Jak dobrać lampę podłogową do wnętrza?

Jak dobrać lampę podłogową do wnętrza? [1]
Jak dobrać lampę podłogową do wnętrza? [2]
Jak dobrać lampę podłogową do wnętrza? [3]
Jak dobrać lampę podłogową do wnętrza? [4]
Jak dobrać lampę podłogową do wnętrza? [5]
Jak dobrać lampę podłogową do wnętrza? [6]
Jak dobrać lampę podłogową do wnętrza? [7]
Jak dobrać lampę podłogową do wnętrza? [8]
Jak dobrać lampę podłogową do wnętrza? [9]
Jak dobrać lampę podłogową do wnętrza? [10]
Jak dobrać lampę podłogową do wnętrza? [11]
Jak dobrać lampę podłogową do wnętrza? [12]

Dobre oświetlenie znacząco zwiększa funkcjonalność pomieszczenia, a do tego może całkowicie zmienić wystrój wnętrza, więc warto zadbać o to, by wybrać odpowiednie lampy. Wiele zależy od rodzaju lampy, koloru klosza oraz umiejscowienia. Popularne stało się korzystanie z dodatkowego oświetlenia, by wzbogacić wystrój pomieszczenia. Jest to szczególnie widoczne w przypadku bardzo atrakcyjnych wizualnie lamp podłogowych.

Charakterystyka lamp podłogowych

Lampy podłogowe najczęściej są lampami z ukierunkowanym strumieniem światła. Oznacza to, że oświetlają jedynie część pomieszczenia. W związku z tym często są stawiane w pobliżu sof lub łóżek, aby ułatwiać czytanie książek. Jednak ten schemat powoli zaczyna się zmieniać.

Jeszcze kilka lat temu obowiązywał dość jednolity sposób tworzenia lamp podłogowych. Na ogół składały się z szerokiej, okrągłej podstawy oraz drążka mającego nawet 150 cm, na którym był osadzony klosz. Obecnie lampy podłogowe wyglądają zupełnie inaczej. Oczywiście wciąż można kupić tradycyjną lampę, lecz coraz częściej są to przedmioty, które mogą wręcz uchodzić za swoiste, funkcjonalne rzeźby. Pojawiają się lampy z abażurem na całej długości drążka, dzięki któremu światło rozchodzi się równomiernie, a także lampy z możliwością regulacji wysokości lub zmiany kąta.

Lampy podłogowe są doskonałym pretekstem do uzupełnienia wystroju wnętrza. Ze względu na swój atrakcyjny wygląd w ciągu dnia często pełnią funkcję dekoracyjną, a wieczorami całkowicie odmieniają pomieszczenie.

Wielką zaletą lamp podłogowych jest to, że można je swobodnie przestawiać. Lampy nie są w żaden sposób przytwierdzone na stałe do podłogi. Zamiast tego mają kabel, który należy podłączyć do prądu. Dzięki temu lampa może stać praktycznie w każdym miejscu w domu (w najgorszym wypadku potrzebny będzie dodatkowy przedłużacz). Mimo to najczęściej stoi przy ścianie lub w rogu pomieszczenia, aby kabel nie rzucał się w oczy ani nie plątał pod nogami.

Co warto wiedzieć, wybierając lampę podłogową?

Lampy podłogowe najczęściej stawia się w salonach, sypialniach lub pracowniach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby postawić je również w innych pomieszczeniach. Warto jednak wybrać taki model, który nada wnętrzu określone cechy. Lampa podłogowa z kloszem otwartym ku górze sprawi, że snop światła będzie oświetlał sufit i wizualnie go podwyższał. Dzięki temu całe pomieszczenie wyda się większe i bardziej przestronne.

Innym ważnym aspektem jest umiejscowienie lampy podłogowej w pomieszczeniu. W salonie czy sypialni zajmuje miejsce przy łóżku lub sofie. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie lampy w rogu pokoju, żeby oświetlała pomieszczenie ciepłym światłem. W tym celu musisz kupić lampę z odpowiednim kloszem lub abażurem (jasnym, np. mlecznym). Ten zabieg sprawi, że salon i sypialnia staną się miejscem odpoczynku i relaksu.

Coraz częściej stosuje się również lampy podłogowe w kuchniach i jadalniach. Coś, co jeszcze niedawno wydawało się absurdem, dzisiaj staje się codziennością. Podwieszane lampy są zastępowane przez nietuzinkowe lampy podłogowe, które wspaniale oświetlają konkretne miejsce, np. stół w jadalni, jednocześnie pozostawiając resztę pomieszczenia zaciemnioną. Daje to niecodzienny, ale bardzo gustowny efekt.

Lampa podłogowa sprawdzi się też wtedy, gdy pracujesz w domu i nie masz miejsca na duże biurko. Wystarczy, że przy postawisz lampę przy swoim fotelu, a oświetli stanowisko pracy. Pamiętaj jednak, że w tym wypadku niezbędna będzie lampa na giętkim wysięgniku, którą swobodnie ustawisz.

Na co zwracać uwagę przy zakupie lampy podłogowej?

Przed zakupem lampy podłogowej zastanów się, gdzie chcesz ją ustawić. Ważne jest też określenie jej przeznaczenia. Od tego zależy na jaki rodzaj lampy podłogowej powinieneś się zdecydować. Do czytania przydadzą się lampy z możliwością regulacji, do nadania przytulnego klimatu sprawdzą się takie z regulacją mocy oświetlenia, a do jadalni lampa na drążku z łukowatym zakończeniem.

Sprawdź, czy klosz się nadaje. Pamiętaj, że kolorowe klosze będą emitować kolorowe światło, co na dłuższą metę może być męczące. Poza tym ciemne lub mocno nieprześwitujące klosze będą ograniczać strumień światła. Jeśli klosz jest częściowo otwarty, to znaczy, że uzyskasz efekt oświetlenia punktowego.

W przypadku lampy do sypialni koniecznie upewnij się, gdzie znajduje się włącznik światła. Jeśli okaże się, że musisz wstać z łóżka, żeby wyłączyć lampę, to warto zastanowić się nad wyborem innego modelu. Najlepiej jeśli włącznik znajduje się na drążku lub podstawie lampy, ewentualnie na kablu, blisko podstawy.

Zwróć uwagę, czy lampa pasuje do wystroju wnętrza. Jeśli zdecydowałeś się na styl rustykalny, to metalowa czy betonowa lampa będzie kiepskim rozwiązaniem. Analogicznie w przypadku industrialnego stylu, klosze owinięte snopowiązałką czy zrobione ze słoików zaprezentują się kiczowato. Poza tym lampa podłogowa powinna pasować do lamp podwieszanych oraz kinkietów. Nie staraj się jej na siłę udziwnić lub unowocześnić. Każdy przedmiot w pomieszczeniu powinien współgrać z pozostałymi i tworzyć spójny wystrój.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.