Audyt termomodernizacyjny a elektryczny budynku
Zużycie energii, zwłaszcza w okresie zimowym spędza sen z powiek wielu właścicielom nieruchomości. Sytuacja taka często skłania do rozpoczęcia inwestycji mającej na celu zmniejszenie strat i zapewnienie racjonalnego wykorzystania energii w danym budynku.
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań modernizacyjnych koniecznością jest przeprowadzenie audytu elektrycznego i termomodernizacyjnego budynku. Warto takie zlecenie powierzyć profesjonalnej firmie, która wykorzystując swoje doświadczenie, w rzeczowy i konkretny sposób przedstawi odpowiedź na pytanie czy i jak przeprowadzić inwestycje zmniejszające koszty zużywanej energii. Szczegółowe prognozy i plany pozwolą oszacować wielkość nakładów, które będzie trzeba ponieść oraz umożliwią oszacowanie potencjalnych oszczędności na przestrzeni lat w przypadku zastosowania konkretnych rozwiązań.
Czym jest audyt elektryczny?
Audyt elektryczny budynku to szczegółowy raport i ekspertyza dotycząca analizy zużycia energii elektrycznej w aspekcie warunków technicznych obiektu i jego instalacji elektrycznej. Zawiera on również wskazówki odnośnie proponowanych rozwiązań w celu poprawy efektywności wykorzystania energii elektrycznej w budynku oraz opracowania kosztów proponowanych inwestycji, w odniesieniu do potencjalnych oszczędności.
Każdy audyt elektryczny składa się z etapów, których końcowym efektem jest przedstawienie rekomendacji do rozpoczęcia inwestycji. Do etapów tych zaliczyć można:
- odnalezienie i zidentyfikowanie nieefektywnych odbiorników energii elektrycznej (źródła strat energii elektrycznej) oraz procesów, które wykorzystują energię elektryczną w sposób nieoptymalny,
- opracowanie propozycji zminimalizowania opisanych wcześniej strat,
- dokonanie analizy kosztów zaproponowanych zmian, oszczędności powstałych w wyniku wdrożenia propozycji i czasu zwrotu nakładów inwestycyjnych.
Sposoby na poprawę efektywności energetycznej budynku można podzielić na dwie kategorie:
- bezinwestycyjne - polegające na szczegółowej analizie dziennego, dobowego, tygodniowego zużycia energii i wdrażaniu zmian organizacyjnych w zarządzaniu zużyciem energii w celu racjonalnego zmniejszenia kosztów, dostosowując charakterystykę zużycia do określonych taryf, oferowanych przez sprzedawców energii elektrycznej,
- inwestycyjne - polegające na konkretnych inwestycjach zmniejszających pobór energii elektrycznej, a więc remont czy przebudowa budynku, modernizacja instalacji elektrycznej, modernizacja systemów oświetleniowych, ograniczenie przepływów mocy biernej, wykorzystanie energii z paneli solarnych itp.
Czym jest audyt termomodernizacyjny?
Audyt termomodernizacyjny wykonuje się w celu przeprowadzenia dokładnej analizy zużycia energii potrzebnej do zapewnienia wymaganej temperatury w budynku. Pozwala on na przedstawienie rekomendacji dotyczących modernizacji oraz inwestycji w celu obniżenia kosztów zużycia energii cieplnej.
W trakcie przeprowadzania audytu, doświadczony specjalista dokonuje dokładnego oglądu stanu bieżącego wszystkich elementów mających wpływ na zużycie energii cieplnej, a więc: instalacji grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, instalacji ciepłej wody użytkowej, okien, ścian i dachów z naciskiem położonym szczególnie na jakość izolacji termicznej.
Audyt termomodernizacyjny oprócz stanu aktualnego dokładnie opisuje rodzaj i zakres proponowanych zmian, szacunkowy koszt inwestycji oraz zakres prac, mieszczących się we wcześniej określonych przez inwestora limitach środków, które może on przeznaczyć na inwestycję. Modernizacja może polegać na wykorzystaniu:
- odnawialnych źródeł energii,
- efektywnym wykorzystaniu źródeł nieodnawialnych,
- możliwości ograniczenia strat ciepła w budynku.
Zarówno audyt energetyczny jak i audyt termomodernizacyjny wykonywany jest zawsze, kiedy poszukuje się sposobów na obniżenie kosztów użytkowania budynku. Istotnej pomocy w wyborze optymalnych rozwiązań dla danego obiektu budowlanego może udzielić firma świadcząca usługi obejmujące serwis techniczny nieruchomości.
Audyt termomodernizacyjny należy przeprowadzić przed wykonaniem prac związanych z poprawą stanu izolacji termicznej budynku, zwłaszcza w przypadku gdy występuje się o przyznanie premii termomodernizacyjnej. Również w sytuacji zaciągania pożyczki na preferencyjnych warunkach w celu podniesienia efektywności energetycznej budynku niezbędne jest wykonanie audytu.