Negatywne skutki niezłożenia PIT-28 w terminie

Negatywne skutki niezłożenia PIT-28 w terminie [1]
Negatywne skutki niezłożenia PIT-28 w terminie [2]
Negatywne skutki niezłożenia PIT-28 w terminie [3]
Negatywne skutki niezłożenia PIT-28 w terminie [4]
Negatywne skutki niezłożenia PIT-28 w terminie [5]

Deklaracja PIT-28 jest najwcześniej składanym przez podatników zeznaniem podatkowym. Ustawowy termin przekazania jej do urzędu skarbowego mija z końcem stycznia roku następującego po roku podatkowym. Termin ten obowiązuje deklaracje papierowe oraz PIT-28 online.

Termin złożenia PIT-28 online

Przesłanie PIT-28 online może pomóc w dotrzymaniu terminu złożenia tej deklaracji. Podatnicy często są tak zajęci, że o rozliczeniu pit przypominają sobie w ostatniej chwili, kiedy urzędy skarbowe są już zamknięte. Jedynym wyjściem jest wtedy złożenie pit-28 online. Siadamy wtedy 31 stycznia przed komputerem, przygotowujemy potrzebne dane i dokumenty, wybieramy program do rozliczenia pit i mamy czas do 23:59, aby wysłać pit 28 online. Oczywiście lepiej zrobić to wcześniej, bo w razie pojawienia się problemów nasz pit może nie dotrzeć do urzędu skarbowego na czas, a wtedy musimy liczyć się z konsekwencjami spóźnienia.

Odpowiedzialność karna

Organ skarbowy przyjmie nasz pit 28 złożony po terminie, ale nawet za jednodniowe spóźnienie grozi nam odpowiedzialność przewidziana w Kodeksie karnym skarbowym. Regulacje tego kodeksu przewidują, ze niezłożenie w terminie deklaracji podatkowej jest wykroczeniem skarbowym, które podlega karze grzywny w wysokości od 0,1 do 20- krotności obowiązującego minimalnego wynagrodzenia.

Sankcje jakimi zagrożone jest niezłożenie PIT-28 w w terminie są niższe niż kary przewidziane w przypadku nieprzekazania pit w ogóle. Organ skarbowy podejmie wtedy postępowanie podatkowe i podatnik nie będzie mógł skorzystać z instytucji czynnego żalu.

Złożenie czynnego żalu

Jeżeli podatnik złoży spóźniony pit, może uniknąć odpowiedzialności karnej skarbowej składając jednocześnie czynny żal. Aby czynny żal był skuteczny podatnik powinien:

  • złożyć zaległe zeznanie podatkowe zanim urząd podejmie czynności służbowe np. kontrolę,
  • złożyć pismo lub wyjaśnienie do protokołu z przyznaniem się do popełnienia czynu zabronionego i wyjaśnieniem okoliczności,
  • uiścić w całości niezapłacony podatek wraz z odsetkami za zwłokę.

Jeżeli podatnik, któremu grozi odpowiedzialność karno skarbowa za niezłożenie PIT-28 w terminie, nie skorzysta z czynnego żalu, może starać się o zmniejszenie kary, a nawet odstąpienie przez organ skarbowy od ukarania. Argumentem przemawiającym na korzyść podatnika może być znikoma szkodliwość społeczna czynu, przyczyny losowe, które przeszkodziły w złożeniu zeznania w terminie, nadpłata podatku.

Korekta błędnego PIT-28

Podatnik w chwili składania zeznania PIT-28 może mieć niepełne dane i wypełnić pit z błędami. Wówczas powinien złożyć korektę, czyli ponowne przekazanie do urzędu skarbowego deklaracji poprawnie wypełnionej, z zaznaczaniem na formularzu, iż jest to korekta zeznania. Można złożyć korektę deklaracji PIT-28 online.

Złożona prawidłowo i we właściwym czasie (przed ewentualną kontrolą lub postępowaniem podatkowym) korekta jest skuteczna i chroni podatnika przed negatywnymi skutkami popełnionych błędów.


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.