Żarówki dekoracyjne w stylu vintage. Powrót do przeszłości

Żarówki dekoracyjne w stylu vintage. Powrót do przeszłości [1]
Żarówki dekoracyjne w stylu vintage. Powrót do przeszłości [2]
Żarówki dekoracyjne w stylu vintage. Powrót do przeszłości [3]
Żarówki dekoracyjne w stylu vintage. Powrót do przeszłości [4]
Żarówki dekoracyjne w stylu vintage. Powrót do przeszłości [5]

Światło stanowi bardzo ważną rolę w naszym życiu. Pobudza naszą kreatywność, fantazję, wyzwala chęci do działania, wprowadza w dobry, ale i romantyczny nastrój, a także usypia. Od tego jaki rodzaj światła zastosujemy we wnętrzach naszych domów, będzie zależeć nasze samopoczucie. Ważne abyśmy pamiętali, że wszelkiego rodzaju lampy i żarówki powinny być dostosowane do wystroju naszych mieszkań.

Historia żarówki

Według oficjalnych źródeł twórcą klasycznej żarówki jest Thomas Edison, ale tak naprawdę powstała ona znacznie wcześniej. Pierwsza żarówka została bowiem wynaleziona przez Niemca, Heinricha Göbla. Kolejną wersję tego wynalazku opatentował w 1860 roku angielski uczony Joseph Wilson Swan. I dopiero jego wersję udoskonalił i opatentował 19 lat później Thomas Edison. Naukowiec osiągnął sukces i wraz z pierwszym wynalazcą założył firmę, która zajęła się masową produkcją żarówek.

Budowa żarówki

Tradycyjne żarówki podzielone są na dwie części. Podstawę tworzy trzonek, do którego przymocowana jest szklana bańka. To w niej znajduje się drut wolframowy, zwany żarnikiem. Bańka wypełniona jest szlachetnymi gazami, które chronią żarnik przed przepaleniem, w czasie gdy wskutek przepływu prądu elektrycznego, rozgrzewa się on do wysokiej temperatury, emitując światło.

Obecnie na rynku dostępne są także żarówki dekoracyjne, które stosuje się samodzielnie, bez dodatkowych abażurów i kloszy. Stanowią one bowiem same w sobie dekorację i pasują do wielu rodzajów wnętrz. Ich budowa jest taka sama jak klasycznych żarówek, z tym, że mają fantazyjnie ukształtowane żarnik i bańkę.

Żarówka jako element dekoracyjny wnętrz

Jedną z najmodniejszych opcji oświetlenia naszych domów i mieszkań jest zastosowanie żarówek dekoracyjnych. Wkręca się je do tradycyjnych lamp, ale nie wykorzystuje kloszy i abażurów, bowiem już finezyjnie wykonana bańka stanowi ozdobę samą w sobie, a także ciekawą dekorację salonu czy też sypialni.

Żarówki dekoracyjne w szczególności pasują do lamp i wnętrz utrzymanych w stylu industrialnym, vintage i retro, ale można dostać także ich wersje dziecięce, to jest dodatkowo posiadające opcję rzutnika. Dzięki temu wieczorami na ścianach i suficie, nasze pociechy mogą obserwować ciekawe projekcje, na przykład gwiazdek.

W zależności od naszych gustów, upodobań, a także wystroju wnętrz, możemy zakupić różnego rodzaju żarówki dekoracyjne. Zarówno te klasyczne z dużą, kulistą bańką, jak również przypominające płomienie, podłużne oraz o innych kształtach, a co więcej także o różnych kolorach.
Także włókno wolframowe, czyli nasz żarnik znajdujący się w bańce, może przybierać różne fantazyjne kształty. Ale nie tylko klasyczna żarówka ma swój odpowiednik dekoracyjny. Żarówki LED również posiadają takowy. Ich dodatkowymi zaletami oprócz funkcji dekoracyjnej są też długie działanie (nawet do kilku lat), jak również mały pobór energii.
Jeśli nasze pokoje są utrzymane w stylu loftów, minimalistycznym albo rustykalnym, z pewnością powinniśmy pomyśleć o ich zastosowaniu.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.