Budżet domowy - jak prowadzić?

Budżet domowy - jak prowadzić? [1]
Budżet domowy - jak prowadzić? [2]
Budżet domowy - jak prowadzić? [3]
Budżet domowy - jak prowadzić? [4]
Budżet domowy - jak prowadzić? [5]

Zastanawiamy się na, czym możemy zaoszczędzić? Wydaje nam się, że pieniądze rozchodzą nam się w zbyt szybkim tempie? Kontrolę nad naszymi finansami może nam dać prowadzenie budżetu domowego. Jego systematyczne prowadzenie pozwala na prześwietlenie naszych finansów, a także na zapanowanie nad wydatkami i osiągnięcie stabilności finansowej. Jak prowadzić budżet domowy? O tym przeczytacie w poniższym tekście.

Zajmuje zbyt wiele czasu...

Brak czasu to dla wielu z nas najczęstsza wymówka, żeby nie prowadzić budżetu domowego. Niektórzy także uważają, że spisywanie wydatków stanowi marnowanie czasu. Czy prowadzenie budżetu domowego jest rzeczywiście tak pracochłonne? Wcale nie, systematyczne spisywanie wydatków zajmuje zaledwie kilka minut dziennie.

Zacznijmy już dziś!

Dzisiaj jest najlepszym momentem na rozpoczęcie prowadzenia budżetu domowego. Wystarczy kartka papieru albo arkusz w Excelu. Od czego zacząć? Od spisania wszystkich źródeł naszych przychodów. Może oprócz wynagrodzenia z pracy otrzymujemy jeszcze jakieś stałe, inne pieniądze? Może małe zlecenia, wynajem mieszkania czy kwota ze spłaty pożyczki udzielonej znajomemu? Wypiszmy wszystkie przychody, wtedy będziemy wiedzieli, jaka kwota wpływa co miesiąc na nasze konto.

Kolejny krok to wypisanie regularnych opłat. Możemy je sprawdzić w historii konta bankowego. Mogą to być raty kredytu hipotecznego lub konsumpcyjnego, czesne za studia, ubezpieczenia, np. mieszkania, bilet miesięczny, rachunki za czynsz, kablówkę czy internet. U każdego wyglądają one nieco inaczej i może być ich o wiele więcej.

Jeżeli wypisaliśmy już stałe opłaty to powinniśmy skoncentrować się na zanotowaniu nieregularnych wydatków, które są zazwyczaj zmienne kwotowo. Należą do nich między innymi zakupy, które warto podzielić na kilka kategorii takich jak: odzież, chemia, produkty spożywcze. Inne kategorie to pieniądze przeznaczane na dziecko (pomoce naukowe), dom i ogród (wyposażenie, usługi naprawcze, krzewy do ogrodu), osobiste (fryzjer, kosmetyczka, rozrywka), zdrowie (lekarstwa, prywatne wizyty u lekarza). Im dokładniej wydatki te będziemy spisywać i umieszczać w odpowiednich kategoriach, tym lepiej poznamy nasze preferencje zakupowe i wyciągniemy więcej wniosków z budżetu.

Aktualizowanie

Mamy stworzony budżet, więc kolejny krok to jego systematyczne aktualizowanie. Każdy z nas musi sam zadecydować, co jaki czas będzie tę czynność wykonywał. Zawsze chwile po dokonaniu kupna, codziennie wieczorem, a może raz na dwa czy trzy dni? Pamiętajmy jednak, że bardzo ważna jest systematyczność, a każdy z nas znajdzie najlepszy dla niego sposób na spisywanie wydatków.

Analizowanie

Analizować budżet możemy na bieżąco, ale bardzo ważne jest po zamkniętym miesiącu spokojnie usiąść i przyjrzeć się naszym wydatkom. Taka analiza pozwala na wyciagnięcie wniosków, na co wydajemy za dużo środków finansowych i na jakich kategoriach moglibyśmy zaoszczędzić.

Niespodziewane wydatki

W życiu każdego z nas pojawiają się nieprzewidziane wydatki, kiedy na koncie bankowym nie mamy żadnej gotówki. Co zrobić w takiej sytuacji? Pomocna może być w takim przypadku szybka gotówka oferowana przez instytucje pozabankowe. Jej zalety to natychmiastowa dostępność i możliwość spłaty w niewielkich ratach, więcej na proficredit.pl. Szybka gotówka, jak każde inne zobowiązanie, wymaga spłaty w przyszłości. Z tego względu upewnijmy się, że szybka gotówka nie będzie stanowiła dla nas zbytniego obciążenia dla naszego budżetu domowego.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.