z bajek wyrysowanymi na tarczy oraz bardzo kolorowe i z dużymi, wyraźnymi cyframi i wskazówkami świetnie sprawdzają się w pokojach dziecięcych.

Z kolei do kuchni niezbędny jest szczelny zegar, który nie zniszczy się pod wpływem wilgoci. Warto też wybrać motyw kojarzący się z kulinarną odsłoną pomieszczenia.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.