Oświetlenie do pokoju dziecka. 5 porad, które powinieneś przeczytać

Oświetlenie do pokoju dziecka. 5 porad, które powinieneś przeczytać [1]
Oświetlenie do pokoju dziecka. 5 porad, które powinieneś przeczytać [2]
Oświetlenie do pokoju dziecka. 5 porad, które powinieneś przeczytać [3]
Oświetlenie do pokoju dziecka. 5 porad, które powinieneś przeczytać [4]
Oświetlenie do pokoju dziecka. 5 porad, które powinieneś przeczytać [5]

Oświetlenie w pokoju dziecka podlega zupełnie innym zasadom niż dowolne z pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu. Musisz zadbać o maksymalny komfort oraz bezpieczeństwo malucha, więc niektóre rozwiązania zupełnie się nie sprawdzą, a z kolei inne, zupełnie nieuzasadnione w innych pokojach, tutaj będą wręcz niezbędne. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim postanowisz przygotować pokój dla swojego dziecka.

1. Ostre światło przeszkadza małym dzieciom

Maluszek spędza dużo czasu w pozycji leżącej, więc lampa sufitowa umieszczona nad łóżeczkiem jest bardzo złym rozwiązaniem. Światło będzie razić dziecko, spowoduje dyskomfort, uniemożliwi spanie, a może nawet doprowadzi do uszkodzeń wzroku. W związku z tym zadbaj o to, aby lampa sufitowa nie znajdowała się w zasięgu wzroku Twojej pociechy.

Aby dodatkowo zapewnić dziecku bezpieczeństwo i ograniczyć poziom stresu, zdecyduj się na lampę z kloszem z mlecznego szkła, które równomiernie rozproszy światło. Dzięki temu pomieszczenie będzie jasne, ale nie będzie emitowało ostrego strumienia światła.

Dobrym rozwiązaniem jest też zamontowanie regulatora, którym można stopniowo zwiększać natężenie światła. Zaraz po przebudzeniu dziecka wystarczy nieznacznie rozjaśnić pokój. Półmrok sprawi, że rodzic dotrze do łóżeczka pociechy, a maluch nie przestraszy się nagłego rozbłysku światła. Stopniowo, gdy wzrok przywyknie do takiego oświetlenia, można zwiększać jasność, aż do standardowego ustawienia.

2. Jedna lampa nie wystarczy

Lampa sufitowa umocowana na środku pokoju nie wystarczy, aby wystarczająco oświetlić całe pomieszczenie. W związku z tym przyda się kilka dodatkowych kinkietów lub taśm LED-owych.

Światło powinno być rozmieszczone w kluczowych miejscach w pomieszczeniu, np. w pokoju niemowlęcia takim kluczowym miejscem jest przewijak. Zadbaj o dodatkowe lampki świecące z boku, a nie z góry, aby nie oślepiały maluszka. I pamiętaj, że powinny dawać ciepłe, rozproszone światło.

Warto zainwestować w lampki stojące na biurku lub szafce. Na początku przydadzą się dorosłym, którzy mogą poczytać przy jej świetle, czekając aż maluch zaśnie, a później doskonale sprawdzą się jako lampka nocna przy łóżku starszego brzdąca.

3. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka

Podczas wyboru oświetlenia do pokoju dziecka musisz zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo malucha. Wiesz już, że światło nie powinno razić niemowlęcia oraz że przyda się regulator lub dodatkowe lampki, które nie zaatakują dziecka nagłym, ostrym światłem.

Warto jednak zastanowić się nad rozmieszczeniem i rodzajem lamp, gdy maluch zaczyna się samodzielnie poruszać. W tym momencie niezbędne jest zabezpieczenie wszystkich ryzykownych rozwiązań. Oznacza to, że na podłodze nie mogą leżeć absolutnie żadne kable, o które dziecko mogłoby się potknąć. Upadek bardzo często prowadzi do płaczu i to nawet nie tyle z bólu, co ze strachu. Nie można jednak wykluczyć, że dziecko niefortunnie się przewróci i na przykład uderzy o kant szafki.

Warto też odpowiednio zabezpieczyć lub zlikwidować lampki stojące na szafkach, ponieważ dziecko może je przez przypadek zrzucić. Jeśli pęknie żarówka, to maluch może się pokaleczyć.

Konieczne jest też wybranie żarówek LED oraz OLED, ponieważ nie nagrzewają się tak bardzo, jak inne rodzaje żarówek. i lampek, które się nie nagrzewają, ponieważ dzieci nie zdają sobie sprawy, że mogą się poparzyć.

Wśród lamp stojących na ziemi należy zdecydować się na taką, która jest bardzo stabilna, ma solidną, szeroką podstawę i nie przewróci się, gdy dziecko nagle się na niej podeprze. Warto zastanowić się nad możliwością stałego (lub tymczasowego) przytwierdzenia jej do ściany.

Nie zapomnij też zabezpieczyć wszystkich gniazdek, żeby dziecko nie poraziło się prądem!

4. Oświetlenie biurka jest bardzo istotne!

Bez względu na to, czy dziecko chodzi już do szkoły i przy biurku odrabia lekcje, czy nadal wykorzystuje je do zabawy, np. do rysowania, musisz zadbać o odpowiednie oświetlenie całej przestrzeni roboczej. Jest to bardzo istotne, ponieważ dziecko nie zdaje sobie sprawy, że pracuje lub bawi się przy złym świetle. W tym wieku oczy szybciej się regenerują, ale nieprawidłowe oświetlenie może doprowadzić do wady wzroku w późniejszym wieku.

Przypilnuj, aby światło padało z odpowiedniej wysokości i oświetlało cały blat. Jeśli dziecko jest praworęczne, ustaw lampkę biurkową po lewej stronie, a w przypadku dziecka leworęcznego po prawej stronie. W ten sposób dziecko nie będzie zasłaniało ręką światła.

5. Znajdź ciekawą lampkę nocną

Dzieci, zwłaszcza te młodsze, często boją się ciemności. Warto zadbać o ich komfort i zminimalizować ich lęki. Zakup ładnej i intrygującej lampki sprawi, że dziecko będzie z przyjemnością kładło się do łóżka. Opcji jest bardzo dużo. Od zwykłych, małych lampek wkładanych bezpośrednio do gniazdka, które wyłącznie rozpraszają ciemność, dając delikatną poświatę, poprzez lampki solne, a na lampkach w różne wzory kończąc. Szczególnie te ostatnie są lubiane przez dzieci, ponieważ mogą skupić na nich uwagę. Dobrze sprawdzają się lampki z ciekawymi obudowami, np. rzucającymi cienie na ścianie.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.