Jakie uprawnienia dało przywrócenie starego wieku emerytalnego?

Jakie uprawnienia dały przywrócenie starego wieku emerytalnego? [1]
Jakie uprawnienia dały przywrócenie starego wieku emerytalnego? [2]
Jakie uprawnienia dały przywrócenie starego wieku emerytalnego? [3]
Jakie uprawnienia dały przywrócenie starego wieku emerytalnego? [4]
Jakie uprawnienia dały przywrócenie starego wieku emerytalnego? [5]

W wyniku reformy z 2012 roku, wiek emerytalny w Polsce miał być stopniowo podwyższany do 67 lat zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Wydłużanie wieku emerytalnego miało być procesem podwyższającym wiek, w którym uprawnieni mogliby przechodzić na emeryturę do 67 lat.

Wskazany cel miał być osiągnięty w przypadku kobiet w 2040 roku, a w przypadku mężczyzn już w 2020 roku. Końcowe wydłużenie wieku emerytalnego miało doprowadzić do zrównania czasu zakończenia aktywności zawodowej dla kobiet i mężczyzn.

Zgodnie jednak z deklaracjami Rządu, od 1 października 2017 roku został przywrócony wiek emerytalny obowiązujący dotychczas, czyli ponownie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Obniżenie wieku emerytalnego było bowiem jedną z głównych obietnic PiS w wyborach. Zmianę tę, rząd Beaty Szydło wprowadził jako jedną z pierwszych. Tym samym, przestała obowiązywać reforma z 2012 roku. Według szacunków ZUS z uprawnień emerytalnych w 2017 roku. może skorzystać ok. 331 tys. osób.

Na emeryturę według nowego prawa mogą już przejść:

  • osoby, które skończą 60 lub 65 lat po 30 września 2017 roku,
  • osoby, które do 30 września 2017 roku skończą 60 lub 65 lat, z uwzględnieniem roku i kwartału urodzenia (szczegóły w art. 24 ustawy emerytalnej),
  • osoby, które do 30 września 2017 roku osiągną właściwy wiek emerytalny.

Jednym z parametrów stanowiącym o wysokości otrzymywanej emerytury jest wiek przejścia na emeryturę. Wysokość emerytury uzależniona jest bowiem od zarobków danego ubezpieczonego, tj. od wysokości odprowadzanej składki oraz okresu jej opłacania, czyli od wniesionego do systemu emerytalnego wkładu składkowego oraz od decyzji, w jakim wieku dany ubezpieczony skorzysta z prawa do emerytury.

Czy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych już w 2017 roku?

Im późniejszy wiek przejścia na emeryturę, tym krótsze średnie dalsze trwanie życia, więc również niższa wartość mianownika nowej formuły obliczania wysokości emerytury, co w konsekwencji oznacza wyższe świadczenie. Efektem opóźnienia przejścia na emeryturę (przykładowo o rok) daje o 8 proc. wyższą emeryturę. To przyszły emeryt decyduje, kiedy skorzysta ze świadczenia, bowiem decyzja o przejściu na emeryturę 1 października 2017 roku to jego wolny wybór, a nie obowiązek.

Nowe przepisy dają prawo przejścia na emeryturę po ukończeniu przez kobietę 60 lat, a przez mężczyznę - 65 lat. Trzeba jednak pamiętać, że wysokość emerytury obliczana według nowych zasad zależy od opłaconych i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zwaloryzowanego kapitału początkowego i średniego dalszego trwania życia. Im dłużej pracujemy, tym wyższą będziemy mieli podstawę obliczenia emerytury oraz niższe średnie trwanie życia. A wobec tego otrzymamy wyższą emeryturę.

Produkty


koszt całkowity:
X Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.